کدخبر:
213662
تاریخ انتشار:
۲۶ اردیبهشت ۹۷
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

طی مسیر «اتول‌ها» در خیابان‌های پایتخت خودروهای تاریخی در تهران رژه رفتند+تصاویر

خزر:  برای نخستین بار خودروهای تاریخی به مناسبت «روز موزه» در یک‌ مسیر 60 کیلومتری از کاخ موزه سعد‌آباد به سمت سازمان میراث فرهنگی، سپس موزه ملی و در نهایت کاخ‌ موزه نیاوران رژه رفتند.

 

به گزارش خزر،  صبح امروز مراسم رژه خودروهای تاریخی به مناسبت روز موزه و هفته میراث فرهنگی برای نخستین بار برگزار شد.

بهترین خودروهای بازسازی شده که از نظر جهانی ارزش فوق‌العاده‌ای دارند در این رژه، یک‌ مسیر 60 کیلومتری را از کاخ موزه سعد‌آباد به سمت سازمان میراث فرهنگی، سپس موزه ملی و در نهایت کاخ‌ موزه نیاوران طی کردند.

آیدین آرام یکی از شرکت‌کنندگان که با خودروهای GTO، کودا، کوروت در این رژه در در این رژه شرکت کرده‌است درگفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: بیشترین ماشین‌های حاضر در این رژه مربوط به قبل از انقلاب هستند که بازسازی شده‌اند.

وی ادامه می‌دهد: قطعات این خودروها به راحتی از کمپانی‌های خارجی قابل خرید هستند اما قیمت‌های بالایی دارند. 

 

 

این دارنده خودروی تاریخی با بیان اینکه این ماشین‌های آمریکایی بعضی حدود 30 تا 40 هزار دلار حتی 400 تا 500 هزار دلار قیمت دارند، می‌گوید: به تبع این قیمت بالا قطعات آنها هم گران است که امیدواریم با کمک کانون اتومبیلرانی برای تهیه قطعات این خودروها به ما کمک کند تا بتوانیم این ماشین‌ها را سالم نگه داریم.

آخرهفته‌ها آنهم تنها در فصل بهار، آخر تابستان و گاهی پائیز زمانی است کهاین دارنده خودروی تاریخی از خودروی گرانقیمتش استفاده می‌کند و رانندگی و شرایط ب ترافیکی را باعث استهلاک خودرویش می‌داند.

آرام معتقد است: پلاک کردن این خودروها با اصلاح قوانینی که صورت گرفته کار سختی نیست و 5 هزار کیلومتر امکان استفاده سالیانه دارند اما چون کمی خاص هستند ممکن است برخی از ماموران راهنمایی و رانندگی آن را نشناسند و در هنگام عبور و مرور دچار مشکل شوند.

رامین افشاری مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران نیز همزمان با شروع این رژه تاریخی به خبرنگار فارس، می‌گوید: این کانون درواقع دبیرخانه خودروهای تاریخی است و توانسته است خودروهای تاریخی را به عنوان میراث فرهنگی و تاریخی با یک اصلاح قانونی ماندگار کند. بر اساس قوانین خودروهای بالای 25 سال باید از رده خارج می‌شدند اما با اصلاح این قوانین، این میراث ارزشمند حفظ شدند.

 کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران در راستای انجام وظایفش و برای آشنایی مردم با خودروهای تاریخی، خودروهایی که تا بالای 60 سال سن‌شان است را شناسایی و به عنوان خودروهای تاریخی معرفی می‌کند.

رئیس این کانون معتقد است: مردم با دیدن این خودروها به یاد گذشته‌ها می‌افتند و فضای جامعه شاد می‌شود.

افشاری با بیان اینکه این خودروهای باارزش در انبارهای مردم خاک می‌خورند، می‌گوید: ‌چنین مراسم‌هایی می‌تواند به دیده شدن این آثار ارزشمند تاریخی کمک کند.

 

ترتیب دادن موزه‌های خودرو نیز پیشنهادی است که وی برای حفظ و نمایش بهتر این خودروهای تاریخی می‌دهد و وجود چند موزه خصوصی  مثل موزه موجود در تبریز و یزد وحتی کاخ موزه سعدآباد یک موزه با 5 خودروی را کافی نمی داند و می‌گوید: افزایش تعداد و جذب سرمایه‌گذار در این زمینه می‌تواند با استقبال مردم مواجه شود.

خودروهای موجود در این رژه برخی با پلاک تاریخی و برخی با پلاک معمولی حاضر شده‌اند، افشاری در خصوص تفاوت این دو پلاک توضیح می‌دهد: پلاک تاریخی ارزش ماشین را زیاد می‌کند اما اینکه هر خودروی سن‌داری ارزشمند تلقی شود، اشتباه است. نحوه نگهداری و استفاده از قطعات با اصالت در ارزشمند شدن آن تاثیرگذار است.

رئیس هیأت مدیره کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران در خصوص نحوه تشخیص خودروهای تاریخی نیز تصریح می‌کند: یک کارگروه کارشناسی روی الزامات موجود نظر می‌دهد، چرا که خودروها با گرفتن پلاک تاریخی ارزش بسیاری پیدا می‌کند. شاید قیمت برخی از این خودروها به بالای 2 میلیارد تومان هم برسد.

همزمان با پروع رژه این خودروهای ارزشمند از سوی پلیس راهور و کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران اسکورت شدند.

محمدرضا تفته که یک پونتیاک 40 ساله دارد در جریان این رژه تاریخی به خبرنگار فارس می‌گوید:‌ این خودرو یک بار بازسازی شده و در اولین دوره مسابقه شتاب قهرمان شد و به همین دلیل در نوبت دریافتی پلاک تاریخی است.

تفته اظهار می‌دارد:‌ دریافت این پلاک هزینه آنچنانی ندارد و هزینه آن زیر 1 میلیون تومان است که شامل هزینه کارشناسی، اوراق و کارهای اداری آن می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حول و حوش 5 هزار خودروی تاریخی در شرایط مناسب در ایران وجود دارد، می‌گوید: خودروهای آمریکایی که تاریخی محسوب می‌شوند می‌توانند با مراجعه به سایت‌های کمپانی‌های تولید کننده قطعات اصل را برای بازسازی خریداری کنند.

تفته ادامه می‌دهد: این کمپانی‌ها حتی برای خودروهای دهه 40 هم همچنان قطعات مورد نیاز را تولید می‌کنند اما مشکل ما این است که این قطعات به صورت مستقیم وارد ایران نمی‌شود اما باید هزینه چند برابری برای وارد کردن آن بپردازیم.

وی یادآورمی‌شود: با همتایانش در دیگر کشورها از طریق شبکه‌های مجازی در ارتباط است.

 
طی مسیر «اتول‌ها» در خیابان‌های پایتخت خودروهای تاریخی در تهران رژه رفتند+تصاویر
#خودروهای تاریخی در تهران #اتول‌ها


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای اجتماعي
تازه های اجتماعي
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
213662 1