کدخبر:
190153
تاریخ انتشار:
۲۳ دی ۹۶
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

فیاض زاهد در بزرگداشت آیت الله هاشمی در تالش:

در تظاهرات اخیر بازنده اصلی اصلاح طلبان بودند!

خزر: هاشمی بدون شک خطاهای بزرگی دارد ولی خدمات بسیار بزرگی نیز دارد. او استثنایی‌ترین سیاستمدار ما است که آداب سیاست را می‌داند.

به گزارش خزر، مراسم گرامیداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با سخنرانی دکتر فیاض زاهد استاد دانشگاه و روزنامه‌نگار گیلانی صبح امروز شنبه بیست و سوم دی‌ماه سالن معراج اداره ارشاد تالش و با حضور فرماندار و معاون سیاسی فرمانداری تالش، روحانیون اهل سنت و تشیع شهرستان و جمعی از فعالان سیاسی و اقشار مختلف مردم توسط شاخه تالش حزب کارگزاران سازندگی و شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان شهرستان برگزار شد.

دکتر فیاض زاهد با ابراز خوشحالی از جمعی که مدیران دولتی در آن نشسته‌اند و با تسلیت سالگرد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، گفت: ما در تاریخ با ۳ هاشمی روبه‌رو هستیم، هاشمی قبل از انقلاب شخصیت متفاوتی است که اهل مبارزه سیاسی است و این سنت پذیرفته‌شده برای قاطبه علما نبود. آقای هاشمی از آن دست علما بود که به تفکیک روحانیت و سیاست اعتقاد نداشت و معتقد بود نمی‌شود مسلمان بود و نمی‌توان به مسائل مملکت بی‌تفاوت باشیم. آقای هاشمی معتقد به کار سیاسی بود و به جرگه مبارزان پیوست. هاشمی فردی بود که قبل از انقلاب به سیزده ایالت آمریکا سفر کرد که در بین طلبه‌ها مرسوم نبود. در قم نیز به کار خریدوفروش زمین مشغول بود چون از اوضاع مالی خوبی برخوردار بود به طلاب کمک زیادی می‌کردند. من خودم از رهبری انقلاب شنیدم که اولین خانه ایشان نیز توسط آقای هاشمی خریداری شد و آقای هاشمی یک پشتوانه معنوی و مالی برای همه محسوب می‌شدند. چنین شخصیتی کتاب درباره امیرکبیر می‌نویسد. انتشار این کتاب نیز برخلاف رویه روحانیتی بود که خیلی از آن‌ها او را تکفیر می‌کردند.

زاهد در ادامه شخصیت شناسی هاشمی رفسنجانی گفت: هاشمی دوم هاشمی زمان مسئولیت بود. او فردی بسیار نزدیک به امام بود. این شخصیت تا زمان جنگ نقشش بی‌بدیل است. دوران مخصوصاً بعد از جنگ ما با دوران سازندگی روبه هستیم و هاشمی دوران ریاست جمهوری از خطبه‌های عدالت اجتماعی به دوران توسعه می‌رسد. هاشمی زمان ریاست جمهوری معتقد است که سازندگی ایران باید با سرمایه‌گذاری همراه باشد. وی ادامه داد: یک نمونه می‌توانید پیدا کنید کشور بدون سرمایه‌گذاری خارجی پیشرفت کند و هیچ مدل در جهان در بشر وجود ندارد. همه با سرمایه‌گذاری خارجی بوده است. ما با هاشمی روبه‌رو هستم که به یک شخصیت تکنو کرات آریستو کرات تأثیرگذار تبدیل شد که معتقد است که خرابی‌های جنگ نیازمند توجه به‌واقع گرایی پراتیک است نه بر اساس شعارهای ایده آلیستی شبه سوسیالیستی!

