کدخبر:
52930
تاریخ انتشار:
۱۵ بهمن ۹۷
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
نام نویسنده
:

خویشاوندگماری پاشنه آشیل توسعه کشور

نپوتیسم یاخویشاوند سالاری وبعبارتی عامیانه همان پارتی بازی که متاسفانه در سیستم اداری کشور روابط را جایگزین ضوابط میکند یکی از مصادیق رایج فساد اداری است .فسادی که ریشه دوانده است و موجب عدم توسعه یافتگی و شایسته گماری درادرات وسازمانهای مختلف شده است.

نپوتیسم دشمن اصلی مریتوکراسی یاهمان شایسته سالار ی است که منجر به شکل گیری مشکلات عدیده ی مدیریتی شده است تاجایی که با قطعیت میتوان گفت که نپوتیسم یکی از اصلی ترین موانع توسعه ودرتضاد باعدالت می باشد.

امروزه متاسفانه اکثریت قریب به اتفاق مدیران وقتی به سمتی منصوب میگردند باروش اتوبوسی تمام نزدیکان دور و نزدیک خود را به سمت های مختلف منصوب می نمایند و تنها مسله ای که در انتصاب خویشاوندان بدان توجه نمیکنند اصل شایسته سالاری یاهمان مریتوکراسی است است بلکه سمت ها را باتوجه درجه ی خویشاوندی اشان تقسیم می نمایند بعبارتی هرچه رابطه ی خویشاوندی نزدیکتر باشد منصب های داده شده نیز بالاترمی باشد.

نوعی دیگر از خویشاوندسالاری که متاسفانه درکشورمان فراگیر شده است وازان میتوان بعنوان پاشنه آشیل عدم پیشرفت جوانان و تربیت مدیران جوان نام برد انحصاری بودن دایره مدیران وانحصاری بودن مناصب دولتی می باشد که پست های دولتی همیشه در دست عده ای خاص می باشد عده ی معدودی که همواره وهمیشه پست ومنصب دارند و صرفا هرچند سال متناسب با تغییر دولت ها از پستی به پستی دیگر همتراز با آن پست ومنصب جابجا می شوند یعنی دور تسلسل ...

مدیرانی که ذاتا ومادر زادی مدیر زاده شده اند و هیچ وقت هم قرار نیست بازنشسته شوند واگر هم گوش شیطان کر بازنشسته شوندتهمیداتی فراهم میشود که خویشاوندان اشان درجایگاه ومنصب آنها منصوب شوند.
بهرحال امیدواریم در جامعه ایران اسلامی که به برکت خون هزاران شهید شکل گرفته است شرایطی فراهم شودکه شایسته سالاری جایگزین خویشاوندسالاری گرددوافراد براساس توانمندی تخصص تعهد لیاقت انتخاب شوند وضوابط درانتخابها جایگزین روابط گردد.

از وکلای ملت در مجلس شورای اسلامی انتظار می رود با تصویب قانونی مریتوکراسی رادرکشور نهادینه وقانون مندنمایند تاجلوی هرگونه نپوتیسم وفیوریتیسم(سوگلی گرایی) درکشور گرفته شود تاانشاله ایرانی توسعه یافته بامدیرانی شایسته داشته باشیم.
خویشاوندگماری پاشنه آشیل توسعه کشور
#خویشاوندگماری پاشنه آشیل توسعه کشور #بابک کاظمی


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدترین خبرها
تازه ترین خبرها
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
52930 2