کدخبر:
213150
تاریخ انتشار:
۵ اردیبهشت ۹۷
چاپ
چاپ
|
2 نظر
چاپ
دسته خبر
:

به بهانه پیداشدن مومیایی منتسب به رضاشاه؛ به یاد حشمت نهضت جنگل!

خزر: دو روز از پیدا شدن یک مومیایی در حرم شاه عبدالعظیم می‌گذرد. جسدی مومیایی که به گمان بسیاری از افراد متعلق به پهلوی اول بوده و از همین حالا در خصوص چگونگی نگهداری اش بحث ها بالا گرفته است. برخی می گویند این مومیایی بخشی از میراث فرهنگی کشور است و باید نگهداری شود. با فرض قبول چنین دیدگاهی، باید گفت اساسا مشکل نه در تشخیص اصالت جسد بلکه در چگونگی نگهداری از آن نهفته است!

به گزارش خزر، دو روز از پیدا شدن یک مومیایی در حرم شاه عبدالعظیم می‌گذرد. جسدی مومیایی که به گمان بسیاری از افراد متعلق به پهلوی اول بوده و از همین حالا در خصوص چگونگی نگهداری اش بحث ها بالا گرفته است. برخی می گویند این مومیایی بخشی از میراث فرهنگی کشور است و باید نگهداری شود. با فرض قبول چنین دیدگاهی، باید گفت اساسا مشکل نه در تشخیص اصالت جسد بلکه در چگونگی نگهداری از آن نهفته است! چرا که ما در نگهداری از آثار میراث فرهنگی کشورمان به خصوص آثاری از این دست سابقه چندان درخشانی نداریم. مزار دکتر حشمت شاهد این مدعاست. مزاری که اگرچه هیچ شکی در تعلقش به شهید راه آزادی وجود ندارد اما همچنان در گمنامی به سر می برد. شاید پیدا شدن این مومیایی فرصتی برای یادآوری وضعیت نامناسب این مزار باشد. گویا مظلومیت شهدای نهضت جنگل با گذشت سال ها همچنان ادامه دارد. شهدایی که یادآوری شان هم نیاز به بهانه دارد.

مزار ناشناس دکتر حشمت

در محله قدیمی چله‌خانه، مسجدی بازسازی شده و قبرستانی قدیمی وجود دارد که فقط در یاد کهنسالان باقی مانده است. در گورستان چله خانه مردان زیادی خفته‌اند. قبور این مردان در پس سال‌ها و گذر ایام، چندین بار دستخوش تغییر شده است. چله خانه نزدیک به اراضی قرق و نزدیک به میدان دکتر حشمت قرار دارد.

سراغ مزار دکتر حشمت را از ساکنان قدیمی چله خانه می‌گیرم. مرد میانسالی که در آن حوالی مبل‌فروشی دارد. می‌گوید: به طور دقیق، نمی‌دانم ولی فکر کنم همانجا که اعدامش کردند، دفن شده باشد؛ در حیاط اداره ثبت.

مرد دیگری دستش را به سمت میدان می‌گیرد و می‌گوید: مزارش داخل همان میدانی است که مجسمه‌اش را گذاشته‌اند.

شهرداری منطقه ۲ در همان نزدیکی است، سؤالم را از نگهبان ساختمان شهرداری هم می‌پرسم. می‌گوید: پشت همین ساختمان و در گوشه حیاط مسجد است. همان دور و اطراف را بگرد پیدایش می‌کنی.

در حیاط کوچک مسجد جست‌وجو را آغاز می‌کنم. پیرمردی روی پله‌ها ایستاده و در برابر پرسش من می‌گوید: در سمت راست. آن وقت با عصا قدم‌زنان پله‌ها را بالا می‌آید و می‌گوید: در حکومت گذشته، مزار دکتر حشمت در اتاقی قرار داشت اما پس از پیروزی انقلاب، اعلام کردند که قرار است بازسازی شود. دیوارهای آرامگاه را خراب کردند و سنگ مزار جدیدی تهیه کردند، ولی دیگر اتاق ساخته نشد.

