وی با بیان اینکه گرفتگی عروق قلبی به علت رسوب چربی در جداره رگ‌ها به وجود می‌آید، افزود: عوارضی که این رسوب چربی‌ها ممکن است ایجاد کنند در مورد عضوی بوده که دچار گرفتگی شده است و در نهایت قلب و اندام‌ها دچار عوامل خطر می‌شوند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: به طور کلی عوامل خطر به دو دسته قابل کنترل و غیر قابل کنترل تقسیم می شود. عوامل قابل کنترل شامل مصرف سیگار، دیابت، فشار خون و چربی خون بالا است که با رعایت سبک زندگی سالم و ورزش کردن این عوامل قابل کنترل هستند.

رحمانی ادامه داد: عوامل غیر قابل کنترل در بروز سکته قلبی شامل افزایش سن و جنس است به این معنا که در مردان بروز سکته قلبی بیش از زنان است همچنین رسوب چربی و التهاب در جداره عروق و سفت شدن جداره نیز از شایع ترین عوامل غیر قابل کنترل در بروز گرفتگی عروق هستند.

این فوق تخصص قلب و عروق اضافه کرد: فردی که دچار گرفتگی عروق می‌شود با کاهش خونرسانی در قلب مواجه می‌شود و به تبع آن مقدار اکسیژن لازم برای سلول‌های قلبی نیز کاهش شود رگ‌ها ظرفیت لازم را برای گشاد شدن و اضافه کردن خون رسانی به عضله قلب از دست بدهند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران عنوان کرد: در زمان فعالیت فرد سالم ظرفیت خونرسانی ۴ تا ۵ برابر افزایش می‌یابد تا  فرد دچار علائم خون رسانی و کاهش اکسیژن در عضله قلب نشود.

رحمانی با اشاره به اینکه استرس به صورت مستقیم و غیر مستقیم باعث بروز مشکلات قلبی و عروقی می‌شود، گفت: استرس به دو صورت مزمن و حاد وجود دارد که مورد دوم و به عبارتی حاد بودن ممکن است فرد را مستعد گرفتگی عضلات و در نهایت سکته قلبی کند.

این فوق تخصص قلب و عروق خاطرنشان کرد:به جز احساس دردهایی که در قفسه سینه در هنگام فعالیت به وجود می‌آیند هنگام عصبانیت و خشم نیز ممکن است احساس تنگی نفس مشاهده شود بنابراین استرس در تشدید علائم نقش ویژه‌ای داشته و سبب بروز سکته در فرد می‌شود.