کدخبر:
97426
تاریخ انتشار:
۲۵ آبان ۹۴
چاپ
چاپ
|
5 نظر
چاپ
دسته خبر
:

اختصاصی/خزر: به اعتقاد بسیاری از صاحبنظران، از زمان روی کار آمدن ثابت قدم تاکنون ابهاماتی در نحوه عملکرد شهرداری رشت وجود داشته که برخی از آنان علی رغم طرح در رسانه ها با سکوت قابل تاملی همراه بوده است.

به گزارش خزر، از زمان روی کار آمدن ثابت قدم تا کنون به اعتقاد بسیاری از صاحبنظران ابهاماتی در نحوه عملکرد شهرداری رشت وجود داشته که برخی از آنان علی رغم طرح در رسانه ها با سکوت قابل تاملی همراه بوده است. این سلسله از مطالب هدفی جز واکاوی این ابهامات نداشته و خزرآنلاین در راستای تنویر افکار عمومی در آینده به قسمت های دیگری از این موضوع خواهد پرداخت.

رابطه پر ابهام ثابت قدم و بانک شهر: از اعطای فضای سبز به بانک تا درخواست وام 120 میلیاردی!

شاید سبز شدن یکباره کانکس بانک شهر در فضای سبز یکی از میادین اصلی شهر رشت، این سوال را به ذهن بسیاری از خوانندگان متبادر کرده باشد که آیا شهردار رشت توجه ویژه و البته خاصی به این بانک دارد؟! اگر این طور است دلیل این توجه چیست و بانک شهر چه تفاوتی در ارائه خدمات به شهرداری نسبت به سایر بانک ها دارد؟

ثابت قدم علی رغم انتقاد بسیاری از رسانه های فعال در این خصوص، جواب چندان قانع کننده ای به این موضوع نداد و ادامه حضور این کانکس در فضای سبز هم می تواند موید این موضوع باشد که قرار نیست شهردار توجه ای به این موضوع نماید.(اینجا را بخوانید)

 اندکی بعد از آن بود که باقری خطیبانی پرده از درخواست وام 120 میلیارد تومانی شهردار از بانک شهر برداشت و گفت: " شهردار رشت درباره درخواست وام ۱۲۰ میلیارد تومانی از بانک شهر باید به اعضای شورا توضیح دهد."

وی با بیان اینکه تاکنون شهردار رشت این تقاضای هنگفت از بانک شهر را به اعضای شورا اطلاع نداده است، افزود: "شهردار رشت به چه دلیل و برای انجام چه پروژه‌ای چنین تقاضایی کرده است." (اینجا را بخوانید)

با فرض صحت ادعاهای باقری، چند سوال بی پاسخ می ماند:

1. آیا می توان پذیرفت که شهردار رشت بدون رایزنی و مشورت با مدیران بانک شهر چنین درخواستی را به این بانک ارائه داده باشد؟

2. شهرداری رشت چه مزایایی برای این بانک قائل شده است که مدیران آن چراغ سبزی را به شهردار برای پرداخت چنین وام کلانی نشان داده اند؟

3. آیا اعطای فضای سبز قسمتی از میدان سبزه میدان به بانک شهر، تنها خدمتی بوده که شهرداری رشت به بانک شهر ارائه کرده است؟

شاید با دقت در آن چه در آخرین جلسه شورا اتفاق افتاد بتوان راحت تر به سوالات بالا پاسخ داد. 

انتقال حساب های درآمدی شهرداری به بانک شهر!!

دستور جلسه دوم شورا در آخرین جلسه این پارلمان محلی، افتتاح حساب درآمدی مناطق پنجگانه شهرداری نزد بانک شهر بود که مورد بحث و بررسی اعضا قرار گرفت. امیر حسین علوی به عنوان رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا در این جلسه در ارتباط با این لایحه گفت: شهرداری برای انجام امورات جاری شهرداری در مناطق پنجگانه و سوق دادن حساب‌های به سوی بانک شهر تصمیم به این کار دارد.

