کدخبر:
213574
تاریخ انتشار:
۲۳ اردیبهشت ۹۷
چاپ
چاپ
|
3 نظر
چاپ
دسته خبر
:

شهردار رشت پاسخ دهد؛

736 میلیارد تومان از پول شهرداری به جیب چه کسانی رفته است؟!

خزر: شهردار رشت به عنوان نفر اول در این سازمان عریض و طویل می بایست در کنار ارائه آمار از میزان پرداختی های بدهی گذشته، به سوالات مهمتری البته با سند و مدرک پاسخ دهد. نصرتی که حالا به تمام اسناد بایگانی شهرداری رشت دسترسی دارد، می بایست به افکار عمومی توضیح دهد که احداث یک پیاده راه دقیقا چقدر برای مردم رشت هزینه بر بوده است؟ زیرگذر رشتیان چقدر برای مردم تمام شده است؟! منابع مالی شهرداری رشت صرف چه مسایلی شده و این بدهی افسارگسیخته در چه پروژه هایی هزینه شده است؟

به گزارش خزر، پورتال شهرداری رشت دیروز در مطلبی از قول شهردار خبر از پرداخت بیش از 184 میلیارد و 693 میلیون تومان از بدهی‌های این مجموعه به پیمانکاران و غرامت املاک در شش ماهه دوم سال 96 داد و نوشت: این مبلغ علاوه بر تمام اقدامات زیرساختی بوده است.

قابل تامل آن که شهردار رشت این حجم پرداخی را تنها 25 درصد از مجموع بدهی های گذشته می خواند و می افزاید: از این مبلغ 25 میلیارد و 309 میلیون تومان به صورت نقدی و توسط شهرداری مرکز پرداخت شده و مابقی غیر نقدی بوده است.

بی تردید عملکرد شهردار رشت در به روز کردن پرداخت حقوق پرسنل و تسویه بدهی های گذشته آن هم در روزگاری که بسیاری از شهرداری های سراسر کشور با مشکل تامبن منابع مالی روبرو هستند، در خور تحسین است. نصرتی میراث دار حجم بالایی از بدهی های گذشته بوده و مسدود بودن حساب بهانه ای آشنا برای پرسنل شهرداری در پاسخ به تاخیرهای چندماهه پرداخت حقوق آنان بوده است. با این حال نصرتی توانسته از زمان روی کار آمدن تاکنون تقریباً 25 درصد بدهی های شهرداری رشت را بپردازد و عملاً مسدود سازی حساب شهرداری توسط طلبکاران را به حداقل برساند.

اگرچه پرداخت چنین مبلغ کلانی توسط شهرداری به طلبکارانی که هیچ ابایی از مسدود سازی حساب شهرداری ندارند، در خور تحسین است اما توجه به این موضوع که بدهی های به جا مانده از گذشته تقریبا 4 برابر این مبلغ یعنی افزون بر 736 میلیارد تومان بوده است!!، چند نکته را به ذهن متبادر می کند.

  1. نصرتی در طول تنها 6 ماه توانست بالغ بر 184 میلیارد تومان معادل 25 درصد بدهی های شهرداری رشت را تسویه کند. این مبلغ علاوه بر تمام اقدامات زیرساختی بوده است. البته پرداخت حقوق پرسنل شهرداری هم پس از مدت ها به روز شد و خبری از تاخیرهای بعضا چند ماهه در پرداخت حقوق ها نیست. این بدان معناست که منابع درآمدی شهرداری رشت به اندازه ای است که در 6 ماه می توان علاوه بر پرداخت به موقع حقوق پرسنل و سایر مخارج جاری، چنین حجم بالایی از بدهی ها را هم پرداخت کرد. چگونه است که در گذشته شهرداری رشت علیرغم بهره مندی از این منابع مالی سرشار، باز هم قادر به تامین مخارج خود نبوده است؟ این منابع مالی دقیقا در کجا هزینه می شده است؟

 

  1. شهر رنجور رشت مدت هاست که از مشکلات عدیده ای رنج می برد. بی شک اگر این بدهی های به جا مانده از گذشته نبود، امروز چنین مبالغ کلانی صرف پروژه های عمرانی و رهاسازی رشت از دامن مشکلات می شد. آیا با چنین مبلغی ساخت یک شهر بازی مدرن برای پر کزدن اوقات فراغت خانواده ها میسر نبود؟

  

  1. کمربندی شهر رشت مدت هاست که به بخشی از شهر تبدیل شده است. بی تردید خیابان های 30 سال پیش پاسخگوی حجم ترافیک این روزها نیست. به خصوص اینکه شهردار سابق به بهانه ساخت پیاده راه بخش مرکزی شهر رشت را مسدود و عملا بر بار ترافیکی خیابان ها افزود. آیا با 184 میلیارد تومان امکان تعریف و آغاز پروژه ساخت کمربندی و تکمیل قسمت هایی از آن ممکن نبود؟!

