کدخبر:
52970
تاریخ انتشار:
۲۸ فروردین ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
نام نویسنده
:

اجحاف به پرستاران شرکتی در گیلان

حدود ۱۸۰ پرستار با مدارک تحصیلی کارشناسی به بالا و با مهارت کاری بسیار عالی بدلیل سیاست های سازمان مدیریت و برنامه ریزی زیر نظر یکی از اقمار محلی شرکت آوا سلامت در گیلان کار می کنند.این شامل پرستاران شرکتی در سایر شهرها واستان ها هم می شود. شرکت آوا سلامت واسطه ای مالی بین وزارت بهداشت و دانشگاههاست ،یک کلاه شرعی ،یک دلال یا یک واسطه.

چرا چون وزارت بهداشت مجوز لازم برای استخدام‌ نیروهای پرستار در غالب پیمانی را صادر نمی کند.و این در حالیست که پرستاران بزرگترین جامعه صنفی در وزارت بهداشت و البته یکی از بزرگترین گروههای صنفی در کشور هستند.وعلی القاعده باید جزو مشاغل حاکمیتی از جهت اهمیت کار و حساسیت خدماتی که ارایه می دهند باشند.

در گیلان که وضع طور دیگریست نمایندگی محلی شرکت علی رغم‌اینکه دانشگاه علوم پزشکی روز سه شنبه ۲۷ فروردین چک کارانه سه ماهه بهار سال ۹۷ که البته معوق و غیر مستمر بوده را بهمراه صورت وضعیت ها تقدیم شرکت کرده ، اعلام می کند هیچ‌چکی دریافت نکرده است و باید دانشگاه مجددا در سال ۹۸‌با وی قرار داد ببندد تا پرداخت ها را انجام دهد.در حالیکه تازه کمتر از سه روز قبل قراردادها را تحویل دانشگاه داده است و البته پرداخت های سال قبل موضوع قرار داد جدید نمی تواند باشد.کسر بیمه و مالیات از این پرداخت ها که همه برای سال گذشته است و تازه بعد از یکسال دارد انجام‌می شود خودش موضوع اسف انگیز دیگریست.کار تا بجایی نزول کرده که شرکت مرکزی در وزارت تنها خودش را به قوانین‌خود پاسخگو می بیند و وزارت بهداشت هم‌ دخل و تصرفی در امور این شرکت نمی تواند بکند.

آخرین باری که این شرکت مسیله ساز شد در مورد پرداخت عیدی،حقوق و سنوات پرستاران شرکتی بود که عیدی را تنها با دخالت دانشگاه بسیار دیرهنگام پرداخت و در مورد سنوات وحقوق اعلام‌کرد بعد از ۵ فروردین آنها را پرداخت می کند.که باز با دخالت معاونت توسعه دانشگاه آقای دکتر آشوبی موضوع حل وفصل شده و پرداخت ها پیش از عید انجام شد. تبدیل وضعیت این نیروها و خارج شدن از حالت شرکتی تنها راه حل پایان دادن به این‌مناقشات بی سر وته و دامنه دار است که البته در دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان چنین اراده ای وجود دارد و امیدوارم وزارت بهداشت نیز گام صحیح و سریعی در اینمورد بردارد.

مسلما مقام معظم رهبری بارها به اهمیت پرستاری و ارج نهادن به این قشر توجه داده است.ولی ابلاغ بخشنامه ای از طرف معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور در سوم اردیبهشت۹۳ مبنی بر لغو بخشنامه های استخدامی، ناچارا موسسه آوا سلامت راه اندازی شد تا معضلات پیش روی پرستاران شرکتی وزارت بهداشت و شرکت‌های سنتی برداشته شود.ولی خود این شرکت جز معضلات شده است. در حالیکه ظاهرا سهامدار موسسه آواسلامت خود دانشگاهها هستند.موانع زیادی توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی بر سر جذب استخدامی بصورت پیمانی و تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی و شرکتی ایجاد شده است ،ولی برای این موانع راهکارهایی هم قابل دستیابی است که مجوزهای لازم برای این امور اخذ گردد.

مسلما پرستاری با توجه حساسیت شغل و جمعیت آماری و البته محل توجه بودن از سوی مقام معظم رهبری و مراجع و نهادهای حاکمیتی ،پتانسیل ارتقا امنیت شغلی و رفاهی را داراست.واین خواسته همه جامعه پرستاران است که بساط این شرکت ها جمع شود ودر گیلان‌هم نمایندگی محلی در جهت منافع پرستاران و نه شرکت‌گام برداشته تا این نیروها بزودی تعیین تکلیف شده و تبدیل وضعیت شوند.
اجحاف به پرستاران شرکتی در گیلان
#اجحاف به پرستاران شرکتی در گیلان #اجحاف به پرستاران شرکتی در گیلان


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدترین خبرها
تازه ترین خبرها
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
52970 2