کدخبر:
53088
تاریخ انتشار:
۱۷ آبان ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
نام نویسنده
:

در هزارتوی شهری که سقوط می کند

امروز که برایتان‌می نویسم ۱۴ آبان‌ماه ۱۳۹۸ است و بی مقدمه باید برایتان بگویم واقعیت این است که در رشت هیچ سرمایه گذاری در هیچ زمینه ای پا نمی گیرد نه در فاجعه انسانی و زیست- محیطی سراوان که بمثابه " نسل کشی " است ( ودر اینباره صحبت خواهم کرد که چه بیوتروریسمی در بغل گوش ما در حال شکل گرفته است) و ساخت زباله سوز و غیره ذالک و نه در ماجرای پارک آبی و نه در بحث توریسم شهری .که اگر سرمایه گذاری هم باشد با روحیه عجیب این‌جنجالی ترین شورای شهر تاریخ رشت ، راهش را می گیرد و می رود که عطای ماندن در این شهر را باید به لقایش می بخشد! و فاجعه تر از این نیست که شورا در درون خود دچار این بی اعتمادی باشد که بحث بر یک پروژه و نام سرمایه گذار آن مدتها تیتر خبری رسانه ها باشد.

یک خانمی ( فاطمه قدیمی) پنج ماه است که پست خود را تحویل داده و حالا برایش پروپاگاندا می سازند که :"سکوتش را شکسته "که انگار ایشان در حصر خانگی بوده و یا مانند زکریای نبی روزه سکوت گرفته که چه بگوید :" عملکرد ۴ ساله شهرداری قابل دفاع است" ! مابقی دیگر حرف است ،تهدید یونسکو هم احتمالا در کار نیست.برای حرفهای ایشان یک ماموریت بیشتر نمی توان قائل شد ،تخریب شهردار فعلی( ناصرحاج محمدی) بنفع شورای شهر فعلی و البته خودش . فکت لازم برای این مدعای من هم‌در حرفهای ایشان هست وقتی می گوید :" ۶ سال از زندگی ام را برای حفظ برند شهر خلاق خوراک گذاشتم "!

خب ! قرینه حرفهای ایشان هم در سخنرانی های "آقای شورای شهر"! ( عنوانی که من برای ایشان انتخاب کرده ام) ،یعنی امیرحسین‌علوی هست که مرتبا از عزل ونصب های شهردار فعلی شکایت و انتقاد می کند‌ و این قرینه نیز در نوع خودش جالب است.البته که حالا این یادداشت را می خوانید حتما از تولد امیرحسین علوی گذشته است و‌من به این عضو جوان شورای شهر تبریک می گویم و احتمالا دوستان جوان او در مجموعه کمیسیون بهداشت شورا و بدنه شهرداری هم به او تبریک گفته اند .و البته حالا که این یادداشت را می خوانید تکلیف انتساب باقری خطیبانی در شهرداری هم مشخص شده و نتیجه آن هر چه که باشد قطعا دلخواه دوستان آقای علوی و یا نگرانی ایشان عدم انتساب ایشان بوده و هست.و قطعا هم جو رسانه ای را طوری خواهند ساخت که شهردار با انتخاب او وارد فاز هجومی خواهد شد که از دید آنان خطیبی توپخانه ایست علیه شورا !!!!

پس نقطه سر خط ماجرای باز پس گرفتن امتیاز " شهر خلاق خوراک " مشخص شد.قدیمی البته خودافشاگری های دیگری هم در مصاحبه اخیرش دارد او می گوید :" تا زمان آقای نصرتی شهردار سابق رشت نمره قابل قبولی داشتیم ". البته که وفاداری ایشان قابل تمجید است ولی واقعیت ها را نباید نصفه ونیمه بیان کرد تا حقیقت قربانی شود.قدیمی اعترافات ناخواسته دیگری هم دارد که به ضرر مدعیات اوست.او می گوید :" مدت ۵ ماه است که مسئولیت برنامه های شهر خلاق به آقای قانع سپرده شده است." پس اگر مشکلی هم یونسکو با شهر خلاق بودن رشت دارد مربوط است به همان دوره ریاست امیرحسین علوی بر شورا و نصرتی بر شهرداری رشت.زیرا همانطور که قانع می گوید: " گزارش هاس سال سوم‌توسط قدیمی به یونسکو ارسال " نشده است که عملکرد این ۵ ماهه هم لحاظ شود .البته ظاهرا در این هزار توی عجیب( که ماجراهایش پهلو به پهلوی هزارتوی امیرحسین ترابی می زند) باید مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی گردشگری را هم بگنجانیم که با اظهار نظر عجیب خود زمینه ساز چنین ماجرایی شد.

وقتی برخلاف مدعیات خانم قدیمی حتی مصوبه ای هم‌در مورد سرمایه گذاری یکصدمیلیاردی در شورای شهر وشهرداری در کار نبوده ،لاجرم باید تلاش های مدیرسابق روابط عمومی و بین‌الملل شهرداری رشت را برای جذب سرمایه گذار به همان سفرهای کره جنوبی، اسپانیا، فرانسه ،چین وایتالیا مربوط دانست که البته همانطور که همه می بینید و می دانیم هیچ‌خروجی جز هدررفت بیت المال نداشته است و اتفاقا اگر هم یونسکو اخطاری کرده باشد ،اولین کسی می بایست پاسخگو باشد خود خانم دکتر است و البته حامیان وی در شورا و " آقای شورا"! و همان شهرداری که ایشان از وی حمایت می کند.

مطالبه اساسی که در اینمورد وجود دارد و وارد هم هست اعلام لیست اموال و دارایی های خانواده خانم قدیمی است از طرف خود ایشان که مشخص شود ایشان که ۶ سال از زندگی خود را برای پروژه شهر خلاق گذاشته اند قبل وبعد تصدی این سمت و همچنین مدیریت روابط عمومی شهرداری چه مقدار از حجم دارایی هایشان کاسته شده و یا چه مقدار و چگونه افزوده شده است؟

از طرفی مسلما استانداردهای شهر خلاق خوراک با ملزومات یک جشن تولد ساده برای همکاران رادیویی و یا یک نشست دوستانه کافه ای متفاوت است ودر شهری که هنوز مشکلات اقامتی واسکان دارد و جاده ها و بیمارستان ها و انواع مراکز خدماتی آن مانند بانک ها هنوز پاسخگوی حجم زیاد گردشگران‌

نیست ،و سیستم‌حمل ونقل و مدیریت شهری آن فلج است، حاصل مدیریت ( امثال خانم قدیمی حرفه) جز " ضدتوریسم" هیچ نتیجه دیگری نداشته ونخواهد داشت وبا این شورا و با این هزارتوی در هم ما به هیچ کجا نمی رسیم.وبقول بورخس در " هزارتو" این لایبرنت آنقدر یکنواخت وتمام ناشدنی است که حتی "زئوس" هم نمی تواند آدمی را از این دایره پیچ در پیچ برهاند وچیزی جز گیجی روافزون و ترس از تغییر برای جستجوی راه تازه برای ما ایجاد نمی کند.
در هزارتوی شهری که سقوط می کند
#علی دادخواه #در هزارتوی شهری که سقوط می کند #علی دادخواه


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدترین خبرها
تازه ترین خبرها
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
53088 2