کدخبر:
200755
تاریخ انتشار:
۱۲ بهمن ۹۶
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

بدهکاری که باید ۱۷۰۰ میلیارد تومان به بانک پارسیان پرداخت کند؛

ابر بدهکار بانک پارسیان کیست؟

خزر: صورت های مالی سال مالی منتهی به 30 اسفند 1395 بانک پارسیان نشان می دهد که یک شخص به بانک پارسیان بدهی بسیار زیادی داشته است. بدهی این فرد به بانک 1700 میلیارد تومان بوده و بانک توانسته است از تملک کارخانه ای که در اختیار این شخص بوده است حدود 430 میلیارد تومان را برگرداند. این ابر بدهکار بانکی کیست؟

به گزارش خزر، معوقات بانکی یکی از معضلات جدی نظام بانکی کشور می باشد. ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در مصاحبه بهمن ماه 1395 در پاسخ به این سوال که آیا بانک مرکزی اطلاعات دقیقی از میزان معوقات بانکی دارد یا خیر؟ این معوقات چقدر است؟ آیا معوقات بانکی روند صعودی داشته یا خیر؟ گفت: این روند رو به افزایش نبوده است به طوری که در سال 92 حجم مطالبات معوق نسبت به کل تسهیلات 15 درصد بود که حدود 90 هزار میلیارد تومان می‌شد ولی اکنون این نسبت و حجم مطالبات معوق به 11 درصد رسیده که حدود 105 هزار میلیارد تومان می باشد. نکته حائز اهمیت این قضیه این است که بخش عظیمی از 105 هزار میلیارد تومان معوقات بانکی در اختیار عده معدودی بدهکار بانکی می باشد.

هر چند که در کشور ما بانک ها بنا به دلایلی مایل به افشای نام این اَبَر بدهکاران نمی باشند ولی بعضاً اسناد مالی و اخبار رسانه ها می تواند نام بعضی از آن ها را فاش نماید.

به عنوان نمونه صورت های مالی سال مالی منتهی به 30 اسفند 1395 بانک پارسیان حکایت از بدهی سرسام آور یک شخص (حقیقی یا حقوقی آن درج نشده) به این بانک دارد. در بخش دارایی های به تملیک درآمده بانک پارسیان، کارخانه ای به تملیک درآمده است که ارزش کارشناسی شده آن 430 میلیارد تومان می باشد. این کارخانه به جهت بدهی 1700 میلیارد تومانی یک شخص به این بانک به تملیک بانک درآمده است. بنابراین هنوز مبلغ 1300 میلیارد تومان دیگر باقی مانده است که باید دید بانک چگونه آن را نقد خواهد نمود.

ابر بدهکار بانک پارسیان کیست؟ 

پرسشی که مطرح می شود این است که این بدهی کلان متعلق به کیست؟

سایت صبحانه آنلاین پیرامون این بدهکار عنوان نمود این بدهکار از جمله افراد مشهور در حوزه بدهکاران بانکی می باشد و کارخانه تملک شده نیز با هدف توليد انواع لوله هاي اسپيرال جهت مصارف آب و گاز با ظرفيت ساليانه توليد 120 هزار تن و پوشش داخلي و خارجي لوله هاي فوق الذکر، توليد انواع تيرآهن از سايز 120 الي 200 ميليمتر، انواع ناوداني از سايز 100 الي 200 ميليمتر ، انواع نبشي با ظرفيت ساليانه 600 هزار تن ميل گرد از سايز 8 الي 40 ميليمتر با ظرفيت ساليانه 700 هزار تن در شهرستان مشهد تأسيس شده است.

کارخانه با این مشخصات در شهر مشهد، متعلق به گروه صنعتی صفا می باشد. مدیرعامل این شرکت  محمد رستمی صفا است. طبق اطلاعات موجود رستمی صفا در 28 شهریور سال 85 موفق شد 28.8 درصد سهام بانک پارسيان را که در مالکيت ايران خودرو بود، به ارزش حدود 293 ميليارد تومان بخرد. اين معامله نام دومين معامله بزرگ آن زمان بورس ايران پس از معامله صدرا را به خود گرفت اما 13 روز بعد يعني 10 مهر، بورس معامله ياد شده را به دليل ديررسيدن ضمانتنامه لغو کرد. اما اصل ماجرای لغو اين بود که این معامله بعد از انتقاد مستقيم رييس جمهور وقت از مديرعامل بانک پارسيان در سفر استاني به نظرآباد کرج، بهم خورد و رستمي صفا به‎ عنوان مفسد اقتصادي معرفي شد. رستمی صفا که از بدهکاران بزرگ بانک پارسیان می باشد می خواست با اخذ وام از اين بانک مبلغ 293 ميليارد تومان از وجوه خود بانک را براي خريد بانک هزينه کند.

ابر بدهکار بانک پارسیان کیست؟ 

 
ابر بدهکار بانک پارسیان کیست؟
#ابربدهکار #بانک پارسیان #معوقات بانکی


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای اقتصاد
تازه های اقتصاد
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
200755 1