گمنامی بزرگمرد همرزم میرزا کوچک

آرامگاه شهید راه آزادی ایران، دکتر حشمت طالقانی از مبارزان نهضت جنگل و همرزم میرزا کوچک خان جنگلی همچنان گمنام است. هیچ تابلو و نشانی در حیاط مسجد دیده نمی‌شود تا علاقه‌مندان و گردشگران را از وجود چنین مکانی آگاه کند.

بر سنگ مزار دکتر حشمت، نوشته شده است: «‌آرامگاه شهید راه حریت و استقلال ایران، مرحوم جنت مکان، خلد آشیان، دکتر حشمت جنگلی طالقانی نور الاصل، همقدم و رفیق میرزا کوچک خان جنگلی طاب ثراه. به تاریخ ۱۲۹۸٫
هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق ثبت است بر جریده عالم دوام ما»

تمام نشان دکتر حشمت، همان سردیس و نام میدانی است که به همت شورای اول در محل اعدامش ساخته شد. در کمیسیون فرهنگی شورای دوم و سوم بارها درباره ساخت یادمانی بر سر مزار دکتر ابرهیم حشمت با همکاری سازمان میراث فرهنگی صحبت شد، اما همه چیز در حد سخن باقی ماند.

در سال ۹۰ و با ادامه فعالیت شورای سوم، کمیسیون فرهنگی شورا طی فراخوانی از هنرمندان خواست تا در ساخت یادمانی برای دکتر حشمت به شورا و شهرداری کمک کنند اما هنوز این یادمان در میدان نصب و خبری مبنی بر ساخت آن اعلام نشده است. در شورای چهارم هم وضع به همین منوال پیش رفت. حالا در شورای پنجم اما رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت از طرح آماده شده ساخت یادمان مزار دکتر حشمت خبر داده و گفته: طرح بهسازی و ساخت یادمان مزار دکتر حشمت به تایید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رسیده و قرار است در سال جدید فضای آرامگاه برگرفته از بقعه شیخ زاهد گیلانی در لاهیجان، بهسازی گردد.
به بهانه پیداشدن مومیایی منتسب به رضاشاه؛ به یاد حشمت نهضت جنگل!
#نهضت جنگل #دکتر حشمت


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
سیدرضا
با سلام. الان چند ساله که می شنوم مزار دکتر حشمت قرار است بازسازی شود ولی خبری نیست و نمیدانم چرا ما نسبت به حفظ تاریخ شهرمان حساس نیستیم و حتی خانه خود میرزا هم چیزی نمانده بود که آپارتمان شود که جلوگیری شد. دکتر حشمت علاوه بر طبابت خدماتی داشته مثل احداث حشمت رود که پهنه وسیعی از اراضی کشاورزی را از خطر خشکسالی نجات داد و همچنین تاسیس نظام ملی در لاهیجان و غیره. او دوم شخص نهضت جنگل بود که داستان تسلیم و اعدام او خود جریان غریبی است. ما میتوانیم با بازسازی این اماکن و ایجاد جاذبه های تاریخی و گردشگری اینچنینی در جذب توریست نیز موفق باشیم و درآمدزایی کنیم نه اینکه به طور میلیاردی برای احداث بی آر تی هزینه کنیم و بعد همه را بهم بزنیم که نمیشود. محل تشکیلات آموزش نظام در گوراب زرمیخ و محل تشکیل جلسات شورای انقلاب جنگل در ملاسرا هم میتواند به عنوان جاذبه های گردشگری مورد بازسازی و بهره برداری قرار گیرد ولی با این وضعیتی که میبینیم ...
جمعه، 14 ارديبهشت 139721:34:10
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

بی نام
حشمت ها گرچه بارگاه ندارند ولی ستارگان زمینند.
چهارشنبه، 5 ارديبهشت 139722:48:15
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
213150 1