کدخبر:
189577
تاریخ انتشار:
۲۷ آذر ۹۶
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

معاون وزیر بهداشت در رشت:

دانشگاه علوم‌ پزشکی گیلان از دیگر دانشگاه‌های شمال کشور عقب مانده است

خزر: معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با مقایسه نحوه عملکرد دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌های شمالی کشور با یکدیگر گفت: دانشگاه علوم پزشکی گیلان زودتر از دانشگاه مازندران شروع به کار کرد اما در حال حاضر از ان عقب مانده است.

به گزارش خزر و به نقل از تسنیم، رضا ملک‌زاده صبح امروز در همایش پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان در رشت اظهار داشت: بر اساس چشم‌اندازه در نظر گفته شده، ایران باید تا سال 1404 در جایگاه نخست سلامت منطقه قرار گرفته و حداقل یک دانشگاه علوم پزشکی در میان 200 دانشگاه پزشکی برتر جهان داشته باشیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر لزوم توجه به سرمایه گذاری و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و توجه به انجام تحقیقات علمی گفت: در کشور ما تحقیقات بسیاری انجام می‌شود اما بعضاً در منابع معتبر Q1‌ به چاپ نمی‌رسد.

ملک‌زاده کل بودجه تخصیص داده شده به تحقیقات و پژوهش را 360 میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: بر اساس سایر اقدامات انجام شده برای تامین اعتبار، در مجموع 600 میلیارد تومان برای تحقیقات سرمایه‌گذاری شده‌ است.

وی با اشاره به درخواست ارائه شده به دانشگاه‌ها برای تخصیص یک درصد از بودجه دانشگاه برای امور تحقیقاتی عنوان داشت: متاسفانه در کشور برای مسئله تحقیقات و پژوهش سرمایه‌گذاری نمی‌شود و همین امر سبب شده است تا کشورهایی مانند کره از ما جلوتر باشند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر لزوم تامین زیرساخت‌های مناسب برای حوزه پژوهش خاطرنشان کرد: موسسه توسعه ملی تحقیقات با هدف اعطای "گرنت" به محققان و انجام اموری مانند کنترل ملی سرطان و ثبت بیماری‌ها راه‌اندازی شده است.

ملک زاده با اشاره به راه‌اندازی مرکز آنالیزهای ژنتیکی برای عدم ارسال نمونه‌ها به خارج از کشور ابراز داشت: در سال 92 تعداد مراکز تحقیقاتی 479 مرکز بود که امسال به 724 رسیده است.

وی با اشاره به راه‌اندازی موسسه‌ای تحت عنوان موسسه نیماد خاطرنشان کرد: این موسسه در راستای حمایت از طرح های علمی دانشگاهیان ایجاد شده و تاکنون از 157 طرح مصوب حمایت کرده اما دانشگاه علوم پزشکی گیلان تاکنون طرح قابل دفاعی ارائه نداده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به فعالیت جدی کمیته‌های اخلاق در مراکز پژوهشی تصریح کرد: کمیته‌های اخلاق به‌منظور طی شدن صحیح و اخلاقی تحقیقات ایجاد شده‌اند و بر معتبر بودن تحقیقات در سطح دنیا تاکید دارند.

ملک زاده با تاکید بر لزوم حمایت از محققان و پژوهشگران اظهار داشت: نیروهای انسانی بزرگترین ثروت هر جامعه محسوب می‌شوند که عدم حمایت از آنان یکی از مشکلات اصلی کشور است.

وی با بیان اینکه در سال 2016، 52 هزار و 160 مقاله در کشور ایران تهیه و تدوین شده است خاطرنشان کرد: ایران در تعداد مقاله‌های منتشر شده رتبه نخست منطقه را دارد و تولید علم آن در جهان 1.73 درصد است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام اینکه 80 مرکز رشد در کشور در حال فعالیت هستند تصریح کرد: درحال حاضر 530 محقق فعال و 44 دانشمند علم پزشکی در کشور مشغول به فعالیت هستند.

ملک‌زاده با انتقاد از عملکرد دانشگاه علوم پزشکی گیلان اظهار داشت: تا سال 2014 این دانشگاه در حالت رخوت بود اما از سال 2014 به بعد تعداد مقالات علمی آن افزایش پیدا کرد اما از نظر محتوایی نیاز به کار بیشتری دارد.

وی ضمن مقایسه نحوه عملکرد دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌های شمالی کشور با یکدیگر خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان زودتر از دانشگاه علوم پزشکی مازندران شروع به کار کرد اما در حال حاضر از ان عقب مانده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به فعالیت‌های آتی این وزارتخانه ابراز داشت: تلاش برای ادامه فعالیت‌های پژوهشی و حمایت از محققان در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد.
دانشگاه علوم‌ پزشکی گیلان از دیگر دانشگاه‌های شمال کشور عقب مانده است
#معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی #رضا ملک‌زاده


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سلامت
تازه های سلامت
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
189577 1