کدخبر:
134610
تاریخ انتشار:
۱۶ دی ۹۵
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

در همایش فصلی دادگستری گیلان مطرح شد:

خزر: نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه دنیا مسأله قضایی در ایران اسلامی را زیر ذره‌بین دارد، گفت: دشمن به دنبال تحقیر و کم‌ارزش نشان دادن فعالیت قوه قضائیه است.

به گزارش خزر، آیت‌الله زین‌العابدین قربانی صبح امروز در همایش فصلی دادگستری گیلان با بیان اینکه اکنون ایران اسلامی در اوج عزت قرار دارد، اظهار کرد: دنیا مسأله قضایی در ایران اسلامی را زیر ذره‌بین قرار داده و دشمنان نمی‌خواهند عزت ملت ایران را ببینند.

وی با اشاره به اینکه دشمنان به دنبال تحقیر و کم ارزش نشان دادن قوه قضائیه هستند، افزود: اگر دستگاه قضا روزی در کشور و دنیا نباشد، هرج و مرج حاکم می شود.

 امام جمعه رشت گفت: اگر دستگاه قضایی نباشد مردم پشتوانه‌ای برای قانون پیدا نمی‌کنند و قانون‌شکنی رایج می‌شود و در آن صورت زندگی مدنی نیست و در اسلام به مسأله قضا با نگاه دیگری توجه شده است.

وی قضات جانشین پیامبر(ص) را علی(ع) و ائمه دانست و تصریح کرد: قضاوت مسند بسیار بزرگی بوده و مسائل قضایی بسیار پیچیده است و باید به عمق مسأله رسید در غیر این صورت حق ناحق می‌شود.

 قربانی با تصریح بر اینکه علی(ع) 13 ویژگی را در نامه خود به مالک اشتر برای قضات برشمرد، گفت: قضات برای حفظ کیان نظام و کشور تلاش می‌کنند و عادل بودن از ویژگی قضات بوده و این امر دشوار است.

نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه قضاوت بین مردم باید با عدالت باشد زیرا مردم به ما اعتماد می‌کنند، بیان کرد: قضات معتمد مردم هستند و پناهگاه آنها محسوب می‌شوند.

 

 

در این همایش همچنین، احمد سیاوش‌پور مدیرکل دادگستری گیلان؛ با اشاره به وجود ۱۶ دادگستری در استان اظهار کرد: تعداد ۱۰ دادگاه در بخش‌های مختلف گیلان وجود دارد.

وی به فعالیت ۱۶ دادستان در گیلان اشاره کرد و افزود: هر فصل فعالیت دستگاه قضایی در استان مورد بررسی قرار می‌گیرد و عدالت و امنیت دو محور اصلی دستگاه قضا بوده که در پرونده‌های قضایی خود را بروز و ظهور می‌دهد.

 رئیس کل دادگستری گیلان با بیان اینکه اگر پرونده‌های قضایی در مسیر صحیح رسیدگی شود، عدالت و امنیت در جامعه حاکم می‌شود، تصریح کرد: سزاوار نیست در گیلان درگیری‌های فیزیکی و نزاع‌های فردی و جمعی داشته باشیم.

وی درگیری فیزیکی را اولویت جرایم گیلان دانست و گفت: درگیری و ایراد ضرب و جرح به دلیل پایین بودن آستانه تحمل مردم بوده و مواد مخدر یکی از معضلات جامعه است که ماهانه تعداد بسیاری از پرونده‌ها را به خود اختصاص می‌دهد.

 سیاوش‌پور با اشاره به اینکه سالانه ۵۰۰ هزار پرونده قضایی وارد دادگستری گیلان می‌شود، خاطرنشان کرد: در مدت ۹ ماه گذشته تعداد ۳۳۲ هزار پرونده وارد دادگستری گیلان و همین تعداد پرونده با اختلاف ۳۰ پرونده مختومه شده است.

وی یادآور شد: تلاش کردیم دادگستری گیلان از هر گونه مسایل حاشیه‌ای مبرا باشد و قضات نباید خود را درگیر مسایل بی‌خاصیت، سیاسی و جناحی کنند و این امر را بر نمی‌تابیم.

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربازدیدهای اجتماعي
تازه های اجتماعي
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.