کدخبر:
52806
تاریخ انتشار:
۸ مرداد ۹۷
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
نام نویسنده
:

مهندسی معکوس افسارگسیختگی دلار

این روزها قیمت دلار و سکه به مهمترین خبر روز ایرانیان تبدیل شده است، اگر یک کانال تلگرامی بخواهد امار بازدید خود را بالا ببرد، کافی است لینکی از قیمت لحظه ای دلار و یورو و سکه را در کانال خود قرار دهد، می بینید که با افزایش سرسام آوری از کلیک روبه رو خواهد شد.

بعد از موج اول افزایش قیمت ارز که در دوره احمدی نژاد رخ داد و دلار 900 تومانی به 3000 تومان رسید، این بار دولت تدبیر و امید رکورد شکاند و ظرف مدت هشت ماه، دلار 3600 تومانی را به دوازده هزار تومان رساند و البته این پایان کار نیست و هر لحظه بر قیمت آن افزوده می شود، حتی در روزهایی که هم بازار آزاد ایران بسته است و هم بازار تجارت جهانی در تعطیلات پایان هفته به سر می برند؛ معلوم نیست وقتی ارزی در بازار وجود ندارد این افزایش چگونه رقم می خورد؟

شاید عوام بخندند و بگویند ما را چکار با دلار ؟ اما دقیقا قیمت نان و پنیر سفره شان هم به قیمت ارز وابسته است. مهمترین اثر افزایش قیمت ارز در زندگی مردم عادی افزایش تورم است و علاوه بر افزایش قیمت لوازم لوکس لاکچری ها، روی نیازمندی های روزمره طبقه پایین نیز بطور زنجیره ای اثر می گذارد، با این حال می بینیم که افزایش قیمت ارز و سکه شادی عجیبی را در بین اغلب ایرانی ها بوجود آورده است.

همه چیز به اظهارنظر رییس بانک مرکزی برمی گردد؛ بهمن سال گذشته بود که در پی آغاز روند افزایشی قیمت ارز و سکه، سیف به مردم توصیه کرد که دلار نخرند چراکه سرمایه گذاری امنی نیست و به زودی قیمتش پایین می اید و از آنجا که مردم ما اعتماد شایانی به مسئولین خود دارند! همین دو نیم گفتار را بهانه کردند و طبقه مرفه و نیمه مرفه، پس اندازهای خود را از بانکها خارج نمودند و ارز و سکه به گاوصندوق های خانگی خود افزودند.

همانطور که پیش بینی می شد، توصیه مدیر ارشد بانک مرکزی کارساز نشد و پیش بینی هایش هم در خصوص کاهش قیمت دلار عملی نشد، از همین رو اینبار علاوه بر چهار درصدی ها، کسانیکه روی خط فقر و زیر خط فقر هستند هم با فروختن فرش زیر پای خود، برعکس پیش بینی های مدیر ارشد تیم اقتصادی دولت، اقدام به سرمایه گذاری روی دلار و سکه کردند و اکنون منتظر نشستند تا با افزایش قیمت دلار و یوور و سکه، سرمایه شان چند برابر شود.

اتفاقی که این روزها با افزایش لجام گسیخته قیمت ارز محقق شد و برای یکبار هم که شده طبقه ضعیف هم طعم درامدزایی بدون کار یدی را چشیدند.

پس پر بیراه نیست که در این وانفسای اوضاع اقتصادی به جای اینکه نگران افزایش قیمت ها باشیم، در رویدادی عجیب غالب ایرانی ها بواسطه سرمایه گذاری در بازار ارز و سکه منتظر افزایش قیمت آن هستند تا بلکه با این مهندسی معکوس افسارگسیختگی قیمت دلار به چهار درصدی ها نزدیک شوند.
مهندسی معکوس افسارگسیختگی دلار
#مهندسی معکوس افسارگسیختگی دلار #صاحب مقصودی


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدترین خبرها
تازه ترین خبرها
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
52806 2