کدخبر:
53092
تاریخ انتشار:
۲۱ آبان ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
نام نویسنده
:

اهمیت و نقش آموزش در پدافند غیر عامل

با شكل گیري تمدن هاي اولیه در جهان كه با وقوع جنگ همراه بود، انسان ها اصول اولیه پدافند غیر عامل را به صورت جوشن و سپر براي حفاظت انفرادي، برج و بارو و قلاع محكم و مرتفع، براي تأمین امنیت گروهی به صورت گسترده اي رواج دادند وجود خندق در اطراف شهرها و ايجاد دروازه هاي مستحكم براي پیشگیري از حملات غافلگیرانه دشمن در تمام نقاط جهان امري رايج بود.

توجه به مقوله دفاع و تامین امنیت در قالب واژه ای به نام پدافند غير عامل وارد فاز جديدي از مطالعات و برنامه هاي اجرايي کشورها شده است در این نوع از دفاع، تمرکز بر تسلیحات نظامی نیست و اساس آن بکارگیری دسته ای از تمهیدات خاص غیر نظامی در محیط است و یا به عبارتی دیگر هر اقدام غير مسلحانه اي را كه موجب كاهش آسيب پذيري نيروي انساني، ساختمان ها، تاسيسات، تجهيزات، اسناد و شريان هاي كشور در مقابل تهديدات انسان ساز گردد را پدافند غيرعامل مي نامند.


توجه به اصل آموزش در برنامه های پدافند غیر عامل بسیار مهم بوده و کیفیت اجرای این اصل در نتایج حاصل شده از انجام برنامه های پدافند غیر عامل کاملا مشهود می باشد. به عنوان مثال، آموزش مديران اصلی، میانی، رده هاي تخصصی و نیروهاي بخش های مختلف نظام سلامت يك كشور جهت آشنايی با اصول پدافند غیر عامل، تهديد شناسی، شناخت آسیب پذيري و روش هاي ايمنی فردي و جمعی، نقش مهمی در فرهنگ سازي ملی و اجرايی شدن برنامه هاي ارتقاي ايمنی و پايداري ملی دارد. اين آموزش بايد مستمر و همراه با اجراي مانورهاي دوره اي در سطوح مختلف باشد. توسعه اين آموزش به دانشجويان و دانش آموختگان رشته هاي مختلف پزشكی و پیراپزشكی می تواند در تربیت نسل آينده مديران و كاركنان نظام سلامت، نقش مهمی ايفا نماید. در اين برنامه، با تربیت متخصصین فوريت هاي پزشكی آشنا به موضوعات پدافند غیر عامل در بحران هاي طبیعی می توان آن ها را آماده خدمت رسانی در اين شرايط نمود.


*** در تمامی حوزه ها از جمله پدافند غیر عامل اگر به دنبال آن هستیم که برنامه و اهداف مشخص شده به شکل درستی انجام شود باید در ابتدا به بخش آموزش اهمیت داد و بستر مناسب را با توجه به این اصل مهم آماده کرده و سپس وارد مراحل اجرایی شد لذا در پایان باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر می خواهیم نتایج مناسبی را از انجام اقدامات اجرایی پدافند غیر عامل بگیریم باید در ابتدای کار به اصل آموزش در این حوزه توجه نماییم.

منابع:
1- خلیلی فر، سید امید. زرنقی، بایرام و آمنه ولدخانی، 1393، شناسایی و مقابله با تهدیدات زیستی )مفاهیم عمومی(، مؤسسه چاپ و انتشارات دانشگاه جامع امام حسین)ع (.
2- حسيني اميني، حسن و پريزادي، طاهر، 1389، مفاهيم بنيادي در پدافند غيرعامل با تاكید بر شهر و ناحيه، موسسه انديشه كهن پرداز، چاپ اول.
اهمیت و نقش آموزش در پدافند غیر عامل
#سید آرمین سروسر #اهمیت و نقش آموزش در پدافند غیر عامل #سید آرمین سروسر


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدترین خبرها
تازه ترین خبرها
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
53092 2