کدخبر:
42583
تاریخ انتشار:
۴ دی ۹۶
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
نام نویسنده
:

قافله عمر و تفاوت انسان با گذشته خود

انسان زنده تغییر می کند و گذر عمر تاثیرش را بر روی ما خواهد گذاشت. گویی افزایش سن یک سکون درونی در ما ایجاد می کند، شاید به اندازه سال های جوانی آرمانگرا نباشیم و یا به اندازه گذشته دل نازک و یا دل رحم نباشیم و یا هر تغییر دیگری که ما را نسبت به گذشته متفاوت می سازد.

شاید این را بتوان در رفتار و گفتار و خط فکری چهره های سیاسی به خوبی مشاهده کرد.جوان انقلابی دو آتیشه ای که اکنون اپوزیسیون همان انقلاب اس و یا جوانی که دیروز از دیوار سفارت کشوری دیگر بالا میرفت امروز از احترام به دیپلماسی صحبت می کند!

و بسیاری دیگر از این دست مثالها که خود تایید کننده تاثیر گذر زمان بر افکار و علایق و سلایق ما می باشد.

به شخصه همیشه فکر می کردم فلان فعل را هرگز انجام نخواهم داد و یا هرگز نمی توانم با فلان حادثه در زندگی شخصی خود کنار بیایم! اما اکنون که به گذشته و آن حرفها و آرمانهای خود نگاه می کنم می بینم نه تنها هیچکدام از آنها برای من اهمیت چندانی ندارد بلکه با خیلی از اتفاق ها و حادثه های که فکر می کردم پایان دنیای من را رقم خواهد زد نیز کنار آمدم!

بله ، منِ من با همه ی عقاید و باورها و ترسها و آرمانها و اهدافم در ۱۵ سالگی با منِ من در ۲۵ سالگی و با منِ من در ۳۵ سالگی بسیار تفاوت داشت!

و این یعنی جریان یعنی حرکت، این یعنی هیچ تضمینی نیست که نیاز امروزِ تو، علاقه و سلیقه امروزِ تو، محدودیت و توانایی امروزِ تو، چند سال دیگر هم همچنان علاقه و سلیقه و محدودیت و توانایی و نیازت باشد!

تو رشد می کنی تو خواسته و ناخواسته تغییر میکنی، تو علاقمند به مسائلی می شوی که در گذشته برای تو چندان اهمیتی نداشته و بی تفاوت خواهی شد نسبت به مسائلی که در گذشته برایت بسیار با اهمیت جلوه می نمود.

با این آگاهی دو راه خواهی داشت یا با شدت بیشتری برای داشته ها و نداشته هایت احساس خرج کنی! که این خود دو پیامد هم زمان خواهد داشت؛ لذت بیشتر از داشته ها و افسوس بیشتر برای نداشته هایت!

و راه دوم اینکه دیگر به سان گذشته آنچنان درگیر داشته ها و نداشته هایت نباشی چرا که چند سال دیگر آن اهمیت گذشته را برای تو نخواهند داشت.

و صد البته راه دوم به سعادت نزدیکتر می نماید ، آنچنان که خیام می فرماید؛

این قافله عمر عجب میگذرد

دریاب دمی که با طرب میگذرد

ساقی غم فردای حریفان چه خوری

پیش آر پیاله را که شب میگذرد.

 

محمد بی ریا

روانشناس بالینی
قافله عمر و تفاوت انسان با گذشته خود
#محمد بی ریا #قافله عمر و تفاوت انسان با گذشته خود


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدترین خبرها
تازه ترین خبرها
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
42583 2