کدخبر:
190669
تاریخ انتشار:
۱۰ بهمن ۹۶
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

رییس کمیته پیگیری سانحه نفتکش ایرانی:

گزارش سانچی نهایی می شود / پاسخ به ابهامات عملیات نجات

خزر: شکایت از چینی‌ها به دلیل کوتاهی در انجام عملیات نجات پرسنل نفتکش سانچی در مجامع بین‌المللی منتفی است چون آنها تلاش‌های خود را کرده و همکاری داشته‌اند.

به گزارش خزر، محمدمهدی برومندی نماینده مردم مرودشت و رییس کمیته پیگیری سانحه نفتکش ایرانی، با بیان اینکه مساله بازخوانی جعبه سیاه نفتکش سانچی در حال انجام است، گفت که این موضوع توسط تیم‌های حقوقی شرکت ملی نفتکش ایران و سازمان بنادر و دریانوردی به صورت جدی در حال پیگیری است. ما با چینی‌ها در حال مذاکره هستیم که بتوان از طریقی همچون ربات به کشتی ورود پیدا کرد که چینی‌ها تلاش‌هایی در این رابطه داشتند. می‌خواهیم شرایط محیطی را بررسی کنیم تا علت وقوع سانحه مشخص شود.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به برخی ابهامات در بین افکار عمومی در خصوص اجساد شهدا و اینکه آیا قطعا اجساد پرسنل نفتکش سانچی سوخته و یا به اعماق آب رفته است، گفت: هیچ کس نمی‌تواند قاطعانه در این باره نظر دهد. در زمان وقوع حادثه تمامی تلاش ما ورود به عرشه و درون کشتی بود که متاسفانه در روز آخر به دلیل آنکه آتش کل محیط کشتی را فرا گرفت و دمای کشتی به بیش از هزار درجه افزایش یافت، نتوانستیم وارد کشتی شویم. این افزایش دما منجر به غرق شدن کشتی شد. اکنون نیز می‌خواهیم به هر طریقی وارد کشتی شویم لذا نمی‌توان هیچ پیش‌بینی دقیقی کرد.

برومندی درباره ابهامات موجود در بین افکار عمومی مبنی بر اینکه چرا کشتی بارگیری چینی علیرغم تصادف رخ داده توانست از معرکه فرار کند و نفتکش ایرانی این مجال را پیدا نکرد، گفت: ما این موضوعات را از همان روزهای اول مورد ارزیابی قرار دادیم . یک بحث و ابهام درون جامعه است که چرا سرنشینان کشتی کریستال چینی توانستند از معرکه خارج شوند ولی سرنشینان کشتی ما این کار را انجام ندادند.

وی توضیح داد: در پاسخ به این ابهام باید لحظه وقوع تصادف را متصور کرد. وقتی که تصادف بین سانچی متعلق به کره جنوبی و با مدیریت ایران و با ۱۳۶ هزار تن بار آن هم در حرکت به کشتی کریستال رخ می‌دهد به دلیل شدت تصادف هر دو کشتی از هم جدا می‌شوند که طول کشتی چینی بیش از ۱۸۰ متر بوده که پرسنل این کشتی در لحظه تصادف در حال استراحت و طبیعتا در انتهای کشتی مستقر بودند.

برومندی افزود: وقتی که تصادف رخ می‌دهد پرسنل کشتی چینی در انتهای کشتی بودند، این یعنی فاصله بین محل استقرار پرسنل کشتی چینی با کشتی ایرانی حدود ۲۰۰ متر بوده است. بعد از تصادف پرسنل کشتی چینی که در انتهای کشتی‌شان بودند برای فرار تلاش می‌کنند آن هم در کشتی که کوچک‌تر از نفتکش سانچی بوده و فاصله عرشه تا سطح آب بسیار کمتر بوده است.
وی با اشاره به مسائل حقوقی مورد بحث ایران با چینی‌ها تاکید کرد: با توجه به اینکه این سانحه در آب‌های سرزمین چین اتفاق افتاد عملا ۵ کشور بایستی در روند حقوقی این مسئله درگیر باشند. یک کشور سازنده کشتی که کره جنوبی است. پاناما که پرچمش بر فراز کشتی سانچی بود. کره جنوبی به دلیل اینکه محموله برای این کشور بوده است و هنگ‌کنگ که مالک کشتی کیریستال، کشتی مقابل ما بوده و همینطور پرچم چین که بر فراز کشتی کریستال قرار داشته است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: در حال حاضر اقداماتی حقوقی توسط شرکت ملی نفت‌کش با دخالت وزارت امور خارجه و دستگاه‌های حقوقی ما انجام شده است. ما برای دستیابی به مستنداتی که علت اصلی سانحه را برای ما روشن کند لازم بود که به خدمه کشتی کیریستال(چین) دسترسی پیدا کنیم که این اتفاق افتاد و مصاحبه‌هایی با این افراد صورت گرفته است.

برومندی تاکید کرد: همچنین در حضور کشور‌های برشمرده شده و در یک چارچوب قانونمند بین‌المللی، جعبه سیاه کشتی سانچی باز شده است و در حال حاضر با نظارت ایران در حال بررسی است.

رئیس کمیته پیگیری «سانحه نفت‌کش ایرانی» در مجلس بیان داشت: البته نکته‌ای که وجود دارد این است که کاپیتان کشتی سانچی نیم ساعت قبل از برخورد و آتش سوزی کشتی با ایران تماس داشته است؛ یعنی کاپیتان درست ساعت ۷:۳۰ دقیقه با ایران صحبت کرده لذا آنچه که اتفاق افتاده پس از این مکالمه و در ساعت ۸ بوده است.

برومندی تصریح کرد: گزارش «سانحه نفت‌کش ایرانی» در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در دست بررسی است و ظرف هفته آینده این گزارش آماده و نهایی خواهد شد.

رئیس کمیته پیگیری «سانحه نفت‌کش ایرانی» در مجلس بیان داشت: این گزارش به طور حتم در صحن علنی مجلس قرائت خواهد شد./پارسینه
گزارش سانچی نهایی می شود / پاسخ به ابهامات عملیات نجات
#نفتکش سانچی #کشته شدگان نفتکش سانچی #تعداد کشته شدگان سانچی #ابهامات کشتی نفتکش سانچی


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
190669 1