کدخبر:
214565
تاریخ انتشار:
۴ تیر ۹۷
چاپ
چاپ
|
1 نظر
چاپ
دسته خبر
:

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان مطرح کرد:

جزئیات نشت گازوئیل و آتش‌سوزی در سد بیجار | پاکسازی گوهررود و زرجوب 10 سال طول می کشد!

خزر: مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه اگر عملکرد مدیر خوب باشد اما رابطه‌ای با رسانه ها نداشته باشد زحمات مجموعه هرگر بیان نخواهد شد، گفت: هفته صرفه جویی آب که از اول تیر ماه آغار شده است را به همه کسانی که برای حفظ این منبع حیاتی می‌کوشند تبریک می‌گویم.

به گزارش خزرآنلاین،  مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه اگر عملکرد مدیر خوب باشد اما رابطه‌ای با رسانه ها نداشته باشد زحمات مجموعه هرگر بیان نخواهد شد، گفت: هفته صرفه جویی آب که از اول تیر ماه آغار شده است را به همه کسانی که برای حفظ این منبع حیاتی می‌کوشند تبریک می‌گویم.

کاظم لطفی با اشاره به اینکه امروز مهمترین موضوع در جهان مسئله آب است، افزود: سال های۹۶ و ۹۷ در کشور را از سالهای کم آب عنوان کردند و به همین دلیل در سطح ملی شورای آب در کشور تشکیل شده است و اعضای شورا در حال سیاستگذاری برای مقابله با کم آبی در کشور هستند.

وی با بیان اینکه گیلان به لحاظ داشتن منابع آبی در حوزه جغرافیایی خود از استان های ثروتمند محسوب میشود، یادآور شد: برای سال زراعی با توجه به تغییرات اقلیمی در این شورا بحث کمبود آب در سال زراعی استان نیز مطرح گردید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان ادامه داد: سد سفید رود ۵۹ هزار کیلومتر مربع وسعت حوزه دارد که این سد می بایست تا پایان فروردین یک میلیارد و ۵۰ میلیون متر معکب آب ذخیره می کرد که امسال نسبت به سال گذشته با کاهش ۴۰درصدی ورودی آب به سد مواجه شدیم.

لطفی با بیان اینکه سد سفیدرود از حوزه های بزرگ است و با ۸ استان دیگر کشور درگیر است گفت: برای مدیریت آب این حوره باید با این استانها در تعامل باشیم.

وی ادامه داد: در سد سفیدرود تا هشتم اردیبهشت ماه ۹۵۰ میلیون متر معکب ذخیره داشتیم که نسبت به سال گذشته ۱۰۰ میلیون متر مکعب کاهش داشت اما خوشبختانه با بارندگی هایی که در ماه دوم سال انجام گرفت بخشی از کاهش جبران شد.

لطفی گفت: تا پنجم مرداد ماه آبیاری ادامه خواهد یافت و امسال در مورد آب زراعی هیچ مشکلی نخواهیم داشت و امید داریم مسئله آب به پایداری رسید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان با با اشاره به اینکه برای جلوگیری و مقابله با خشکسالی تمهیداتی از آذر ماه سال گذشته اندیشه شده است، افزود: از مهمترین راههای مقابله عملیاتی کردن ۱۳۰ پروژه در ۱۶ شهرستان با مبلغی بالغ بر ۳۵میلیارد تومان برای مدیریت در آب زراعی بود.

وی ادامه داد: با اجرای این پروژه ها و قرار گرفتن آنها در مدار بهره برداری توانستیم در بحث مدیریت آب زراعی موفقیت های خوبی داشته باشیم.

لطفی با بیان اینکه با اجرای پروژه‌های زود بازده شهرستانهای حاد مشکلشان در کمبود آب برطرف شد، گفت: شهرستانهای لنگرود، تالش، آستانه، رضوانشهر, املش و رودسر از شهرستانهایی بودند که مشکل زیادی در تامین آب زراعی داشتند که خوشبختانه توانستیم مشکلات را در این منطقه برطرف کنیم.