  

  1. مدت هاست که مسئولین شهر و استان از خطر قریب الوقوع دفن زباله ها در سراوان و مشکلاتی که سلامت مردم منطقه و رشت را تهدید می کند، سخن می گویند. در عمل اما چه تدبیر موثری برای حل این مشکل اندیشیده شده است؟! اگر این بدهی انباشتی شهرداری رشت از گذشته نبود، با چنین مبلغ کلانی نمی شد اقدام به خرید چند دستگاه زباله سوز کرده و یک بار برای همیشه به کابوس سراوان پایان داد؟

  

  1. نگارنده به عنوان یک شهروند در سال های اخیر بارها و بارها از قول مسئولین مختلف وعده هایی را در خصوص بهبود وضعیت رودخانه های رشت شنیده ام اما حتی شاهد کوچکترین تغییری در این خصوص نبودم. اگر این حجم بالای بدهی های انباشتی شهرداری رشت نبود، شاید این مبلغ 184 میلیاردی می توانست بار دیگر ماهی ها را به زرجوب و گوهررود برگرداند. قابل تامل آن که هنوز 3 برابر این مبلغ می بایست هزینه تسویه بدهی های شهرداری شود.

  

  1. مهمترین سوال! دقیقا شهرداری رشت در گذشته چه فعالیت عمرانی چشمگیری صورت داده که می بایست در کنار انبوه منابع درآمدی، چنین بدهی کلانی را هم به بار آورد؟! احداث یک پیاده راه که کمترین مطابقت با طرح های اولیه اش نداشت و کیفیت پایین مصالح به کار رفته در آن، که حتی اعتراض برخی از اعضای شورای وقت را هم برانگیخت، چقدر باید برای مردم رشت آب بخورد؟! 10 میلیارد، 100 میلیارد یا 1000 میلیارد؟!

شهردار رشت به عنوان نفر اول در این سازمان عریض و طویل می بایست در کنار ارائه آمار از میزان پرداختی های بدهی گذشته، به سوالات مهمتری البته با سند و مدرک پاسخ دهد. نصرتی که حالا به تمام اسناد بایگانی شهرداری رشت دسترسی دارد، می بایست به افکار عمومی توضیح دهد که احداث یک پیاده راه دقیقا چقدر برای مردم رشت هزینه بر بوده است؟ زیرگذر رشتیان چقدر برای مردم تمام شده است؟! منابع مالی شهرداری رشت صرف چه مسایلی شده و این بدهی افسارگسیخته در چه پروژه هایی هزینه شده است؟ نه رودخانه ای از شر آلودگی رها شده، نه کابوس سراوان پایان یافته، نه خیابان جدیدی بار ترافیکی را بر دوش گرفته، پس این حجم بدهی ناشی از چیست و در کجا هزینه شده و به جیب چه فرد یا افرادی روانه شده؟!

نصرتی موظف است پاسخ دهد!

 

 
736 میلیارد تومان از پول شهرداری به جیب چه کسانی رفته است؟!
#شهرداری رشت #شورای شهر رشت


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
سيما
واقعا اين سايت تعطيله!
دوشنبه، 31 ارديبهشت 139714:44:15
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

باقری خطیبانی
ساختمان میدان گیل بالایی 1000درصد شاید هم بیشتر هم انحرف دارد شهرداری مرکز چرا پیگیری نمیکنید
دوشنبه، 24 ارديبهشت 139714:35:54
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

باقری خطیبانی
سلام اشتباه نکنید بدهی بالا 1000میلیارد تومان 730میلیارد تومان بدهی ثبت شده است جوابش را کسانی باید بدهند همه چیز را میدانند ولی سکوت کردند
دوشنبه، 24 ارديبهشت 139714:32:1
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
213574 1