بی شک شهرداری رشت درآمد فراوانی از بابت عوارض، جریمه های کمیسیون ماده 100 و ... داشته و انتقال این حجم عظیم مالی به بانک شهر می تواند نقش مهمی در رشد میزان سرمایه این بانک داشته باشد و البته بانک ها هم معمولا به خوبی از چنین سرمایه گذارانی پذیرایی می کنند!

جالب آن که فرهاد شوقی، دیگر عضو شورای شهر رشت با مطرح کردن این سوال که چرا شهرداری بانک شهر را انتخاب کرده است، گفت: شهرداری در بانک شهر سهامی ندارد پس این بانک چه خدماتی به شهرداری ارائه می‌دهد که دیگر بانک‌ها ارائه نمی‌دهند؟!

ثابت قدم، رییس هیات عامل بانک شهر در استان گیلان

شاید توجه به این موضوع آخرین تکه برای تکمیل پازل پاسخ به روابط پرابهام شهردار رشت و بانک شهر باشد. ثابت قدم، رییس هیات عامل بانک شهر در استان گیلان شد!

29 اردیبهشت 94 بود که خبرگزاری مهر در گزارشی از انتصاب ثابت قدم به عنوان رئیس هیات عامل بانک شهر خبر داد و نوشت: " مراسم معارفه رییس هیات عامل بانک شهر در استان گیلان با حضور جمعی از مسئولین اجرایی این بانک در عمارت شهرداری رشت برگزار و محمدعلی ثابت قدم به این سمت منصوب شد." (اینجا را بخوانید)

با این اوصاف باید گفت شهردار رشت به بانکی که خود ریاست هیات عامل آن را بر عهده دارد، فضای سبز اعطا می کند، حساب های شهرداری را به آن منتقل می کند و سرانجام از آن درخواست وام 120 میلیارد تومانی بدون اطلاع به اعضای شورا می نماید!

ساختمانی که قرار بود تخلیه شود ولی نشد!

25 آبان 93 بود که خزر در گزارشی به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی شهر رشت، خبر از عدم تمدید قرارداد بانک شهر با شهرداری رشت داد. در این خبر آمده بود: "در اين لايحه تمديد سه ساله ي 83 متر مغازه ي واقع در زير ساختمان شهرداري که در تملک شهرداري است درخواست شد. اعضاي کميسيون در خصوص اين لايحه با اجماع بر پايين بودن مبلغ تمديد قرارداد اجاره که ماهانه يک ميليون تومان!!! ذکر شده بود، با اين لايحه مخالفت کردند. در نهايت رييس کميسيون بر اين لايحه، پيشنهادي مبني بر واگذاري مغازه ي مذکور به طريق مزايده را به شهرداري ارائه کرد."

علی رغم گذشت یک سال از انتشار این خبر، هنوز هم ساختمان مورد اشاره در اختیار بانک شهر بوده و البته اطلاع رسانی دیگری در خصوص چگونگی این موضوع و تغییر در میزان اجاره بهای آن در روابط عمومی شهرداری و شورای شهر رشت هم صورت نگرفته است. 

 

 

 

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
سرباز
احسنت به شما که دست این منافقین رو رو میکنید بازمنتظر افشای این اسناد هستیم لطفا ادامه دهید ممنون از مدیریت سایت
7:10:56
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

احسان
احسنت باز به افشای حقایق ادامه دهید عالی است
14:18:16
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

بی نام
فعلاً که شورای شهر نتوانست مردم را نسبت به هدف از اجرای طرح ترافیک وپیاده راه توجیه کند ظاهراً با اجرای این پروژه وهمزمان افزایش نرخ ورودی پارکینگ های غیر مسقف شهر به 1500 تومان کاسبی پارکینگ داران اطراف میدان شهرداری رونق گرفته البته شنیده شده علاوه بر افزایش 150 درصدی نرخ پارکینگ یکی از این پارکینگ ها توسط شهرداری با پول عوارض دریافتی از مردم که باید صرف آسفالت کوچه ها وخیابانهای شهر می شد آسفالت شده است لطفا شورای شهر در خصوص صحت یا نادرست بودن موضوع اطلاع رسانی کند
17:23:10
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

