کدخبر:
187523
تاریخ انتشار:
۳۱ مرداد ۹۶
چاپ
چاپ
|
1 نظر
چاپ
دسته خبر
:

خزر: عدم برخورد بازدارنده موثر دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیمارستان قائم آن هم در طی چندین سال گذشته، این فرضیه را به ذهن متبادر می کند که حتما یک بیمارستان می تواند به صرف داشتن گواهینامه پذیرش بیماران بین الملل، نام یک بخش را به کل بیمارستان تعمیم داده و کل بیمارستان را "بین المللی" خطاب کند! در همین راستا پیشنهاد می شود مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان بیمارستان های دولتی پورسینا، رازی، ولایت و حشمت را هم که موفق به اخذ این گواهینامه شده اند، "بین المللی" نامگذاری کنند تا انصاف رعایت شود.

به گزارش خزر، بیمارستان قائم رشت مدت هاست که علی رغم تاکیدات چندباره معاونین درمان دانشگاه علوم پزشکی مبنی بر عدم وجود بیمارستانی با عنوان "بین المللی" همچنان از این عنوان برای معرفی خود به بیماران استفاده می کند. اخیرا هم رئیس این بیمارستان در گفتگویی مدعی شده است که این بیمارستان تنها بیمارستانی است که در استان گیلان، مجوز اعتباربخشی بین المللی ACI کانادا را دارد.

1. در خصوص استفاده از لفظ "بین المللی" توسط بیمارستان قائم باید گفت بنا به اظهارات دو تن از معاونین درمان وقت دانشگاه علوم پزشکی گیلان، در کشور ایران هیچ بیمارستانی تحت عنوان بیمارستان بین المللی شناخته نمی شود و اصلا مجوزی تحت عنوان بیمارستان بین المللی وجود ندارد بلکه برخی بیمارستان ها دارای بخش بین المللی هستند که گواهینامه ای تحت عنوان "گواهینامه پذیرش بیماران بین الملل" به آن ها از سوی وزارت بهداشت اعطا شده است. بیمارستان قائم هم به هیچ وجه تنها بیمارستانی در گیلان نیست که این گواهینامه را از وزارت بهداشت دریافت کرده است بلکه بیمارستان های پورسینا، حشمت، رازی و ولایت به عنوان 4 بیمارستان دولتی و بیمارستان های پارس، آریا و گلسار هم موفق به دریافت این گواهینامه شده اند و به عنوان بیمارستان های خصوصی این امکان را دارند که با هماهنگی دپارتمان بیماران بین الملل (IPD)، اقدام به پذیرش بیماران نمایند.

بی شک بیمارستان هایی که از سوی وزارت بهداشت موفق به اخذ گواهینامه پذیرش بیماران بین الملل شده اند، تنها مجاز به راه اندازی بخش بین المللی هستند نه اینکه نام یک بخش را به کل بیمارستان تعمیم دهند و به جای بیمارستانی که بخش بین المللی دارند، کل بیمارستان را "بین المللی" مورد خطاب قرار دهند!

2. مجوز اعتباربخشی ACI کانادا که رئیس بیمارستان قائم مدعی دریافت آن است، به هیچ عنوان مجوز رسمی برای استفاده از پیش لفظ "بین المللی" برای یک بیمارستان نخواهد بود چنانچه بیمارستان های رضوی و بینا هم این گواهی را دریافت کرده اند اما در پورتال اطلاع رسانی خود هیچ استفاده ای از لفظ "بین المللی" نمی نمایند.

قابل تامل آن که دکتر سعید هاشم زاده، رئیس بیمارستان رضوی در خصوص اینکه ACI چیست، می گوید: ACI یک سازمان غیر‌دولتی و غیر‌انتفاعی است که به ارزیابی خدمات مشاوره‌ای در سطح درمان می‌پردازد.

غیردولتی و غیرانتفاعی بودن این سازمان این سوال را به ذهن متبادر می کند که آیا امکان دریافت این مدرک در قبال پرداخت هزینه هایی تحت عناوین مختلف از جمله هزینه کارشناسی و ... وجود خواهد داشت؟! جالب آن که سایت http://iranaci.com که به نوعی معرفی کننده خدمات ACI در ایران است، از برخی از بیمارستان هایی که این عنوان را دریافت کرده اند، به عنوان مشتری!! نام برده است و این خود نشاندهنده دریافت این مدرک در قبال پرداخت مبلغ مشخصی است.

و اما سوال پایانی: هدف از استفاده از چنین الفاظی چیست؟ چرا بیمارستانی که مجوزی تحت عنوان "بین المللی" ندارد، حتی در تابلوهای شهری خود هم از لفظ "بین المللی" استفاده می کند؟ آیا استفاده از این لفظ تاثیری در اخذ هزینه های درمانی از بیماران دارد؟ چرا مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان علی رغم تاکیدات چندباره معاونین درمان مبنی بر عدم وجود چنین مجوزی با این موضوع برخورد نمی نمایند؟!

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
موحدخواه
باج نمیدیم........تا صبح بگو
سه شنبه، 31 مرداد 139622:31:12
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربازدیدهای سلامت
تازه های سلامت
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.