کدخبر:
213070
تاریخ انتشار:
۱ اردیبهشت ۹۷
چاپ
چاپ
|
1 نظر
چاپ
دسته خبر
:

بررسی رفتار نمایندگان گیلان در یک بزنگاه سیاسی حساس/ رفتارهای ضد و نقیض در طرح سوال از رئیس جمهور + آمار

خزر: اگرچه سه سوال اول از رئیس جمهور همگی حول محور موسسات مالی مجاز و غیرمجاز و مشکلاتی که برای مردم به وجود آوردند، بود اما بعضا برخی از نمایندگان گیلان تنها به امضا پای یکی از سه سوال اکتفا کردند. این در حالی است که در فواصل زمانی مابین طرح این سه سوال حداقل در ظاهر امر، هیچ تغییری در وضعیت این موسسات مالی ایجاد نشد.

به گزارش خزر، چهارمین طرح سوال از رئیس جمهور با 92 امضا و حول 5 محور کلید خورد. این سوال که از سوی هیئت رئیسه مجلس به کمیسیون اقتصادی ارجاع شده است، هم اکنون در دستور کار کمیسیون قرار دارد. کمیسیون هم نامه ای به دولت فرستاده تا نمایندگان رئیس جمهور جهت برگزاری نشست معرفی شوند. در بین امضاکنندگان اما نام 6 نماینده از 13 نماینده گیلان به چشم می خورد. این حضور کم تعداد بهانه ای شد تا به بررسی عملکرد نمایندگان گیلان در طرح سوال از رئیس جمهور در این مورد و موارد قبلی پرداخته شود. 

اولین طرح سوال از رئیس جمهور: خرداد 96

سوال: «نقص در نظارت بانک مرکزی» و «مشکلات چند سال اخیر مردم در برخی مؤسسات اعتباری مانند آرمان و کاسپین و ثامن الحجج»

کدام نمایندگان گیلان طرح سوال را امضا کردند: محمدصادق حسنی، جبار کوچکی نژاد، ولی داداشی، محمود شکری و ذبیح نیکفر.

دومین طرح سوال از رئیس جمهور: بهمن 96

سوال: نظر به مشکلاتی که برای سپرده گذاران برخی موسسات اعتباری در چند سال اخیر پدید آمده و ریشه اصلی آن نقص در نظارت بانک مرکزی بوده است و از طرفی مجلس نمی تواند از رئیس بانک مرکزی سوال کند و توضیحات و رفتار ایشان نیز قانع کننده نبوده است و از طرف دیگر حقوق مردم در حال ضایع شدن است، لذا از رئیس جمهور محترم تقاضا داریم پاسخ قانع کننده ای به نمایندگان ارائه نماید. گرچه قبول داریم که نقطه آغاز این مشکلات قبل از دولت فعلی بوده است.

کدام نمایندگان گیلان طرح سوال را امضا کردند: نیک فر، کوچکی نژاد، عباسی، شکری.

سومین طرح سوال از رئیس جمهور: اسفند 96

سوال سوم: این سوال هم از رئیس جمهور حول موضوع موسسات مالی و اعتباری و مشکلاتی بود که در سایه نظارت ضعیف بانک مرکزی برای مردم ایجاد شده است.

کدام نمایندگان گیلان طرح سوال را امضا کردند: نیک فر، کوچکی نژاد، دلخوش، شکری.

چهارمین طرح سوال از رئیس جمهور: فروردین 97

سوال: موفق نبودن دولت در کنترل قاچاق، علت استمرار تحریم‌های بانکی با گذشت بیش از ۲ سال از آغاز اجرای برجام و با وجود ایفای همه تعهدات ایران، بی توجهی دولت تدبیر و امید نسبت به آمار بیکاری مفرط، علت رکود اقتصادی شدید چندین ساله در دولت با وجود وعده‌ها و اعلام‌های مکرر عبور از رکود و علت افزایش شتابان نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی از محورهای این سوال است.

کدام نمایندگان گیلان طرح سوال را امضا کردند: شکری، نیکفر، کوچکی نژاد، داداشی، خسته بند.

حضور نام های مشترک در امضای پای این سوالات، می تواند پیام های فراوانی را برای مخاطبان ارسال کند. آن هایی که هیچ گاه سوال از رئیس جمهور را لازم ندیدند، آن هایی که تنها یک بار پای سوال از رئیس جمهور ایستادند و دسته ای که پای ثابت امضاها بودند. از آن جایی که هنوز سرنوشت سوال چهارم در هاله ای از ابهام است و هیچ بعید نیست پس از لابی گسترده دولتمردان با امضاکنندگان، تعداد امضاها به زیر حد لازم افول کند و این سوال هم به سرنوشت سه سوال قبلی گرفتار آید، لذا بهتر است به بررسی سه سوال اول که همگی با مضمونی مشترک و حول موضوع موسسات مالی بوده است، پرداخته شود.

