کدخبر:
212115
تاریخ انتشار:
۲۲ اسفند ۹۶
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

خطاب به مدیرکل محیط زیست گیلان؛ مطمئنید درست آمار گرفته اید؟

خزر: اساسا واحد اندازه گیری میزان تابش/جذب امواج بیسیم، وات بر سانتیمتر یا وات بر متر است نه ولت بر سانتیمتر یا متر! استانداردهای حدود مجاز پرتوگیری هم البته در سال های مختلف تغییرات زیادی کرده است.

به گزارش خزرآنلاین، بررسی اختلالات الکترومغناطیسی امواج رادیویی و اثرات آن بر روی سلامت انسان، تقریباً تاریخچه ای به درازای ظهور این تکنولوژی دارد. از دیرباز ادعاهای فراوانی مبنی بر مضر بودن یا نبودن این امواج بر سلامت انسان مطرح و البته دو طرف مناقشه هیچ گاه از پاسخ طرف مقابل قانع نگردیدند.

اخیراً قربانعلی محمدپور مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان در گفت و گویی با بیان اینکه اداره کل متبوعش، بر حسب وظایف اخلاقی و انسانی جهت رفع نگرانی شهروندان از سازمان حفاظت محیط زیست کشور، درخواست اندازه گیری امواج رادیویی را نموده است، گفت: کارشناسان متبوع در 7 نقطه از سطح رشت نسبت به اندازه گیری امواج رادیویی اقدام نمودند که نتایج حاصله موید آن است که امواج رادیویی کمتر از میزان حد مجاز تعیین شده از طرف کمیسیون بین المللی حفاظت در برابر پرتوهای یونیزه می باشد.

محمدپور با بیان اینکه بررسی صحت و سقم این مهم، از وظیفه این اداره کل نبوده و از وظایف سازمان انرژی اتمی کشور می باشد، گفت: حد استاندار امواج رادیویی 41 ولت بر متر بوده که بیشترین عدد اندازه گیری شده 2.5 ولت بر متر در یکی از خیابانهای شهر رشت بوده است.

اگرچه این اقدام سازمان حفاظت محیط زیست در جهت رفع نگرانی مردم شایسته تقدیر است، اما در این میان ذکر چند نکته ضروری به نظر می رسد:

1. سازمان انرژی اتمی با آن بودجه عریض و طویلش دقیقاً کجاست؟ در حالی که این روزها اشاعه آمار تایید نشده از مضرات امواج رادیویی به دستمایه ای برای تشویش اذهان عمومی توسط برخی رسانه ها تبدیل شده است، چرا سازمان انرژی اتمی در کنار تمام فعالیت های مفید و سازنده اش، به خود زحمت این حداقل کار ممکن را نداده است؟

2. اساسا واحد اندازه گیری میزان تابش/جذب امواج بیسیم، وات بر سانتیمتر یا وات بر متر است نه ولت بر سانتیمتر یا متر! استانداردهای حدود مجاز پرتوگیری هم البته در سال های مختلف تغییرات زیادی کرده است. در آخرین مورد در سال 1998 سازمان ICNIRP محدودیت 450 میکرووات بر هر سانتیمتر مربع را در فرکانس 900 مگاهرتز، و محدودیت 950 میکرووات بر هر سانتیمتر مربع را برای فرکانس 1900 مگاهرتز اعلام کرد. این یعنی محدودیت 45 وات بر هر متر در فرکانس 900 مگاهرتز و 95 وات در هر متر در فرکانس 1900 که با حد استاندار اعلام شده توسط محمدپور اختلاف دارد!!

با این حال به نظر می رسد حد مجاز تشعشات در خیابان های رشت (2.5 وات بر متر) به خوبی رعایت شده و میزان تشعشعات موجود بسیار از حداکثر حد مجاز کمتر است و عملا نمی بایست هیچ نگرانی در این خصوص وجود داشته باشد.

 
خطاب به مدیرکل محیط زیست گیلان؛ مطمئنید درست آمار گرفته اید؟
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
212115 1