کدخبر:
134574
تاریخ انتشار:
۱۳ دی ۹۵
چاپ
چاپ
|
4 نظر
چاپ
دسته خبر
:

واکنش مدیرعامل آب منطقه ای گیلان به اظهارات شهردار منطقه چهار؛

خزر: می گویند اگر تالاب را به ما بدهند آن را بهتر مدیریت میکنیم! باشد، مشکلی نیست بروند یک لایحه ای را به مجلس ارائه کنند، قانون تغییر کند تا ما نیز بتوانیم تالاب را به آنها واگذار کنیم. همانطور که ما نیز اگر روزی بخواهیم از زمینی که در املاک شهرداری است استفاده کنیم از آنها طبق قانون اجازه خواهیم گرفت.

به گزارش خزر، انتقادات مجدد علی مقصودی، شهردار منطقه چهار رشت از آب منطقه ای استان گیلان در خصوص نوع مدیریت تالاب عینک، واکنش کاظم لطفی مدیرعامل آب منطقه ای گیلان را برانگیخت.

مقصودی در آخرین جلسه کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری گفته بود: شهرداری می‌خواهد مسئولیت حفاظت از تالاب عینک را برعهده بگیرد، ولی آب منطقه‌ای احساس می‌کند که ما منفعت اقتصادی خاصی را از آن‌ها مخفی کرده‌ایم!

کاظم لطفی، مدیرعامل آب منطقه ای گیلان اما در گفتگو با خبرنگار خزرآنلاین اظهار داشت: شهرداری برای اخذ سند مالکیت تالاب عینک اقدام کرده بود اما آب منطقه ای نامه نگاری هایی با دادگاه، اداره ی ثبت و شهرداری صورت داد، زیرا طبق قانون تالاب ها متعلق به دولت است و آب منطقه ای نیز نماینده ی دولت در استان، مدیریت و مالکیت این تالاب ها را برعهده دارد.

وی ادامه داد: ما آمادگی آن را داریم که اگر شهرداری تمایل به اجرای طرحی در تالاب عینک است از آن حمایت کنیم و ما نیز قبول میکنیم تا بتوانند از آن استفاده کنند، اما اینکه تالاب را به شهرداری واگذار کنیم امکان پذیر نیست، زیرا طبق قانون نمی توانیم مالکیت را منتقل کنیم و تنها قادر به در اختیار قراردادن تالاب به سازمان ها و بخصوص شهرداری برای استفاده و بهره برداری از طرح هایی مانند ایجاد آبنما یا زیباسازی و ... هستیم.

لطفی با تاکید بر اینکه واگذاری تالاب از سوی آب منطقه ای غیرقانونی است، اذعان داشت: ما که نمی توانیم رودخانه، دریا و... را واگذار کنیم! اما می توانیم حریم آنها را برای زیباسازی یا استفاده های توریستی و... در اختیار شهرداری قرار دهیم.

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان در پاسخ به این سوال که آیا آب منطقه ای استان منافع مالی خاصی از نگهداری تالاب عینک دارد یا خیر، با بیان اینکه تنها یک مبلغ بسیار ناچیز آنهم با تایید صندوق کارشناسی به عنوان حق الاجاره دریافت و سال به سال نیز تمدید می شود، گفت: این مبلغ بسیار ناچیز است و اصلا به عدد نمی آید، مانند آنکه از اتوبوس بین شهری استفاده کنیم اما مبلغی به اندازه 100 تومان برای کرایه ی آن پرداخت کنیم در حالی که مبلغ واقعی آن 40هزار تومان است.

مدیرعامل و رئیس هیات مدیره آب منطقه ای گیلان ادامه داد: این بازی های سیاسی اصلا خوب نیست، در حال حاضر رودخانه های زرجوب و گوهررود حرایمی در داخل شهر دارند، شهرداری می تواند از این حرایم در بحث زیباسازی و فضای سبز استفاده کند اما مالکیت حرایم این رودخانه ها را نمی توانیم در اختیار شهرداری قرار دهیم!