این روزنامه‌نگار گیلانی ادامه داد: هاشمی سوم هاشمی ده سال اخیر است. با هاشمی جدیدی روبه هستیم که حضور جریان احمدی‌نژاد او را در کنار مردم قرار می‌دهد و مرحله‌ای است که هزینه کنار ماندن پیش مردم را دارد اجرا می‌کند. وی افزود: در آن مقطع که آقای احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور بودند من شورای سردبیری اعتماد ملی بودم. من چهار سال سرمقاله‌های اعتماد ملی را هر روز بدون اسم من نوشتم و خوشحالم و به‌عنوان نویسنده افتخار می‌کنم که گفتم دولت موجود یکی از فاسدترین دولت‌ها خواهد بود. من از منظر جامعه‌شناسی تحلیل کردم چگونه این دولت‌ها می‌تواند به فساد تبدیل شود. نگرش و دیدگاهی که می‌گوید به مردم نون و پنیر نشان دهید از لحاظ ذاتی دارای مشکل است؛ زیرا وقتی سیستم وجود ندارد به فساد کشیده می‌شود.

زاهد خاطرنشان کرد: نتیجه چنین رفتاری و قرار گرفتن کنار مردم در تشییع پیکر ایشان مشهود بود چنین روند خودجوشی در نوع خود بی‌سابقه است.

وی در مورد سابقه آشنایی خودش با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیز گفت: اولین بار آقای هاشمی را ۷۳ ملاقات کردم. من در مورد اعتراضات در بعضی شهرهای ایران مثل قزوین و اسلامشهر کتابی در مورد بی‌ثباتی نوشتم و ایشان بعد از مطالعه آن گفتند که من را می‌خواهند ببینند. ایشان آنقدر دقیق بودند که قسمتی را انتقاد کردند و از من توضیح خواستند. من نوشته بودم «مردم ایران عمو نمی‌خواهند پدر می‌خواهند». از من همین را توضیح خواستند که این را واکاوی کنم. من گفتم که مردم دردشان این است که پدر داشته باشند و پول توجیبی بدهد و رفتارش آمرانه باشد و عمو نمی‌خواهند که مشاوره دقیق دهد. وی افزود: من سال‌های اخیر زیادتر آقای هاشمی را دیدم. در سفر اخیر با گیلان نیز همراه ایشان بودم و بعد از فوتش به منزل ایشان رفتم. اولین چیزی که ما را تحت تأثیر قرار داد سادگی منزل ایشان بود. کاش مردم بیشتر این فضا را می‌دیدند. وی ادامه داد: هاشمی بدون شک خطاهای بزرگی دارد ولی خدمات بسیار بزرگی نیز دارد. او استثنایی‌ترین سیاستمدار ما است که آداب سیاست را می‌داند.

استاد تاریخ دانشگاه‌های تهران در واکنش به اعتراضات اخیر نیز اظهار داشت: به‌عنوان یک ایرانی و یک اصلاح‌طلب معتقدم در مورد تظاهرات اخیر بازنده اصلی اصلاح‌طلبان بودند. اصلاح‌طلبان لطمات سنگینی متحمل شدند و دو گروه تندروی داخلی و خارجی نیز بدشان نمی‌آمد که اصلاح‌طلبان در تنگنا قرار بگیرند. وی با طرح این پرسش که راهکار حل مشکلات اساسی شورش‌های خیابانی است یا راه‌های اصلاحات تدریجی خاطرنشان کرد: اگر مشکلات را به گردن بیرونی‌ها بیندازیم نوعی فراموش کردن است. وقتی ما با ازدواج از هر دو نفر یک ازدواج به طلاق می‌انجامد، وقتی حاشیه‌نشینی معضل است، وقتی برای اولین بار فاقد بودجه عمرانی هستیم با یک مسئله روبه‌رو هستیم. ما در این جامعه دچار مشکل هستیم. مشکل ناکارآمدی، بی‌اعتمادی، فقدان عدم مشارکت و فقدان امید مواجه هستیم و اگر برای این‌ها تدبیر نکنیم کار سخت خواهد شد.

