کدخبر:
53162
تاریخ انتشار:
۲۲ دی ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
نام نویسنده
:

«شهادت» اسطوره

قاسم سلیمانی،اسطوره عصر ما بود. جنگ اسطوره با نیروهای اهریمنی،به سخره گرفتن ددان در میانه ی کارزار و مبارزه،رزمجویی و مبارز طلبی در عین بی آلایشی،توکل و فروتنی در مقابل دادار پاک،همه و همه نهادینه کننده ی وجهه ی اسطوره گونه ای سردار سلیمانی بود.

در خوانش شاهکار های ادبی و حماسی ایران مان،تراژدی هایی هم داشته ایم که چنان احساساتمان را درگیر کرده اند که گاه نتوانسته ایم مانع گلوگیر شدن بغض و یا تر شدن چشمهایمان شویم، همچون تراژدی های مرگ سهراب و مرگ سیاوش
آنقدر، رویداد های درون افسانه ها برایمان ناراحت کننده بودند که گه گاه دوست داشتیم بار دیگر داستان را بخوانیم،شاید پیامش عوض شده باشد و شاید جور دیگر روایت شود.
اما آنقدر سوز و گداز این تراژدی ها برایمان عمیق بود که با بدل زدن شیوه این افسانه ها به تراژدی های دینی و تاریخی،با تعزیه و رثا گویی سعی در تسلا دادنی همگانی داشتیم. مرگ اسطوره ها با روان و ذهن هر ملتی چنان درگیر می شوند که هر کسی آرزو می کند،ای کاش در میانه ی اسطوره بود و شاید آن رویداد جور دیگری رقم می خورد.
اسطوره،نیاز هر ملتی ست. چه به ادب و داستان و نویسندگی،بسازی،چه با هژمونی رسانه و پروپاگاندای هواداران به آن وجهه اسطوره گونه بدهی. شکست ناپذیری اسطوره،چنان بر ذهن و روان شیرین می نشیند که هرگز لحظه مرگ اسطوره را تصور نمی کنیم.
قاسم سلیمانی،اسطوره عصر ما بود. جنگ اسطوره با نیروهای اهریمنی[۱]،به سخره گرفتن ددان در میانه ی کارزار و مبارزه[۲]،رزمجویی و مبارز طلبی در عین بی آلایشی[۳]،توکل و فروتنی در مقابل دادار پاک،همه و همه نهادینه کننده ی وجهه ی اسطوره گونه ای سردار سلیمانی بود.
حال مائیم و تجربه ی مرگ اسطوره .شاید آنچه بیش از نبود اسطوره ملتی را می آزارد،خلاء نبود کاریزمای اسطوره باشد. بقول سعدی :
صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را
تا دگر مادر گیتی چو تو فرزند بزاید
و همین گونه تا دگر بار،ادب و هنر این مرز و بوم قلم و نقش بزند،تا دگر انسانی مرزهای شجاعت و رزم را در نوردد و جملگی بیافرینند اسطوره ی دگری.
حال باید پرسید که کدام سووشون و کدام تعزیه بدل شرح فقدان حاج قاسم می شود و آیا اسطوره ی دیگری معاصر ما خواهد شد ؟ چه رویدادی تسکین دهنده نیاز شکست ناپذیری ملتی خواهد شد که” برای آنکه ایران خانه ی خوبان شود،خون دلها خورده اند و رنج دوران برده اند”[۴]؟
پانویس:
۱. جنگ با داعش
۲. پیام حاج قاسم به فرمانده نیروهای آمریکائی در افغانستان
۳. حضور سردار بدون جلیقه ی ضد گلوله و محافظ در خطوط مقدم و نواحی پر جمعیت و پر خطر
۴. ترانه ی “چه سفر ها کرده ایم” از استاد نادر ابراهیمی
«شهادت» اسطوره
#شهادت # اسطوره


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدترین خبرها
تازه ترین خبرها
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
53162 2