کدخبر:
200863
تاریخ انتشار:
۱۴ بهمن ۹۶
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

به جای پرداخت مطالبات چایکاران، واردات چای از مالیات و عوارض معاف شد!

خزر: دهن کجی های وزیر جهاد کشاورزی به مطالبات نمایندگان گیلان همچنان ادامه دارد. گویا حجتی هیچ ترس و واهمه ای از کلید خوردن استیضاح توسط نمایندگان گیلان ندارد و شاید هم اساساً برای 13 نماینده گیلان چنین قدرتی را متصور نیست!

به گزارش خزر، دهن کجی های وزیر جهاد کشاورزی به مطالبات نمایندگان گیلان همچنان ادامه دارد. گویا حجتی هیچ ترس و واهمه ای از کلید خوردن استیضاح توسط نمایندگان گیلان ندارد و شاید هم اساساً برای 13 نماینده گیلان چنین قدرتی را متصور نیست!

شاهد این ادعا اقدامات عجیب وی در فاصله زمانی کوتاه اخیر است. از توهین به کشاورز گیلانی در حضور استاندار و نماینده لنگرود گرفته تا دستور آغاز واردات برنج علی رغم قول مساعد معاون اول رئیس جمهور مبنی بر تمدید ممنوعیت واردات برنج تا پایان سال جاری. حالا هم که به جای پرداخت مطالبات چایکاران و حمایت از حقوق چایکاران گیلانی، واردات چای از مالیات و عوارض معاف شد!

در همین راستا ذبیح‌ نیک‌فر لیالستانی (نماینده لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، تصمیم گمرک ایران برای معاف کردن واردات چای‌خارجی از مالیات بر ارزش افزوده را تخلف آشکار دولت از قانون برنامه ششم توسعه می داند و می گوید: در هیچ‌جای قانون برنامه ششم توسعه، صحبتی از معافیت مالیاتی واردات محصولات خشکِ کشاورزی مانند چای نشده‌است.

نیک فر با بیان اینکه قرار بود این معافیت مالیاتی در جهت حمایت از فعالیت‌های کشاورزی داخلی اعمال شود، ادامه می دهد: دستورالعمل گمرک ایران مغایر با قانون است و حتما بابت این اقدام در مجلس شورای اسلامی از وزرای جهاد کشاورزی و اقتصاد و امور دارایی طرح سوال خواهیم کرد.

این نماینده مجلس می افزاید: با این تخلف قانونی هم بر مشکلات چای‌کاران داخلی افزوده می‌شود و هم درآمدهای عمومی دولت کاهش خواهد یافت. چای‌کاران داخلی همین‌حالا هم کلی مشکل دارند. بارش سنگین اخیر بسیاری از باغات چایی را تا ارتفاع یک متر زیر برف فروبرده است، خیلی از چای‌کاران همین حالا دغدغه نان دارند. بعد از هشت‌ماه از تحویل محصولات خود، هنوز دولت با آنها تسویه حساب نکرده و مدام وعده امروز و فردا می‌دهد.

وی با بیان اینکه معاف شدن واردات چای خارجی، ارزان‌سازی بهای چای در بازار داخلی را به دنبال خواهد داشت، می گوید: در پی آن، چای‌کاران انگیزه‌ خود را برای ادامه فعالیت از دست داده و درنهایت، باغات چای بیشتری جای خود را به ویلاهای توریستی خواهند داد و در نتیجه مشکل بیکاری در بخش کشاورزی افزایش خواهد یافت.

گفتنی است مطابق ماده ۳۳ قانون برنامه ششم توسعه، به منظور حمایت از افزایش صادرات کشاورزی، محصولات این بخش کشاورزی به استثنای مراحل بسته‌بندی، انجماد، پاک کردن، درجه‌بندی و پوست‌گیری، از شمول پرداخت مالیات برارزش افزوده معاف شده‌اند، با این حال به تازگی گمرک ایران اعلام کرده که در راستای اجرای قانون برنامه ششم توسعه، واردات چای خارجی از پرداخت مالیات برارزش افزوده است.

در پایان اشاره به این موضوع خالی از لطف نیست که اساساً تخلفات وزیر جهاد کشاورزی در تنگ کردن عرصه بر کشاورزان و چایکاران گیلانی به حد کافی محرز و مشخص است و در این میان، این نمایندگان گیلان هستند که می بایست توانایی خود را در احقاق حقوق موکلان خود با استیضاح حجتی به رخ بکشند.
به جای پرداخت مطالبات چایکاران، واردات چای از مالیات و عوارض معاف شد!
#واردات چای #تسهیل واردات چای


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
200863 1