کدخبر:
189028
تاریخ انتشار:
۲۴ آبان ۹۶
چاپ
چاپ
|
2 نظر
چاپ
دسته خبر
:

نظارت ها کجاست؟

تجارت میلیاردی و پرسود در بخش اکوکاردیوگرافی + اسناد

خزر: مهندسی اکوکاردیوگرافی و محدود نمودن تعداد آن از یک سو و عدم پذیرش بیماران سرپایی مراجعه کننده به کلینیک تخصصی و محدود نمودن تعداد اکوها از سوی دیگر سبب شده تا نوبت های یک هفته ای تبدیل به نوبت های چند ماهه شود و بیمار برای تست اکوی سریع چاره ای جز مراجعه به مطلب شخصی آقای رئیس نداشته باشد.

به گزارش خزر، نوبت های طولانی مدت در قسمت اكوكارديوگرافي یکی از مهمترین مراکز درمانی تخصصی و فوق تخصصی قلب کشور نارضایتی مراجعان را برانگیحته است. اکوکاردیوگرافی که تحت عنوان اکوی قلبی هم نامیده می شود، تستی است که در آن با استفاده از امواج صوتی تصاویر متحرکی از قلب تشکیل می شود. برای انجام اکوی قلبی نیازی به بستری در بیمارستان وجود ندارد. در واقع اکوکاردیوگرافی تستی است که به پزشک در تشخیص مشکلات قلبی یا چگونگی عملکرد قلب کمک می کند. در موارد حساس، انجام به موقع اکوی قلب نقش مهمی را در تشخیص نارسایی قلبی داشته و تاخیر در انجام آن حتی جان بیمار را هم تهدید می کند. خوشبختانه پس از اجرایی شدن طرح تحول سلامت، هزینه اکوکاردیوگرافی برای هر بیمار به شدت کاهش پیدا کرده است به نحوی که هزینه اکوی قلب در بیمارستان های دولتی با اختلاف فاحشی از مراکز درمانی خصوصی کمتر است.

با این حال اعطای نوبت های طولانی مدت در مرکز تخصصي و فوق تخصصي قلب خواسته یا ناخواسته سبب می شود بسیاری از مراجعان و بیمارانی که نیاز به اکوکاردیوگرافی سریع دارند، ناگزیر به مطب های خصوصی مراجعه و هزینه چند صد هزار تومانی را برای یکی از رایج ترین تست های پزشکی متحمل شوند.

مسلماً بیماری که می بایست برای اکوکاردیوگرافی در مرکز دولتی، زمان طولانی را در انتظار بماند، انتخاب های زیادی در پیش رو ندارد، یا می بایست بعضاً چند ماه منتظر بماند تا نوبت به او برسد (که این تاخیر در مواردی که بیمار نیاز به اکوی قلب سریع دارد، بسیار خطرناک می باشد) یا می بایست با صرف هزینه چندبرابری به مراکز خصوصی مراجعه کند و یا با تحمل درد، رنج سفر را به جان خریده و برای انجام مثلاً اکوکاردوگرافی مری به مراکز درمانی دیگر مراجعه کند.

با این حال سوال اساسی اینجاست که علت اصلی طولانی شدن روند نوبت دهی به بیماران چیست و چه کسانی سعی می کنند از این طریق بیماران بخش دولتی را که اکثراً از طبقه ضعیف و محروم جامعه هستند به مطب های خصوص سوق داده و تجارت پرسودی را برای خود رقم بزنند؟

 پاسخ به این سوال را باید در اعتصاب گروه اکوکاردیوگرافی و عدم پذیرش بیماران سرپایی مراجعه کننده به کلینیک تخصصی جستجو کرد. گفته می شود رييس بخش اكوكارديوگرافي بارها به بهانه هاي مختلف انجام اكوكارديوگرافي را در اين بخش محدود و ممنوع كرده و منشی بخش با اعطای کارت ویزیت مطب خصوصی رئیس، از بیماران می خواهد تا برای اکوی سریع به مطلب مراجعه کنند! (تصاویر زیر را ببینید)
 

به نظر می رسد نوبت هاي اكوكارديوگرافي با اين برنامه ريزي حساب شده رييس بخش از هفتگي به نوبتهاي چند ماهه رسيده است و بیماران چاره ای جز مراجعه به مطب شخصی رئیس نخواهند داشت. اگر تصور کنیم در روز 30 بیمار از این طریق به مطب رئیس بخش مراجعه کرده و از هر بیمار حداقل دو میلیون ریال هزینه اکو دریافت شود، اضافه درآمد به 6 میلون تومان تنها در یک روز خواهد رسید. تجارتی پرسود به قیمت جان صدها نفر در سایه عدم نظارت درست!

 

 
تجارت میلیاردی و پرسود در بخش اکوکاردیوگرافی + اسناد
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
رشت
آقای دکتر برزگر چند سال رییس دانشگاه علوم پزشگی گیلان بودند باید جوابگو باشند که چرا در زمان مدیریتش با متخلفین برخورد نکردند ؟
پنجشنبه، 25 آبان 139616:44:29
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

بی نام
اینجا رشت است ...میتوانید بروید وزارت کشاورزی و از این دکتر شکایت کنید!
چهارشنبه، 24 آبان 139615:5:32
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سلامت
تازه های سلامت
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
189028 1