بی نام
شما که اینها رامیدانیسد ومی گوییدپس مسئولین نظارتی ما چه می کنند وخوش به حال حامیان ایشان و....ایشان
17:28:57
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

بی نام
شما که اینها رامیدانیسد ومی گوییدپس مسئولین نظارتی ما چه می کنند وخوش به حال حامیان ایشان و....ایشان
17:28:57
آشنا
نظارت ؟کوووووووووووووو دیدی سلام برسون شورا ؟کوووووووووووووووو موقع انتخابات جواب میدهند
سه شنبه، 26 آبان 139420:27:36
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

محمدرضا بیوکی واحد
آقای شهردار نگران شما هستم. راستی شب ها خوب می خوابید؟ استرس شما که هر روز زیاد نمی شود؟ ۱- من به عنوان یک پیمانکار با سابقه ی ۲۲ ساله، دوماه پیش قدم زنان سری به میدان شهرداری زدم و همانروز نگران شهردار شدم. خواستم بنویسم اما نشد، گفتم شاید اشتباه می کنم. ماه پیش دوباره رفتم باز نگران تر شدم و این جمله به ذهنم حمله کرد: آقای شهردار نگران شما هستم. و امروز دیدم تجربه، قاضی خوبی است. آقای شهردار ، همانروز احساس کردم شما روند گزینش مشاور و پیمانکار را طی نکردید. گفتم حتما بوروکراسی خسته کننده اداری را قیچی کرده اید. امیدوار هستم که مجوز های قانونی - حتما کتبی- را گرفته باشید ، وگرنه........ ۲- آقای شهردار از قدیم استاد کاران کلکی پیاده می کنند و بهم زیر گوشی می گویند که برویم کار را زخمی کنیم و بعد به حال فرصت و دلخواه خودمان کار می کنیم و آنوقت است که کارفرما در عملی انجام شده، اسیر می شود. آنروز که دیدم سه چهار بیل مکانیکی فقط و فقط تخریب می کنند و آسفالت برداری انجام می دهند و خبری از ناظر و مهندس و استاد کار نیست نگران شدم. خب دیگر ما هم از این کار ها کرده ایم. هر وقت می خواستیم یا از ما می خواستند مانور بدهیم، با خراب کردن یا تخریب ، سروصدا به راه می انداختیم . یعنی که به تعجیل مشغول اجرای پروژه ایم . 3- امروز اول آذر هم سری زدم . پلاکارد های جدید (اگرچه در نیمه زمانی پروژه) کار فرهنگی و اطلاع رسانی خوبی است. اما بهتر بود با فراوانی نیروهای کار قدرت شهرداری به نمایش گذاشته می شد . امروز شمارش کردم کلا تعداد نیروی کارگری ( لباس کار پوشیده ) کمتر از 15 نفر به چشم خورد . البته بجز نقشه برداران همین تعداد کت و شلوار پوشیده قدم می زدند. شهردار شجاع ! این زنگ خطر نیست؟ من امیدوار بودم روش اجرای این پروژه کوچک اما پراهمیت نشان داده شده بتواند نماد و الگوی مدیریت و اجرای کارهای عمرانی استان شود. 4-آقای شهردار ! در هر حال نام شما در رشت و تاریخ رشت ماندگار می ماند، اما نام خوب یا بد ؟ نمی دانم. 5- آقای شهردار! اشتباه و دوباره کاری مدنظر شورا جزو لاینفک پروژه های عمرانی ماست، اما مشکل از آنجا شروع می شود که منتقدین و مخالفین و بدخواهان و خودپرستان فرصت نقد و نظر را بدست می آوردند. پس زمان را بدست کسانی بسپارید که روز حساب ، سینه سپر کنند نه توجیه بیاورند و حرف بزنند که این نبود و آن نبود. تا دیر نشده پیشنهاد می کنم دفتری در محوطه کارگاه راه اندازی کنید و شخصا مستقر شوید . یعنی قبل از بروز بحران . هر روز نیز یکی از مسوولان و دست اندرکاران را به آنجا دعوت کنید. وگرنه تنها خواهید ماند. راستی الان که تنها نیستید؟
11:37:23
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.