کدخبر:
201581
تاریخ انتشار:
۷ اسفند ۹۶
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

نخستین دوره تخصصی کارگاه آموزشی قصه‌گویی در مرکز گیلان برگزار شد

خزر: نخستین دوره تخصصی و کارگاه آموزشی قصه‌گویی گیلکی با حضور ۲۵ نفر از کتابدارن کتابخانه‌های عمومی گیلان در سالن اجتماعات اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان در رشت برگزار شد.

به گزارش خزر، نخستین دوره تخصصی و کارگاه آموزشی قصه‌گویی گیلکی صبح امروز با حضور 25 نفر از کتابداران کتابخانه‌های عمومی گیلان و با تدریس اساتید فرهنگ و ادب گیلکی در سالن اجتماعات اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی گیلان در رشت برگزار شد.

این کارگاه تخصصی به مدت 4 روز و به منظور ارتقاء توانمندی و کسب مهارت‌های قصه‌گویی به زبان گیلکی توسط کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان گیلان و انتقال این مهارت به دانش آموزان مدارس و اعضای کتابخانه‌ها برگزار می‌شود و نخستین دوره این کارگاه صبح امروز برگزار شد.

شاعر گیلان‌شناس و روزنامه‌نگار برجسته گیلانی در این کارگاه تخصصی با اشاره به اینکه کتابداران دانشمندان کوچک محلی هستند اظهار داشت: کتابداران به واسطه کتاب اشرافیت مطلوبی در حوزه‌های مختلف دارند.

محمد‌تقی پور‌احمد جکتاجی با بیان اینکه کتابداران می‌توانند فرهنگ شفاهی بومی و محلی را در مناطق مختلف استان ترویج کنند خاطرنشان کرد: کتابدارن به درستی می‌توانند با بیان افسانه‌ها و قصه‌ها در کنار تاریخ و زبان فرهنگ بومی و محلی را گسترش دهند.

وی زبان را گزینه‌ای قوی در رابطه با هویت قومی عنوان کرد و با تاکید بر اینکه جامعه کنونی به سمت فراموشی هویت‌های بومی و محلی پیش می‌رود افزود: متاسفانه نسل کودک و نوجوان امروز به واسطه کم‌توجهی والدین به فرهنگ بومی و محلی از هویت قومی خود دور شدند.

داستان نویس گیلکی با اشاره به اینکه به تاثیر از این فرآیند کودکان جامعه امروز علاقه مطلوبی به لهجه‌های محلی نشان نمی‌دهند گفت: استفاده از ظرفیت کتابداران به منظور ترویج فرهنگ بومی و محلی فرصتی بزرگ برای آشنایی نسل کودک و نوجوان با این فرهنگ است.

پور‌احمد جکتاجی با بیان اینکه انتقال مفاهیم و بیان افسانه‌‌ها و قصه‌های گیلکی به کتابداران و آموزش آنها به دانش‌آموزان می‌تواند گامی اثرگذار در ترویج فرهنگ بومی در نسل کودک و نوجوان باشد گفت: عرضه و معرفی منابع مطلوب در این حوزه به کتابداران این فرآیند را تسهیل می‌کند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان نیز در این نشست اظهار داشت: امر آموزش به فرآیند اجتماعی شدن مرتبط است.

هادی نوری با اشاره به اینکه آموزش امری مهم و حائز اهمیت برای تمامی نسل‌ها است خاطرنشان کرد: فرآیند اجتماعی شدن امری واجب برای تمامی عمر است و فرد برای بالندگی، تعالی و رسیدن توسعه نیازمند آموزش است.

وی با بیان اینکه اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های کتابخوان را به‌طور تخصصی و مداوم دنبال می‌کند تصریح کرد: تلاش است تا کارگاه‌های مذکور با تدام و جدیت در برگزاری، اثرگذار و اثربخش باشد.

نوری هدف و دیدگاه برگزاری نشست‌های کتابخوان و کارگاه‌های آموزشی را برطرف ساختن نیازمندی‌های فرهنگی کتابداران و ترویج فرهنگ مطالعه دانست و افزود: این نشست‌ها با محوریت اثربخشی در استان گیلان آغاز شده و هم‌اکنون با استقبال مطلوبی مواجه است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان با اشاره به اینکه عصر کنونی با گسترش و پیشرفت تکنولوژی به سمت جهانی شدن پیش می‌رود تاکید کرد: پیشرفت تکنولوژی می‌تواند عاملی برای از بین رفتن و یا احیاء فرهنگ بومی و محلی باشد.

نوری با بیان اینکه جهانی شدن می‌تواند امکانات احیاء فرهنگ بومی را در جامعه فراهم کند خاطرنشان کرد: در جامعه کنونی به‌درستی می‌توان از فضای مجازی به منظور حفظ فرهنگ بومی و محلی گیلانی بهره برد.

وی با تاکید بر اینکه اگر از این فضا به منظور احیاء فرهنگ بومی و محلی استفاده نشود به طور حتم فضای مجازی عاملی برای از بین رفتن و به فراموشی سپردن فرهنگ بومی و محلی می‌شود گفت: اگر اقدامات را بدون برنامه‌ریزی به پیش بریم به طور حتم نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان زبان را عامل وحدت ملی و دینی دانست و با اشاره به اینکه تقویت زبان فارسی نفی کننده حفظ فرهنگ بومی و محلی نیست افزود: تقویت زبان فارسی در کنار احیاء و ترویج فرهنگ‌های بومی و محلی موجب توسعه در فرآیند اجتماعی شدن می‌شود.

نوری با اشاره به اینکه در حوزه و فضای اداری باید به زبان فارسی صحبت کرد و از گویش گیلکی در محافل شخصی و صمیمی بهره برد تصریح کرد: فضای اجتماعی استان گیلان از توجه به فرهنگ بومی و محلی غافل بوده است.

وی با تاکید بر اینکه اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان با هدف ترویج و احیاء فرهنگ بومی و محلی در این حوزه ورود کرده است بیان کرد: مدارس استان گیلان هدف اصلی اجرای طرح‌های ترویج فرهنگ بومی و محلی است‌.

نوری با اشاره به اینکه آموزش همواره از سنین پایه اثرگذار است و این اداره‌کل ترویج فرهنگ بومی و محلی را از رسالت خود می‌داند اظهار داشت: در راستای رسیدن به این هدف نیازمند همکاری و تعامل با آموزش و پرورش گیلان هستیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان از برگزاری نشست کتابخوان ویژه فرمانداران استان گیلان در هفته آینده خبر داد و خاطرنشان کرد: اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی گیلان امسال بیش از 500 نشست کتابخوان در استان برگزار کرده است.

دوره‌های بعدی کارگاه تخصصی قصه‌گویی گیلکی 14 ،21 و 23 اسفند ماه در سالن اجتماعات اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان برگزار می‌شود.
نخستین دوره تخصصی کارگاه آموزشی قصه‌گویی در مرکز گیلان برگزار شد
#محمد‌تقی پور‌احمد جکتاجی #نهاد کتابخانه های استان گیلان


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای علمی فرهنگی
تازه های علمی فرهنگی
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
201581 1