کدخبر:
31571
تاریخ انتشار:
۳۱ فروردین ۹۴
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

خزرآنلاین: گروه تروریستی داعش مانندعلفی هرز روز به روز در منطقه خاورمیانه گسترش می یابد،به گفته پایگاه خبری الساعه امارات طرح این بلای خانمان سوز جامعه بشریت را یک افسر سابق اطلاعاتی صدام حسین به نام « سمیر عبد محمد الخلیفاوی با نام مستعار، حاجی بکر» ارائه کرد.

به گزارش خزرآنلاین به نقل از شبکه خبر، این پایگاه خبری تلاش کرده با سرپوش گذاشتن بر کمک های مالی و تسلیحاتی خارجی به گروه داعش و وابستگی رهبران این گروه تروریستی به برخی کشورها منطقه، این کشورها را در خصوص همکاری با داعش تبرئه کند.

در حالیکه طبق دست نوشته های بدست آمده که در مجله اشپیگل آلمان منتشر شده، حاجی بکر که از اعضای برجسته دستگاه اطلاعات صدام بود، طراح اصلی و مغز متفکر تشکیل سریع گروه داعش و انتشار و سیطره آن بر شمال سوریه بوده است.

پرونده ای شامل 31 صفحه جدول و فهرست دست نویسی شده که از تشکیل گروه تروریستی داعش تا برپایی دولت اسلامی در سوریه حکایت دارد، بدست آمده است.

تسلط بر شمال سوریه بخشی از این طرح به ریاست حاجی بکر بود که او با تجربه و تکنیک هایی که در زمان صدام به اشکال مختلف مثل نظارت، جاسوسی، قتل و آدم ربایی بدست آورده بود، به صورت صفحه به صفحه حتی با مسئولیت های فردی، آن را ترسیم کرده است.

اخبار الساعه اضافه کرد: حاجی بکر شخصی تندخو و بیکار بود و پس از جنگ آمریکا علیه عراق در سال 2003 میلادی که ارتش صدام منحل شد، در سال های 2006 تا 2008 در بازداشتگاه های آمریکایی مثل زندان ابوغریب در کنار افرادی با تفکرات تکفیری هم سلول بوده و تاثیر گرفته است.

او پس از آزادی به توصیه تکفیری ها به زادگاهش فلوجه رفته و شاخه ای از القاعده را در این شهر تاسیس می کند.

حاجی بکر که به ابوبکر عراقی هم معروف است، در سال 2010 میلادی به عضویت گروه کوچکی از افسران اطلاعاتی عراقی درمی آید که با دادن وجهه دینی به این گروه، رهبری آن به ابوبکر البغدادی سپرده می شود.

حاجی بکر پس از دو سال برای اجرای نقشه تاسیس گروه خود به شمال سوریه سفر می کند و کار خود را با گروهی از جنگجویان خارجی تازه کار و بی تجربه از جمله برخی افراد تندرو مذهبی و تکفیری از کشورهای عربستان، تونس، اروپایی، چچن و ازبکستان آغاز می کند .

در سال 2010 ابوعمر و بسیاری از اعضای ارشد این گروه به شبکه القاعده پیوستند و حاجی بکر به ابوبکر بغدادی توصیه کرد، خود را به عنوان فرمانده، معرفی کند.

در این مرحله جدید، ابوبکر البغدادی به عنوان فرمانده اصلی مطرح شد و حاجی بکر که از مهارت های نظامی قابل قبولی برخوردار بود، به عنوان مشاور بر همه امور نظارت می کرد و فرماندهان گروه را شخصا تعیین می کرد.

این سرهنگ ستاد، تا آن زمان با ریش تراشیده و قیافه ای غربی در محافل حاضر می شد، اما به علت حساسیت های سران گروه های تکفیری و شیوخ حامی آنها، ظاهر خود را تغییر داد و ریشش بلندتر از ریش بغدادی شد و ظاهری شبیه به تروریستها پیدا کرد.

این گزارش افزود: حاجی بکر اصلا مذهبی نبود، اما راز موفقیت او در تشکیل گروه داعش جمع بین دو تناقض بود، یکی اعتقاد تکفیری و تندروانه اعضای آن و دیگری محاسبات راهبردی منطقه بود که به رهبری حاجی بکر انجام می شد.

اخبار الساعه به نقل از مجله اشپیگل آلمان نوشت که این اسناد را پس از تلاش ها و گفت و گوهای فراوان با جنگجویان داعشی در حلب سوریه بدست آورده است .

حاجی بکر در سال 2014 در درگیری با نیروهای ارتش سوریه به هلاکت رسید.

این گزارش از وابستگی حاجی بکر و ابوبکر البغدادی به کشورهای خارجی و دریافت کمکهای مالی و تسلیحاتی از این کشورها مطلبی منتشر نکرده و تلاش داشته تا این وابستگی را پنهان نگه دارد.

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربازدیدهای بين الملل
تازه های بين الملل
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.