کدخبر:
53054
تاریخ انتشار:
۳۰ مرداد ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
نام نویسنده
:

راه عقلایی علیه ساخت و سازهای غیر قانونی-دفاع از حق شهر…

بیایید،باهم در شهرهامان ، بویژه شهرهای استان شمالی گردشی کنیم ؛این گردش در همه جا می تواند صورت گیرد . اما در مثلاً استان گیلان صحنه های تراژیک و اسناد عریان تری دالّ بر ویرانی خواهیم یافت .

 شهر فرضی ما چه در دامنه زمردین یک کوهستان جنگلی و چه در آغوش لاجوردی آبهای دریا که به سبب سرریز کردن فاضلاب آبهایش بیشتر زرد است تا آبی، گواه زخم هایی مهلک و تجاوزهای وحشیانه ی ساخت و سازهایی است غیر قانونی که همدستی قدرت و آز و قانون ستیزی و قلدری و فریبکاری و رانت خواری و بی مسئولیتی و تجاوز گری و خودخواهی آقازاده و ولع سیری ناپذیر و تکاثر و حرامخواری، به قیمت نابودی منافع جامعه، این زخم های مرگبار را به جا نهاده است. شهرخواری از آدمخواری هولناک تر و زیانمندتر و نوعی آدمخواری جمعی و اجتماعی مدرن و نقابدار است که بر عکس آدمخواری کهن، چهره اش پنهان است و ادکلن زده و گرگی در لباس چوپان!

این گرگ، خود را منجی شهر ، مرد توسعه و نوسازی و افزودن به شکوه و جلال ساختمان های نو معرفی می کند و چوپان «توسعه» ماست . نهاد اقتصادی است. دارای موقعیت و اعتبار است . پولدار و محترم می نماید ، با صاحبان قدرت مشارکت دارد و رفتامد می کند ، خوب پول خرج می کند . خوب رشوه می دهد . چم و خم راه را بلد است.

گاه یک نهاد رسمی است ، یک بانک یک سازمان دولتی، و گاه یک بساز و بفروش و شرکت قدرتمند است و همیشه پشت پرده کسانی در قدرت از او حمایت می کنند. چنین است که قانون و حق شهر زیر پا گذاشته می شود .
هر اجتماع و ملت و دولتی با توان خود اصلاحی ، زنده می مانند ، رشد می کنند و بر بحران ها ، مشکلات ، ویرانی و امراض گوناگون، فساد و تباهی های اقتصادی ، مدیریتی و بوروکراتیک و اجتماعی و اخلاقی و سیاسی یا فرهنگی غلبه توانند کرد.

این یک اصل است که توسعه مرض و چرک و عفونت و فساد های ساختاری ، به فروپاشی ختم می شود و علاج ، پیش از آن که ویرانی نهادینه شود ، موثر خواهد بود و اصلاح امور را ممکن خواهد کرد .
ظاهراً راه حل ساده آن است که در برابر ساخت و سازهای غیرقانونی، با عمل قضایی و احکام قاطع، قد علم کنیم ظاهراً دراینجا یک قاضی دانا و توانا و شریف و پایبند قانون و اجرای عدالت کفایت می کند که مشکل مخرب حل شود . و جلوی تخریب پنهان شده در پس پشت نوسازی گرفته شود .


اما آیا این روش کار اتفاقی ، تک نفره، پراکنده و بدون همبستگی و یکپارچگی نهادهای اجتماعی و سازماندهی مبارزه و مشارکت مردم در فساد زدایی و بدون برانگیختن نفرت واعتراض عمومی و از زیرپا نهادن حقوق شهر و شهروندان و بدون مقابله با نیروهای دارای اقتدار در فرادست و بلبشوهای حاصل از فقدان عمل و عدم کنترل سیستماتیک ، می توان امیدوار بود مقابله تک نفره ی یک قاضی اثری مستمر ببخشد ؟!


تردیدی نیست که وقتی دشمنان شهر ، با همه نیرو سرگرم ساخت و ساز غیر قانونی اند ؛ باید راه حل کوتاه مدت داشت . باید یک قاضی مقتدر و بی محابا ، به اجرای قانون اقدام کند و بی اعتنا به رانت خواران و رابطه بازان و دست اندرکاران قانون شکنی و ارتباطشان با قدرت ، به قلع و قمع قاطع مشغول شد و فرقی نمی کند باند و تیم فاسد در دادگستری لانه کرده باشد یا در شورای شهر و شهرداری یا در وزارت راه و شهرسازی یا در استانداری و یا در قوه مقننه با ماسک وکیل مجلس یا در هر نیرو ونهاد موجود که مسئول نظم و امنیت است و …


لیک درست به سبب علل پیچیده فساد در شهرسازی مدیریت شهری، ( که مادر و زهدان انواع فسادهای دیگر هم هست) ، ریشه کنی آن نیاز یک اراده نیرومند از پایین و بالاست .

۱- از پایین ، یعنی یک اجتماع ، یک ملت، مرم یک کشور، یک استان ، یک شهر ، باید جداً علیه فساد باشند. قومی فاسد نمی تواند با فساد مبارزه کند . اجتماعی عادت کرده به تباهکاری ، قانون ستیزی، بی مسئولیتی ، که تن به هر دنائت می دهد ، روز تا شب هم فساد را لعن کند ، و در حرف معترض باشد ، نمی تواند واقعاً در راه سالم سازی جامعه علمی و شهری خود اقدام واقعی و موثری را پی گیرد. جامعه شهری بی اعتنا و پاسیو و بی حال که قدر نیروی سالم را نمی داند و برای او فرقی بین یک کارگزار دانا ، توانمند و شریف با یک شیّاد و کلاش و کلاهبردارکه جیب خود را می انبارد و منافع شهر را بر باد می دهد، وجود ندارد، بدیهی است چنین جامعه ای خود در تداوم فساد و همزیستی با آن نقش اصلی را بازی می کند .

۲- اراده بالایی ها؛ یعنی اراده کسانی که قدرت ملت به آنها تفویض شده، چه قوه مجریه، چه قضائیه چه مقننه! ایفای نقش مسئولانه نیروهای امنیت و اطلاعات و سپاه و نیروهای انتظامی ،همان قدر اهمیت دارد که عمل یک وکیل شهر، یا یک قاضی که مجموعاً نیروهای حکومت و قدرت و بالایی ها را تشکیل می دهند .

نکته مهم آن است که این دو نیروی بالایی ها و پائینی ها، دولت و مردم بدون شیرازه بندی عمل آگاهانه ، شناخت درست علل بحران، تشخیص صحیح حفره های مربوط به عمل ارادی، بدون پژوهش صحیح عوامل فساد زا و برنامه ریزی واقع بینانه برای از بین بردن این ریشه ها و سازماندهی یکپارچه و حذف نیروهای موثر تداوم فساد یا نگرش های فساد زا، و کنترل اجرای برنامه ضد فساد، کاری پیش نخواهند برد .
راه عقلایی علیه ساخت و سازهای غیر قانونی-دفاع از حق شهر…
#ساخت و سازهای غیرقانونی #خودخواهی آقازاده


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدترین خبرها
تازه ترین خبرها
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
53054 2