زاهد افزود: هیچ نهضت خیابانی دموکراسی ایجاد نمی‌کند. اگر کنترل از دست حکومت خارج شود فکر نکنید که دموکراسی ایجاد شود و برای همین است که بیشتر جامعه با احتیاط برخورد کرد. جامعه‌ای که وارد نشد به این فکر کرد که قدرت‌های بیرونی به دنبال آن هستند که قدرت مرکزی را نابود کنند و تضعیف کردن نظامی که حداقل در آن انتخابات برگزار می‌شود راه را سخت‌تر می‌کند. وی افزود: تمام شاخص‌های اقتصادی می‌گویند ایران رشد اقتصادی را تجربه می‌کند. ما در بخشی از حوزه بیکاری و اشتغال در حال تکان هستیم اما حجم انتظار زیاد است و همان ۴ ویژگی ناکارآمدی، بی‌اعتمادی، فقدان عدم مشارکت و فقدان امید این مسئله غلبه می‌کند و سرعت انتظارات از تحولاتی که صورت می‌گیرد بیشتر است؛ زیرا همیشه در ایران احساس جامعه از بی‌عدالتی از خود بی‌عدالتی بیشتر است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: هیچ‌کس دلش به حال ما نمی‌سوزد. ما نیازمند راه‌های عقلانی و منطقی‌تر و زمان طولانی‌تری برای حل مشکلات هستیم، نباید کاری کنیم که خون و خشونت در ایران افزایش پیدا کند. اگر دختر ما در یک حادثه انفجار کشته شود مشخص است که دیگر دموکراسی برای هیچ‌کدام ما ارزش نخواهد داشت. در عراق بعد از صدام این‌همه انسان کشته شده است. در موصل و سوریه میلیون‌ها نفر کشته شدند. ما نباید وارد این مسیر شویم. وی در ادامه توصیه‌های خود به مسئولان نظام گفت: ما نمی‌توانیم به دنیا فحش دهیم و بعد بگوییم بیایید سرمایه‌گذاری کنید. در ۵ سال گذشته تنها حدود یازده میلیارد دلار سرمایه‌گذاری ایجادشده است. امیدوارم نظام با این مشکلات به‌خوبی برخورد کند، تضعیف دولت روحانی با استفاده از فشار مردمی به معنای آن نیست که مردم به دولتی که در انتخابات به آن رأی منفی دادند بر می‌گردند. در تریبون‌ها باید مواظب بود که توهین و تهمت به مردم صورت نگیرد. با ادبیات کریمانه و منت‌کشی با مردم صحبت شود. باید کمک کرد فضای احساسی دور شود و مشخص شود که چرا اصلاح‌طلبان با وجود این که در بعضی بیانیه‌هایشان اوج بی‌سلیقگی در مفاهیم و کلمات بود احساس نگرانی می‌کنند.

زاهد در پایان سخنان خود گفت: مردم مشحون از ناراحتی و نفرت‌های فروخورده‌اند. ما آماده تحریک‌پذیری هستیم و هرگونه روش‌هایی که به منازعه تبدیل شود خطرناک است. مقامات نیازمند آن هستند که حرف مردم را گوش کنند و بر اساس واقعیت برای مردم برنامه‌ریزی کنند. همه این‌ها است که هاشمی رفسنجانی را به شخصیتی بی‌نظیر تبدیل می‌کرد. او ضمن این‌که انقلابی و فرمانده جنگ بود و برای توسعه و سازندگی تلاش کرد، صدای مردم را می‌شنوید. به قول ریموند آرون که خطاب به شارل دوگل می‌گفت سیاستمدار زیرک کسی است که صدای مردم را قبل از سیلاب بشنود./گیل خبر
در تظاهرات اخیر بازنده اصلی اصلاح طلبان بودند!
#فیاض زاهد #هاشمی رفسنجانی


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
190153 1