کدخبر:
53020
تاریخ انتشار:
۲۲ خرداد ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
نام نویسنده
:

نگاهی به وضعیت حجاب

حجاب یک مقوله فرهنگی است که تحت شرایط جغرافیا،قوم وعرف یک جامعه شکل میگیرد. با ورود مدرنیته و سرازیر شدن فرهنگ غربی و مهندسی فرهنگی با دستور حاکمیت جهت تبدیل پوشش ناهمگون فرهنگی مناطق برای تبدیل شدن به یک پوشش واحد فرهنگی تحت نام ملی و آزادی پوشش زنان بر اساس فرهنگ وارداتی توسط رژیم پهلوی و سیاست های غلط در جمهوری اسلامی با مقوله حجاب و عفاف امروز جامعه دچار نگاه دو قطبی با حجاب و کم حجاب شده است.

اشتباهات رژیم گذشته و جمهوری اسلامی در از بین بردن پوشش های فرهنگی اقوام و عدم سامان دهی مد و لباس و اجبار نگاه حاکمیت بصورت دستوری و برخورد سلبی با مقوله فرهنگی نمی تواند راهگشا باشد. م

قوله فرهنگی چاره و راه حلی فرهنگی می طلبد و برای حل مسئله حجاب بعنوان یک پوشش عرفی مناسب با ساختار های اجتماعی هر منطقه تعریف و توسط افراد شناخته شده خصوصا سلبریتی ها که جوانان طرفداران آنها هستند صورت پذیرد و تنوع مد در لباس ها بر اساس تعاریف ملی و منطقه ای سیاست گذاری شود. برای نمونه میتوان پوشش محلی در برخی مناطق ایران، گیلان،آذربایچان،ترکمن صحرا و سیستان و بلوچستان....استفاده نموده و در ادامه پوشش فرهنگی توسط متخصصان امر برنامه ریزی و آن لباس ها را بروز کنند و یقینا آن لباس ها میتواند ذائقه درصد بیشتری از مردم را تامین کند.

همواره اقوام لباس های محلی خود را داشته اند که در آن تمام مولفه های زیبا شناختی،راحتی و دیگر مولفه ها رعایت میشده است. این حاکمیت ها هستند که بر اساس سیاست دستوری وضعیت فرهنگی در زمینه پوشش را بهم میریزند یک روز مبارزه با حجاب یک روز دیگر مبارزه با کم حجاب که هر دو این سیاست ها منجر به شکست شده است.

حجاب یک تفکر برای یک انسان با دغدغه فرهنگی است و یقینا باید توسط متخصصان امر مد و لباس باید سامان دهی و برای شروع لباس اقوام را در مناطق فرهنگی آنها احیا و تبلیغ کنید.
نگاهی به وضعیت حجاب
#نگاهی به وضعیت حجاب #هاشم دشتی


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدترین خبرها
تازه ترین خبرها
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
53020 2