کدخبر:
52908
تاریخ انتشار:
۱۱ دی ۹۷
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
نام نویسنده
:

رشت در التهاب انتخاب اصلح

شورای شهر رشت در آستانه انتخاب شهردار است و شهر رشت شش ماه چشم‌انتظار انتخاب سکان‌داری که بیاید و التیام‌بخش درد مردمی باشد که با اعتماد به نمایندگان پارلمان شهری خود می‌خواستند رفاه و آرامش را برای خود و خانواده‌هایشان داشته باشند. رشت شهر زیبایی است کسی منکر این زیبایی طبیعی و تاریخی شهر مردمان باهوش و شیک‌پوش آن نیست اما این شهر دردهای آشکار و پنهانی دارد که تنها شهرداری پاک دست و متخصص می‌تواند به درمان آن بپردازد و شورای شهر تا به این لحظه در انتخاب این شهردار ناکام بوده است و تاوان این ناکامی را مردمی می‌دهند که با هزاران امید در ماراتونی جان کاه برای کاندیداهای شورای شهر یازده نماینده را راهی ساختمان میرزا خلیل رفیع نمودند.

اگر بخواهیم به چرایی این عدم موفقیت در انتخاب شهردار برای شورای متخصص و باتجربه بپردازیم باید به بررسی زمانی دوره‌ای بپردازیم که مسعود نصرتی شهردار سابق رشت استعفا داده و رشت بدون شهردار شده است اما یک فلاش‌بک کوتاه به دوره قبل از آن باید زد و اولین دوره هیئت‌رئیسه شورای شهر پرداخت.

از اعضای اصلاح طلب شورا که بالاترین رأی را با توجه به سابقه‌ای که در چندین دوره به‌عنوان نماینده مجلس داشت و سوار بر موج تمایل مردم به انتخاب روحانی رأی اول شورای پنجم رشت شد. شورایی که بیشتر اعضای آن مستقل بوده و مانند او با پرچم حزب اصلاحات وارد عرصه کارزار انتخابات نشده بودند. اما در آن زمان مست از رأی بالای خود مطمئن از اینکه ریاست شورای شهر را در دست خواهد داشت شروع به دسته‌بندی کرد و هفت عضو شورای شهر رشت را که قصد دوری از جناح‌بازی داشتند و سه عضو دیگر را با رودروایسی و یا تمایل ذهنی‌شان به احزاب اصلاح‌طلب داشتند با خود همراه کرد و به نوعی بذر تفرقه را در میان اعضای شورا کاشت و با انتشار عکس معروف چهار نفرِه شروع به مظلوم‌نمایی و پرتاب توپ به زمین اعضای دیگر شورا کرد و وعده داد که این وضعیت چنین نخواهد ماند و البته نظیر این عکس را نیز چند بار دیگر نیز در اینستاگرام خود تکرار کرد.
اعضا شورا در انتخاب هیئت‌رئیسه به‌جای روی آوردن به اعضای مسن رو به انتخاب سید امیرحسین علوی آوردند که جوانی بود که تجربه دوره قبل شورا را در کارنامه خود داشت. امیرحسین علوی که البته رابطه خوبی هم با جلال‌الدین محمد شکریه عضو مستقل و باتجربه ملی آن زمان شورا داشت و می‌توانستند تعادلی در انتخاب شهردار و قانون‌گذاری در پارلمان محلی ایفا کنند و دو طیف مختلف را برای همکاری مجاب نمایند.

اما شورا در تعادل با انتخاب یازده رأی به نصرتی به‌پیش می‌رفت که با رفتن جلال‌الدین محمد شکریه و استعفای مسعود نصرتی شهردار وقت زخمی که با خنجر تفرقه بر پیکر شورا واردشده بود سرباز کرد.

این بار رمضان پور و زاهد و حاجی پور که برای بار دوم هیئت‌رئیسه و ریاست کمیسیون‌ها را باخته بودند از فرصت انتخاب شهردار استفاده نموده و یکی از بی‌تجربه‌ترین و کم‌کارترین عضو شورای شهر را که رئیس کمیسیون ترافیک است کمیسیونی که به ریاست این عضو شورا هفت ماه است تشکیل جلسه نداده است را تحریک به کاندید شدن برای تصدی شهرداری رشت نمودند. شش عضو از یازده عضو شورای شهر رشت هم‌پیمان شدند که به نظر متخصصین مدیریت شهری توجه نکنند و نه گوش به مشورت نخبگان شهر دهند و نه وقعی به هشدارهای نهادهای نظارتی در مورد عدم‌تأیید صلاحیت از سوی وزارت کشور برای حامد عبداللهی که سودای شهرداری رشت را در سر داشت.

با این پیمان ناگواری که این شش عضو اکثریت برای شهر رشت ایجاد کردند؛ صحن علنی شورا که باید محل ارائه و بررسی افراد و برنامه‌هایشان برای شهرداری رشت می‌شد تبدیل به نمایشی سیرک گونه کرد و این پیام روشن را به بقیه کاندیداهای تصدی عنوان شهرداری رشت داد که تلاش نکنید و هرکس با هر تجربه و توانایی بیاید این شش عضو برای قبضه کردن شورا و شهرداری از آن‌ها عبور خواهند کرد و منافع مردم شهر را هم در نظر نخواهند گرفت که چشم‌انتظار شهرداری قوی در حوزه مدیریت شهری و متخصص و مورد تأیید وزارت کشور هستند تا بتواند درد و رنج‌ها و عدم توسعه‌یافتگی ناهمگون محلات کم برخوردار رشت را درمان کند و به وضعیت آسفالت و ... رشت بپردازد را به یاس تبدیل کنند.

پنج عضو دیگر شورا که مخالف این روند بودند هم سرناسازگاری گذاشته و با آبستراکسیون‌های متعدد و حتی نوشتن نامه‌ای خطاب به مردم حامد عبداللهی را شایسته شهرداری رشت ندانستند که درنهایت حامد عبداللهی با شش رأی منتخب شورای پنجم رشت شد و طبق پیش‌بینی‌ها و هشدارهای قبلی تأیید وزارت کشور را برای تصدی شهرداری رشت به دست نیاورد.

حال رشت در آستانه انتخاب مجدد است و باید دید آیا در هنوز بر همان پاشنه می‌چرخد و اختلاف و تفرقه میان اعضای شورا مانع از انتخاب درست خواهد شد و یا اینکه منافع مردم شهر را بر همه اختلافات و تفاوت دیدگاه‌ها ارجح خواهند داشت. این پرسشی است که تا چند روز دیگر برای مردم روشن خواهد شد.
رشت در التهاب انتخاب اصلح
#سروش علیزاده #رشت در التهاب انتخاب اصلح


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدترین خبرها
تازه ترین خبرها
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
52908 2