لطفی در مورد تالاب عینک نیز گفت: تمام مالکیت این تالاب بر عهده آب منطقه ای است اما حاضر به واگذاری به سرمایه‌گذاران هستیم. عینک آب بندان محسوب میشود و نه تالاب. اولویت آن نیز تامین آب کشاورزی است و نمی‌توانیم برای حفظ داشتن چشم اندازی زیبا در شهر به کشاورزی خسارت وارد کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان در مورد دو رودخانه گوهررود و زرجوب نیز گفت: این دور رودخانه ۷۰ سال از سه ناحیه الایندگی شامل سراوان، صنعتی و فاضلاب شهری آلوده شده است و اگر همه همت کنیم می توانیم ۱۰ سال آینده آنها را از آلودگی پاک کنیم.

وی در مورد سیل کاکرود اشکورات نیر گفت: احداث سد پلرود هیج ربطی به رانش زمین نداشته است و این سیل حادثه طبیعی بود.

وی گفت: از سد سفید رود تاکنون ۸۰۰ میلیون آب رهاسازی شده است و تا پایان فصل آبیاری ۴۰۰ میلیون متر معکب نیز رها سازی می‌گردد و پرونده آبیاری استان با یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون متر مکعب بسته خواهد شد.

لطفی با بیان اینکه ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار در استان گیلان کشت می‌شود، اظهار کرد: برای این میزان زمین زراعتی ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمعکب آب نیاز است که تاکنون یک میلیارد ۲۵۰ متر مکعب از رودخانه سد سفید رود تامین شده که نسبت به سال گذشته ۶۰۰ میلیون متر مکعب کاهش داشتیم.

وی با اشاره به اینکه فصل زراعی ۹۶ و ۹۷ یک دانشگاه کاردبردی در حوزه آب استان بود، تصریح کرد: برای مقابله با کاهش آب در سد سفیدرود با استفاده از ایستگاههای پمپاژ و پروژه های کوچک زود بازده آبهایی را قبل از ریختن به دریا برگشت می‌دادیم و وارد حوزه داخل مزارع می‌کردیم.

وی ادامه داد: برای اینکه صدماتی در حوزه سد سفید نداشته باشیم در حال حاضر در استان گیلان ۴ سد در حال ساخت است که این سدها شامل سد پلرود با ۲۱۴ میلیون مترمعکب ذخیره و پیشرفت فیزیکی ۶۳ درصد، سد شفارود با ۱۳۴ میلیون متر مکعب و پیشرفت فیزیکی ۳۸ درصد، سد دیورش با ۱۵ میلیون متر مکعب و پیشرفت فیزیکی ۲۰ درصد و سد لاسک با ۱۲۰ میلیون متر مکعب از جمله سدهایی هستند که با بهره برداری از آنها در سالهای آینده نگرانی در مورد ذخایر آب در پشت سد سفیدرود نخواهیم داشت.

لطفی تصریح کرد: برای اتمام کار سازه ای در بحث مدیریت آب استان نیاز به ۱۴ سد کوتاه و ۱۰ سد لاستیکی دیگر است که مجوز ساخت آن نیز گرفته شده است و در بودجه ۹۸ کار عملیاتی آن قرار خواهد گرفت.

 
جزئیات نشت گازوئیل و آتش‌سوزی در سد بیجار | پاکسازی گوهررود و زرجوب 10 سال طول می کشد!
#مدیرعامل آب منطقه ای #کاظم لطفی


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
امید
در مورد نشت گازوئیل و اتش سوزی صحبتی به میان نیامد؟؟؟!!!!!!!!!!!!!
سه شنبه، 5 تير 139711:14:29
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای اجتماعي
تازه های اجتماعي
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
214565 1