کدخبر:
200997
تاریخ انتشار:
۱۸ بهمن ۹۶
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

رئیس سازمان چای کشور: مطالبات مانده چایکاران پرداخت می شود/ به دلیل سود بالای واردات، برخی به دنبال کاهش تولید چای داخلی هستند

خزر: رئیس سازمان چای کشور گفت: تاکنون بیش از ١٧٨ میلیارد تومان از مطالبات امسال چایکاران پرداخت شده و ٢۴.۵ میلیاردتومان دیگر نیز بزودی پرداخت می شود.

به گزارش خزر به نقل از ایرنا، «محمدولی روزبهان» بعدازظهر سه شنبه به مناسبت دهه مبارک فجر در محل این معاونت برگزار شد افزود: مجموع مبلغ خرید برگ سبز چای امسال ٢٠٣ میلیارد تومان بود.

وی افزود: امسال ۱۰۸ هزارتن برگ سبز چای خریداری و تاکنون ۸۹ درصد مطالبات چایکاران پرداخت شده است.

این مقام مسئول اضافه کرد: مبلغ باقی مانده از مطالبات چایکاران قدر سهم کارخانه چای محسوب می شود و دولت تمام بدهی خود را به چایکاران پرداخت کرده است. وی افزود : دلیل تاخیر در پرداخت مطالبات چایکاران اینکه کارخانه های چای ۶ ماه تولید می کنند، اما محصول را در طول یک سال به فروش می رسانند.

رییس سازمان چای کشور اضافه کرد: تولید برگ سبز چای امسال نسبت به سال ٩٢ که میزان تولید ٨٠ هزارتن بود، ٣۵ درصد رشد داشته است.

به گفته وی، امسال ٢۴ هزار تن چای خشک در کشور تولید شد که بقیه نیاز کشور باید از محل واردات تأمین شود.

روزبهان اضافه کرد، ضریب خودکفایی چای در چهار سال گذشته پنج درصد رشد داشته است.

وی یادآورشد: امسال ۶ میلیون تن چای در جهان به تولید رسید که ٢ میلیون تن آن مربوط به چین بوده و این کشور رتبه نخست تولید این محصول را دارد.

** نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای
رئیس سازمان چای کشور با بیان این که نرخ خرید تضمینی به زودی اعلام خواهد شد، افزود: نرخ خرید تضمینی در سال ٩۶ نسبت به سال ٩٢، رشد ١١۵ درصدی داشته است.

وی اظهارداشت: درآمد چایکاران در این مدت ١٩٠ درصد رشد داشته است.

روزبهان افزود: نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای در سال ٩٢، هشت هزارو ٧۵٠ ریال بود و امسال ١٨ هزارو ٨٠٠ ریال است.

به گفته وی، درآمد کشاورزان در سال ٩٢ به رقم ٧٠٠ میلیارد ریال بالغ شد و امسال نیز به ۲ هزار و ۳۰ میلیارد ریال رسید.

**تزریق تسهیلات ١٢٨ میلیارد تومانی دولت
رییس سازمان چای درباره مصوبه گمرک برای واردات چای خارجی گفت: لغو پرداخت ارزش افزوده و مالیات چای وارداتی از مصوبه های برنامه ششم برای گمرک است

وی تصریح کرد: دولت برای حمایت از صنعت چای داخلی مالیات بر ارزش افزوده کارخانجات چای را برداشته و ١٢٨ میلیارد تومان اعتبار به این صنعت اختصاص داد.

روزبهان گفت: هر اقدامی که منجر به کاهش قدرت رقابت تولید داخلی، برابر واردات شود به ضرر تولید داخلی است.

 

** تولید ٢۴ هزارتنی چای خشک
این مقام مسئول افزود: امسال ٢۴ هزارتن چای خشک تولید شد که کمتر از هشت هزار تن آن باقی مانده و از این میزان چای باقیمانده برای شب عید سه هزارتن چای خشک در نظر گرفته شده و برای فروش پنج هزارتن باقی مانده تا اردیبهشت ماه ۹۷ فرصت باقیست.

** ٣٠ هزارتن چای سنواتی
رییس سازمان چای کشور درباره سرنوشت چای‌ سنواتی گفت: بخشی از این چای‌ مربوط به سال‌های ٧٩ تا ٨٢ است که کارخانه‌های چای وام‌ گرفته و بدهی خود را پرداخت نکرده‌اند، بنابراین دولت در مصوبه‌ای چای‌های باقیمانده را در انبار تحت کلید بانک‌ها قرار داد.

وی ضمن تاکید بر این که چای سنواتی به هیچ‌ عنوان وارد بازار مصرف نمی شود، گفت: میزان این چای ٣٠ هزار تن بوده که از سال ٩۴ تعیین تکلیف شد و فقط برای مصارف صنعتی به خارج از کشور صادر خواهد شد که مشتقاتی مانند رنگ و کافئین از آن استحصال می شود.

**قیمت فروش هر کیلو چای در مزایده ٢٧ هزارریال
وی افزود: براساس مزایده‌ای سه هزار تن از این چای‌ها با نظارت سخت گیرانه سازمان ملی استاندارد، نماینده سازمان چای،‌ سازمان غذا و دارو و سازمان‌های نظارتی دیگر پلمپ‌شده به خارج از کشور صادر شد.

روزبهان اضافه کرد: سیستم قیمت‌گذاری آن به شکلی بود که ارزش بازگشت به داخل کشور را نداشت .

رئیس سازمان چای قیمت هر کیلوگرم چای فروخته شده از طریق مزایده را ٢٧ هزارو ٩٠٠ ریال ذکر کرد و افزود: بخش دیگری از چای‌های سنواتی مربوط به اختلاف بین یک خریدار خصوصی با کارخانجات چای از سالهای ٨۶ تا ٨٨ بوده که به اختلاف حقوقی رسید.

به گفته وی، مرجوع شدن چای به سازمان تعاون روستایی کشور، رأی نهایی برای این چای ها بود که بالغ بر٢٠ هزارتن بود.

روزبهان گفت: دولت اجازه ورود چای‌ سنواتی را به هیچ عنوان به داخل بازار نمی‌دهد.

** واردکنندگان به دنبال کاهش تولید
این مقام مسئول تصریح کرد: سود چای خارجی درحدی است که برخی واردکنندگان به دنبال کاهش تولید چای داخلی هستند.
رئیس سازمان چای کشور: مطالبات مانده چایکاران پرداخت می شود/ به دلیل سود بالای واردات، برخی به دنبال کاهش تولید چای داخلی هستند
#روزبهان #میرکل سازمان چای کشور


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای اقتصاد
تازه های اقتصاد
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
200997 1