کدخبر:
201943
تاریخ انتشار:
۱۷ اسفند ۹۶
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

با حمايت سازمان حفاظت محيط زيست گيلان!

بلايي كه گردشگران اروپايي بر سر محيط زيست گيلان مي آورند

خزر: اگرچه توجيه قانوني اين موضوع، آزاد بودن مصرف گوشت گراز توسط گردشگران اروپايي است اما به نظر می‌آید اين حيوانات بخت‌برگشته در جنگل‌های گيلان بيشتر از سر تفريح و به دليل رکورد زنی در به دست آوردن دندان نيش به طرز فجيعي کشته‌شده و گوشتشان هم مورد مصرف خوراكي قرار نمی‌گیرد.

به گزارش خزر، اعطاي مجوز شكار گراز به شكارچيان اروپايي مدت‌هاست كه هر از چندگاهي به سوژه روز رسانه‌ها تبديل می‌شود بااین‌حال خللي در روند آن ايجاد نمی‌شود.

اگرچه توجيه قانوني اين موضوع، آزاد بودن مصرف گوشت گراز توسط گردشگران اروپايي است اما به نظر می‌آید اين حيوانات بخت‌برگشته در جنگل‌های گيلان بيشتر از سر تفريح و به دليل رکورد زنی در به دست آوردن دندان نيش به طرز فجيعي کشته‌شده و گوشتشان هم مورد مصرف خوراكي قرار نمی‌گیرد.

قابل‌تأمل آنكه بسياري از اين شكارچيان گراز در كشورهاي خودشان به‌هیچ‌عنوان اجازه شكار نداشته و عملاً شليك در جنگل‌های گيلان را نوعي فرصت براي عقده‌گشایی می‌دانند!

نكته مهم ديگر اينكه اين گرازها اساساً طعمه شکار برای پلنگ‌هایی هستند که کاهش دایره غذایی طي سال‌های اخير بسياري از آنان را به كام مرگ فرستاده است.

بااین‌حال قربانعلی محمدپور مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان گیلان در گفتگو با خبرنگار خزرآنلاین در خصوص دلایل صدور مجوز شکار گراز برای برخی شکارچیان خارجی، اساس اين اعطاي مجوز را اظهارات اهالی و شوراهای مناطق می‌داند و می‌گوید: زماني كه ببينيم تعداد گونه‌ای بیش‌ازحد مجاز است با کار کارشناسی و بررسی‌های لازم در موارد خاصي همانند گراز، اقدام به صدور مجوز برای برخی گردشگران خارجی می‌کنیم.
وي در ادامه علت صدور مجوز شكار براي اروپایی‌ها را، مطالبات جوامع محلی نسبت به حذف گونه به تعداد کارشناسی شده می‌داند!

این اظهارات مديركل حفاظت محيط زيست گيلان در حالی طرح می‌شود که چندی پیش آرزو پلنگ معروف سجیدان رودسر كه طي فرآيند درماني گسترده از دام مرگ گريخته بود، به دلیل آنچه به اذعان برخي صاحب‌نظران کمبود شکار در چرخه حیات بود، در مبارزه با پلنگی دیگر برای شکار یک تشی کشته شد. موضوعی که در صورت وجود دایره غذایی مناسب پلنگ‌ها که گرازها نیز جزئی از آن محسوب می‌شوند، شاید هرگز رخ نمی‌داد.
بلايي كه گردشگران اروپايي بر سر محيط زيست گيلان مي آورند
#محیط زیست گیلان #گردشگران خارجی


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای اجتماعي
تازه های اجتماعي
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
201943 1