کدخبر:
201853
تاریخ انتشار:
۱۵ اسفند ۹۶
چاپ
چاپ
|
1 نظر
چاپ
دسته خبر
:

نقدی بر آمار ارائه شده توسط استانداری؛

کلک رشتی در ارائه آمار! وقتی یک روزه از بیست و سوم، اول شدیم!

خزر: نکته مهم اینجاست که در بسیاری از موارد به علت مشغله کاری فراوان استانداران، سایر افراد اقدام به جمع آوری و ارائه آمار به استاندار می نمایند. به نظر می رسد در این مورد، فردی که اقدام به تنظیم این گزارش نموده، سعی کرده با تیزهوشی خاص! نوعی گزارش تهیه شده را تنظیم کند که آمارهای استان گیلان در مقایسه با سایر استان ها بهتر و بالاتر جلوه کند.

به گزارش خزر، پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان در گزارشی از جلسه کارگروه رفع موانع تولید استان از قول استاندار گیلان نوشت: با همکاری و تعامل مطلوب بین بانک ها و دستگاه های اجرایی، این استان رتبه نخست در تعداد پرداخت تسهیلات رونق تولید در کشور را کسب کرده است.

استاندار گیلان همچنین گفته است: میزان پرداختی به واحدهای تولیدی گیلان طی سالجاری 715 میلیارد تومان بوده است. همچنین این استان از لحاظ مبلغ پرداختی تسهیلات رفع موانع و رونق تولید جایگاه ششم را در کشور دارد.

در خصوص آمار ارائه شده توسط استاندار گیلان باید گفت:

اولاً: براساس منابع موثق، تا چهاردهم اسفند 96 (دیروز) در گیلان 568 مورد پرداخت تسهیلات رونق تولید به مبلغ 150 میلیارد تومان صورت گرفته است که از این منظر گیلان با اختلاف نسبت به سمنان (750 مورد) در جایگاه دوم قرار دارد. 

دوماً: از اظهارات استاندار محترم چنین برداشت می شود که در ازای این 568 مورد تسهیلات، 715 میلیارد تومان پرداخت شده است در حالی است که کل تسهیلات پرداختی طرح رونق تولید در گیلان به ازای این 568 مورد تنها 150 میلیارد تومان بوده است نه 715 میلیارد تومان! که از این منظر باید گفت گیلان در مقایسه با سایر استان ها رتبه 22  کشوری را دارد. 

نتیجه:

نتیجه اینکه گیلان از نظر تعداد موارد پرداخت تسهیلات رونق تولید پس از سمنان رتبه دوم را دارد و از نظر میزان تسهیلات پرداختی این طرح هم رتبه بیست و سوم!

آن 715 میلیارد تومان از کجا آمد؟ رتبه ششم مورد ادعای استاندار گیلان چیست؟

اگرچه دکتر سالاری گفته است که میزان پرداختی به واحدهای تولیدی گیلان طی سالجاری 715 میلیارد تومان بوده است اما باید توجه داشت که مبلغ مورد ادعای استاندار شامل کل مجموع پرداختی ها بوده نه فقط پرداختی های طرح رونق تولید. به عبارت دیگر پرداختی های طرح رونق تولید در گیلان به ازای 568 مورد تنها 150 میلیارد تومان بوده است اما مجموع پرداختی ها که شامل جمع موارد «معرفی به بانک»، «فرآیند رونق»، «مستقیم بانک» و «انتقالی 95» بوده، مجموعا 715 میلیارد شده است.

به عبارت دیگر استاندار محترم آمار تعداد موارد پرداختی را به استناد موارد طرح رونق تولید دادند (568 مورد که البته باز هم برخلاف ادعای استاندار محترم گیلان رتبه دوم را در این خصوص کسب کرده نه رتبه اول!) اما در میزان مبلغ پرداختی به همین 568 مورد، چون گیلان جایگاه مناسبی از این نظر در مقایسه با سایر استان ها نداشته است (رتبه گیلان بیست و سوم بود) مجموع کل پرداخت ها را جمع زدند!

بنابراین آنچه که استاندار محترم گیلان در آن جلسه از لحاظ رتبه ششم عنوان کردند مجموع پرداخت تسهیلات طرح رونق تولید، پرداخت مستقیم و انتقالی از سال 95  توسط بانک های عامل بوده است که ارتباطی به تسهیلات رونق تولید ندارد، وگرنه گیلان از منظر تسهیلات طرح رونق تولید در جایگاه بیست و سوم قرار دارد!

اما اگر فقط از منظر تسهیلات طرح رونق تولید بنگریم باید گفت استان البرز به ازای 278 مورد، 537 میلیارد تسهیلات پرداخت کرده و از این نظر رتبه نخست کشوری را دارد. در واقع استان البرز در این مورد بیش از 3 برابر گیلان تسهیلات پرداخت کرده است! چرا که گیلان با داشتن 568 مورد 150 میلیارد تومان تسهیلات طرح رونق تولید پرداخت کرده اما البرز با 278 مورد، 537 میلیارد تومان پرداختی داشته است!

به نظر می رسد در شش ماهه دوم سال، گیلان از لحاظ پرداخت تسهیلات رونق تولید، نزول جایگاه محسوسی داشته و از رتبه های نخست کشور فاصله گرفته است. این در حالی است که استاندار سابق گیلان، همواره یکی از ملاکهای مهم موفقیت در اقتصاد مقاومتی را کسب رتبه نخست استان گیلان در پرداخت تسهیلات رونق عنوان میکرد و به نظر می رسد حالا با عزیمت به کرج این سیاستها را در آنجا اجرا کرده است.

نکته مهم اینجاست که در بسیاری از موارد به علت مشغله کاری فراوان استانداران، سایر افراد اقدام به جمع آوری و ارائه آمار به استاندار می نمایند. به نظر می رسد در این مورد، فردی که اقدام به تنظیم این گزارش نموده، سعی کرده با تیزهوشی خاص! نوعی گزارش تهیه شده را تنظیم کند که آمارهای استان گیلان در مقایسه با سایر استان ها بهتر و بالاتر جلوه کند.
کلک رشتی در ارائه آمار! وقتی یک روزه از بیست و سوم، اول شدیم!
#استانداری گیلان #دکتر سالاری


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
بی نام
معاون اول رئیس جمهوری بهمن ماه امسال در شورای ادرای البرز: رئیس جمهوری پذیرفتند دکتر نجفی به عنوان قوی ترین استاندار کشور برای پست استاندار البرز منصوب شد و طی ماه های اخیر اقدامات بزرگ و قابل توجهی در حوزه تسهیل و رفع موانع تولید در البرز صورت گرفته است.
سه شنبه، 15 اسفند 139612:1:41
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
201853 1