کدخبر:
201351
تاریخ انتشار:
۲۸ بهمن ۹۶
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

آنفولانزای فوق حاد پرندگان از چین وارد کشور شده است/ مشاهده موارد انسانی آنفلوآنزای پرندگان در گیلان

خزر: وی با بیان اینکه این نوع آنفولانزا به‌صورت فصلی است و در زمستان وجود دارد، گفت: در خصوص آنفولانزای فوق حاد پرندگان در سال‌های اخیر در برخی از استان‌های کشور از جمله گیلان وجود دارد. این نوع آنفولانزا در بین پرندگان است که البته به انسان نیز سرایت کرده و بسیار کشنده‌تر از آنفولانزای فصلی است.

به گزارش خزر، طی روزهای گذشته بحث آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کشور و بخصوص استان گیلان مطرح‌شده و تذکراتی در خصوص خرید یا نگهداری پرندگان و... نیز داده‌شده است.

در همین راستا دکتر محمد عباسی کاکرودی، معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گیلان، در گفتگو با خبرنگار خزرآنلاین در خصوص بروز آنفولانزا در سطح کشور به‌ویژه در استان گیلان، گفت: درمجموع حدود 1190 کیس بستری‌شده در استان وجود داشت که پس از نمونه‌گیری 102 نمونه مثبت آنفولانزای فصلی h1n1 و گروهی نیز h2n3 داشتند که مجموع آن آنفولانزای فصلی است.

وی با بیان اینکه این نوع آنفولانزا به‌صورت فصلی است و در زمستان وجود دارد، گفت: در خصوص آنفولانزای فوق حاد پرندگان در سال‌های اخیر در برخی از استان‌های کشور از جمله گیلان وجود دارد. این نوع آنفولانزا در بین پرندگان است که البته به انسان نیز سرایت کرده و بسیار کشنده‌تر از آنفولانزای فصلی است.

معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: نمونه این نوع از آنفولانزا h5n6 در بوجاق کیاشهر دیده‌شده که از چین به کشور نفوذ کرده است. در کشور چین افرادی به این نوع آنفولانزا مبتلا شده‌اند اما در کشور و به‌خصوص استان گیلان هیچ مورد از ابتلا به آنفولانزا، آنفولانزای فوق حاد پرندگان نبوده است.

عباسی با تأکید بر اینکه احتمال ابتلای مردم به آنفولانزای پرندگان وجود دارد، تأکید کرد: مردم از بازارهای محلی طیور و ماکیان خریدار نکنند و خرید روزانه خود را از مراکز مشخص و مجاز که در کشتارگاه‌های صنعتی انجام می‌شود، صورت دهند.

وی در پایان با بیان اینکه ممکن است آنفولانزای فصلی با آنفولانزای فوق حاد پرندگان ترکیب شود و موجب سرایت بین انسان به انسان گردد، تأکید کرد: استفاده از واکسن آنفولانزا می‌تواند یکی از راه‌های مناسب جلوگیری برای افرادی باشد با طیور و ماکیان سروکار دارند.

همچنین حمید فاضلی مدیرعامل اتحادیه صنعت مرغداری کشور در گفتگو با ایلنا پیرامون شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان در مرغداری‌های تولید مرغ گوشتی اظهار کرد: مرغ داری مرغ گوشتی در تهران با مشکلی مواجه نشده اما گزارشاتی از قم در این زمینه به دست ما رسیده است.

وی افزود: حدود 6 واحد مرغ گوشتی در قم در دو سه هفته اخیر با این بیماری درگیر شده‌اند که جای نگرانی نیست و اوضاعشان تحت کنترل است.

فاضلی در رابطه با میزان آلودگی در استان قم خاطرنشان کرد: قم از آلوده‌ترین استان‌ها در بحث آنفولانزای پرندگان بود که بیشترین تلفات را داشت. واحدهای درگیر به خاطر نزدیکی به واحدهای مرغ تخم گذار به بیماری آلوده شدند.

مدیرعامل اتحادیه صنعت مرغداری کشور با اشاره به عدم گزارش واگیر آنفولانزای پرندگان به انسان تصریح کرد:آنفولانزایی که در واحدهای مرغداری شیوع پیدا کرده از نوع خطرناک برای انسان نیست و از نوع H5N8 است اما جدیدا در گیلان دو تالاب پرندگان وحشی این بیماری را انتقال داده‌اند و مورد انسانی هم مشاهده شده است که باز هم کنترل شده است.

وی افزود: ورود پرندگان مهاجر آلوده به منطقه باعث آلودگی هوا و شیوع بیماری در مناطق مختلف شده است.

فاضلی در خصوص لاشه‌های پیدا شده از پرندگان مهاجر در پارک چیتگر تشریح کرد: سه پرنده مهاجر هم در پارک چیتگر پیدا شده که طبق نظر دامپزشکی و محیط زیست مبتلا به آنفولانزا بودند که زنگ هشداری برای تهران و واحدهای مرغ گوشتی محسوب می‌شود اما در خصوص مرغ تخم گذار در تهران واحد فعال زیادی دیگر وجود ندارد.

در چند روز گذشته تعدادی واحد مرغداری مرغ تخم گذار در شهریار هم به صورت کامل معدوم شدند. استان‌ها هنوز با آنفولانزا درگیر هستند و واحدهای مرغداری یکی پس از دیگری با معدوم سازی پرندگان خود کاملا نابود می‌شوند. این درحالی است که طبق قول‌های داده شده قرار است 30 درصد از خسارت فورا پرداخت شود اما واحدهای مرغداری اعلام به ورشکستگی کرده و برخی دیگر حاضر به جوجه‌ریزی نیستند.
آنفولانزای فوق حاد پرندگان از چین وارد کشور شده است/ مشاهده موارد انسانی آنفلوآنزای پرندگان در گیلان
#دکتر محمد عباسی کاکرودی #دانشگاه علوم پزشکی گیلان


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سلامت
تازه های سلامت
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
201351 1