وی با بیان اینکه جامعه ی ما باید در فضایی آرام مدیریت شود و طبیعتا فضاسازی یک سازمان علیه سازمانی دیگر کار صحیحی نیست، افزود: بنده اگر بگویم چون کارم در آب منطقه ای عقب افتاده پس محیط زیست و منابع طبیعی و... مقصر هستند دردی را دوا نمیکند. اگر شهرداری مایل به استفاده از این آب بندان ها و تالاب ها است بیاید و ما نیز تابع قوانینی آنها را در اختیار شهرداری قرار خواهیم داد اما بحث مالکیت منتفی است زیرا نه بنده بلکه هیچ فرد دیگری نیز نمی تواند در مورد آن تصمیم گیری کند زیرا ما نمی توانیم قوانین را تغییر دهیم، حالا شهردار منطقه چهار پشت یک تریبونی رفته است و یک حرفی زده است! نباید حرفی زد که پایه ی قانونی نداشته باشد.

کاظم لطفی در پایان تصریح کرد: می گویند اگر تالاب را به ما بدهند آن را بهتر مدیریت میکنیم! باشد، مشکلی نیست بروند یک لایحه ای را به مجلس ارائه کنند، قانون تغییر کند تا ما نیز بتوانیم تالاب را به آنها واگذار کنیم. همانطور که ما نیز اگر روزی بخواهیم از زمینی که در املاک شهرداری است استفاده کنیم از آنها طبق قانون اجازه خواهیم گرفت.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
کاکا
آقای لطفی ؛ لطفا بفرمائید آب منطقه ایی طی چهل سال گذشته چه خدماتی دررابطه با تالابهای مذکور و رودخانه های داخل شهر به شهروندان داده که الان داره مانع کار میشه ؟ همانطوریکه فرمودید مالکیت تالابها و رودخانه ها متعلق به اداره شما و دولت ایران است ولی چرا در پاکسازی و نگه داری از آنها اقدامی نمیکنید ....زمان خرج و هزینه پاکسازی ونگه داری میشه شما هیچکاره اید ولی در زمان بهره برداری اجاره میخواهید ..... طرح و پروزه از شهرداری شما اجرا کنید و بهره اش را ببرید و....
10:38:17
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

شهروند
سفسطه نکنید آقای مدیرعامل. بحث حرایم و مالکیت تالاب ها یک مفهوم عام است و یک کسی در حد شهردار منطقه قطعا این مفهوم را می داند شما با استفاده از این الفاظ و قوانین سالهاست یکی از بهترین موقعیت های طبیعی را در حریم قانونی شهر به بدترین وضع ممکن تبدیل کردید. دیگر تالابی نمانده است اگر یادتان رفته که عینک چه وضعی دارد بهتر است وقتی بگذارید و بروید یک نگاهی بکنید شما برای حفظ این نعمت خدایی حتی یک ریال هم تاکنون هزینه نکردید و نمی کنید و آن را رها کردید حالا شهرداری از روی دلسوزی حرفی می زند به شما بر می خورد. شما به عنوان متولی چه کار کردید برای عینک. تالابی که می تواند به یک پروژه منحصر به فرد تبدیل شود و مشکل ساکنین منطقه و فقر آن منطقه را از بین ببرد و توسعه اقتصادی و شهری ایجاد کند. حالا میخواهید چه چیز را ثابت کنید این تالاب ویرانه در داخل شهر بماند چون شما متولی هستید و میل ندارید کاری انجام دهید و ادای قانون را در بیاورید. شهرداری مگر در اجرای فاز یک بوستان دانشجو از شما مالکیت طلب کرد ؟ خیر اجاره کرد اگه بخواهید می توانید تعامل کنید مسیر را عوض نکنید مردم می فهمند این سنگ اندازی های شما را. به خاطر همین تفکرات هست که گیلان از استان های دیگر عقب تر است.
21:27:39
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

علیرضا
ایکاش همه کمک کنند تا تالاب عینک به مرکز تفریحی و گردشگری رشت تبدیل شود
15:25:51
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

علی
آقای لطفی تعامل کنید تا مردم بهره بردار باشند. تتالاب عینک انفال است نه تحت مالکیت دولت . معنی انفال را حتما می دانید. شهرداری از ایجاد پارک و بهبود محیط شهری هیچ سودی نمی برد و فقط برایش هزینه است مثل پارک شهر و ملت و دانشجو و......... . حلا که شهرداری میخواهد قبول مسوولیت کن ،شما همکاری کنید .
21:23:30
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربازدیدهای اجتماعي
تازه های اجتماعي
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.