آن هایی که پای ثابت امضاها بودند!

سه سوال از چهار سوال طرح شده از رئیس جمهور، در خصوص موسسات مالی غیرمجاز و البته مجاز! و مشکلاتی بوده که این موسسات برای مردم ایجاد کردند. سوالاتی که همگی با لابی گسترده دولتمردان ناکام ماند و هیچگاه پای رئیس جمهور برای پاسخگویی به آن ها به مجلس باز نشد. با این حال سه نماینده از 13 نماینده گیلان تا آخر بر سر حرف خود ماندند و امضای خود را پای سه سوالی که در این خصوص از رئیس جمهور طرح شده بود، انگاشتند. شکری، نماینده تالش در مجلس شورای اسلامی، کوچکی نژاد نماینده رشت و نیکفر نماینده لاهیجان. 

اگرچه این سه نماینده را می بایست در زمره نمایندگان اصولگرا دسته بندی کرد اما بی تردید عملکرد ضعیف سیف در راس بانک مرکزی و مشکلاتی که برای مردم توسط برخی موسسات مالی مجاز به وجود آمده بود، موضوعی فراجناحی قلمداد شده که متاسفانه نمایندگان گیلان در رسیدگی به آن جناحی عمل کردند به نحوی که از میان 13 نماینده تنها سه تن از آنان پای ثابت امضاهای طرح سوال از رئیس جمهور در این خصوص بودند. اگرچه تعداد این امضاها به علت لابی گسترده دولتی ها با نمایندگان، سرانجام به کمتر از 74 عدد تنزل کرده و عملا از دستور کار خارج شد. 

آن هایی که تنها یک بار امضا کردند!

اگرچه سه سوال اول از رئیس جمهور همگی حول محور موسسات مالی مجاز و غیرمجاز و مشکلاتی که برای مردم به وجود آوردند، بود اما بعضا برخی از نمایندگان گیلان تنها به امضا پای یکی از سه سوال اکتفا کردند. این در حالی است که در فواصل زمانی مابین طرح این سه سوال حداقل در ظاهر امر، هیچ تغییری در وضعیت این موسسات مالی ایجاد نشد. شاید نمایندگانی که تنها پای یکی از این سوال را امضا کردند، با امضای خود هدفی غیر از اصلاح وضعیت این موسسات را دنبال می کردند!

حسنی، نماینده اصلاح طلب رشت و داداشی، نماینده اصولگرای آستارا دو نماینده ای بودند که پای اولین طرح سوال از رئیس جمهور را امضا کردند. با این حال هیچ یک از این دو نماینده پای دو سوال بعدی را که مضمونی تقریبا مشترک با سوال اول داشتند، امضا نکردند.

عباسی، نماینده رودسر هم یکی از "تک امضایی ها" است. وی که تنها دومین سوال از رئیس جمهور را امضا کرد، از نمایندگان اصولگرایی محسوب می شود که حداقل در این زمینه با سه نماینده اصولگرای دیگر یعنی کوچکی نژاد، شکری و نیک فر همراهی نداشته است. دلخوش نماینده صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی هم اگرچه در دو سوال ابتدایی اعتقادی به طرح سوال از رئیس جمهور نداشت اما امضای خود را در پای سومین طرح سوال از رئیس جمهور ثبت کرد.

آن هایی که امضا نکردند!

قربانی نماینده مردم آستانه، افتخاری نماینده مردم فومن، جمالی نماینده رودبار و لاهوتی نماینده لنگرود نمایندگانی بودند که تا به اینجای کار اعتقادی به سوال از رئیس جمهور نداشتند. البته خسته بند، نماینده اصواگرای انزلی اگرچه سوالی از رئیس جمهور پیرامون موضوع موسسات مالی نداشته اما موفق نبودن دولت در کنترل قاچاق و افزایش شتابان نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی، خسته بند را هم به جرگه امضاکنندگان اضافه کرده است. 

در خصوص سوال چهارم اما باید ماند و دید لابی دولت می تواند تعداد امضاها را به زیر حد لازم نزول بخشد؟ اتفاقی که اگر بیفتد، حتما نام نمایندگان گیلانی که امضای خود را پس گرفته اند، منتشر خواهد شد!
بررسی رفتار نمایندگان گیلان در یک بزنگاه سیاسی حساس/ رفتارهای ضد و نقیض در طرح سوال از رئیس جمهور + آمار
#نمایندگان گیلان #طرح سوال از رئیس جمهور


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
بی نام
باسلام اسم آقای جعفر زاده ایمن آبادی در کجا است جز امضا کنندگان و یا مدافعان همیشگی دولت ؟؟؟؟
دوشنبه، 3 ارديبهشت 139711:48:47
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
213070 1