کدخبر:
188028
تاریخ انتشار:
۲۸ شهریور ۹۶
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

رئیس کمیته ورزش های هوایی گیلان:

خزر: تنوع فعالیت‌ها در ورزش‌های هوایی باعث شده است تا همه افراد با هر توانایی بتوانند در آن به‌عنوان سرنشین (پسنجر) همراه با خلبان لذت پرواز را تجربه کنند.

به گزارش خزر، استان گیلان یکی از قطب‌های مهم گردشگری است که با توجه به پتانسیل‌های طبیعی که دارد انواع گردشگر را به خود جلب می‌کند. کوه‌ها و دشت‌های سرسبز گیلان شرایط لازم را برای افراد علاقه‌مند به ورزش‌های هوایی فراهم کرده است و از این‌جهت دارای جذابیت‌های بسیار زیادی است. در حال حاضر ورزش‌های هوایی در استان در حال رشد و توسعه است. حمید محمودی رئیس جدید کمیته ورزش‌های هوایی استان گیلان در رابطه با لزوم توجه به ورزش‌های هوایی به خبرنگار خزرآنلاین گفت: این استان دارای آب‌وهوایی خاص و ایده آل برای ورزش‌های هوایی است. گیلان دارای طبیعتی بی‌نظیر است. به‌گونه‌ای که وقتی خلبان پروازی را صورت می‌دهد از طبیعت پیرامون خود لذت دوچندان می‌برد. ما می‌توانیم در یک پرواز هم‌زمان دریا، جنگل و کوه را زیر پای خود مشاهده کنیم که در ایران مشابه آن بسیار کم وجود دارد. در حال حاضر به دنبال این هستیم که سایت‌های پروازی جدید را در استان با کمک کارشناسان انجمن کشوری شناسایی کنیم تا از این طریق گام‌های مؤثری در ترویج ورزش‌های هوایی برداشته باشیم. این مهم نیازمند همکاری بخش و نهادهای مختلف استان است.

وی افزود: ورزش‌های هوایی در کل کشور به‌صورت انجمن و در استان‌ها به‌صورت کمیته‌ای اداره می‌شود و دارای رشته‌های مختلفی مانند پاراگلایدر، پاراترایک، پاراموتور، سقوط آزاد، پاراسل، کایت موتوردار را در خود جای‌داده است که هریک از این رشته‌ها شرایط خاص و تجهیزات مربوط به خود را داراست.

رئیس کمیته ورزش‌های هوایی استان گیلان بابیان اینکه باور عموم بر این است که ورزش‌های هوایی، ورزشی‌هایی خطرناک است، تصریح کرد: آمارهای جهانی چنین موضوعی را تائید نمی‌کند. در هر کار و فعالیتی وقتی شرایط ایمنی و تجهیزات استاندارد و طبق اصول مشخص و از پیش تعیین‌شده انجام شود ضریب خطر بسیار پایین می‌آید. برای مثال طبق برآورد آماری در کشور آلمان، طبق آمار از هر یازده هزار خلبان که پرواز می‌کنند تنها یک مورد منجر به فوت‌شده است. حال این آمار را با رانندگی و موتورسواری اگر بخواهیم مقایسه کنیم شرایط بسیار عجیب‌تر است.

وی در رابطه با اینکه چرا برخی کشورهای همسایه در این حوزه رشد چشمگیری داشته‌اند رئیس کمیته ورزش‌های هوایی استان گیلان، اذعان داشت: کم‌توجهی به پتانسیل‌های ورزش‌های هوایی باعث شده است کشورهای اطراف با سرمایه‌گذاری‌های مناسب بسترهای لازم را برای این نوع فعالیت‌ها را توسعه دهند و هرسال میزبان ورزشکاران هوایی زیادی از سراسر جهان باشند. ترکیه، امارات و روسیه در این زمینه فعالیت‌های قابل‌توجهی دارند. تمرکز بر امکانات موجود و اتحاد میان خلبانان می‌تواند به رشد ورزش‌های هوایی کمک کند.

رئیس کمیته ورزش های هوایی استان گیلان، در رابطه بااینکه ورزش‌های هوایی توسط چه افرادی قابل‌استفاده است، اظهار داشت: تنوع فعالیت‌ها در ورزش‌های هوایی باعث شده است تا همه افراد با هر توانایی بتوانند در آن به‌عنوان سرنشین (پسنجر) همراه با خلبان لذت پرواز را تجربه کنند. این موضوع باعث می‌شود علاقه‌مندانی که مهارت خلبانی ندارند هم بتوانند پرواز را تجربه کنند. برای خلبان شدن هر فردی که از شرایط جسمی لازم برخوردار باشد می‌تواند برای آموزش اقدام کند و صفرتا صد آموزش‌های ما در استان گیلان امکان‌پذیر است و در کنار آن امکان هر نوع همکاری با سازمان‌های و ادارات همچون آموزش‌وپرورش، شهرداری، محیط‌زیست، بهزیستی و... وجود دارد. برای مثال می‌توان با تفاهم‌نامه‌هایی برای کارمندان آموزش‌وپرورش یک آفر خاص تفریحی در بازه‌های زمانی متفاوت در نظر بگیریم. این تعامل می‌تواند برای محیط‌زیست استان نیز باشد. محیط‌زیست برای عکس‌برداری‌های هوایی، گشت زنی‌های هوایی نیاز به دستگاه‌هایی چون جایروکوپتر دارد که هزینه آن، خریداری و یا اجاره کردنش هزینه بسیار سنگینی را به گردن آن‌ها می‌گذارد درحالی‌که با یک تفاهم‌نامه خلبان و تجهیزات در اختیار آن‌ها قرار خواهیم داد و هزینه‌های آن‌ها را به صفر خواهیم رساند. یا حتی برای مراسم‌ها و فستیوال‌های شهرداری می‌توانیم خلبان‌هایی را در اختیار بگذاریم تا این جشنواره‌ها بسیار زیباتر و شکیل‌تر انجام شود.

محمودی بابیان اینکه زمانی برای یادگیری این رشته‌ها به استان‌های دیگر  مانند زنجان، قزوین و تهران مراجعه می‌شد اذعان داشت: اکنون مربیان، تجهیزات و... بومی است و شرایط برای استفاده از این فضا و ظرفیت کاملاً مهیا است. در حال حاضر مسابقات مسافت کشوری در استان کرمانشاه در حال برگزاری است، حال بیاییم و شرایط استان گیلان و کرمانشاه را ازنظر طبیعت، آب‌وهوا و... بررسی کنیم. آیا استان گیلان این قابلیت را ندارد که از این فضا و فرصت به‌خوبی استفاده شود؟ ما می‌توانیم برای سال آینده مسابقات پروازی بسیار خوبی با استفاده از ظرفیت‌های استان گیلان به‌صورت بین‌المللی در استان برگزار نماییم.