کدخبر:
215056
تاریخ انتشار:
۲۳ تیر ۹۷
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

پشت پرده انتشار شایعه رفتن نصرتی از شهرداری رشت چیست؟

خزر: حالا شاید بهتر بتوان به این موضوع پی برد که چرا رسانه‌هایی که سابقه حمایت از رئیس شورای شهر رشت در کارنامه شان دیده می شود، اصرار بر انتشار شایعه انتقال نصرتی از شهرداری به وزارت کشور دارند. به نظر می رسد استراتژی رسانه‌ای آن ها تنها در یک جمله خلاصه می‌شود: "حالا که نمی‌توانیم نصرتی را استیضاح کنیم پس باید کاری کنیم که خودش برود! "

به گزارش خزر، هرچه به‌روز انتخاب رئیس بعدی شورای شهر رشت نزدیک‌تر می‌شویم، شایعه رفتن نصرتی به وزارت کشور بیشتر از گذشته در برخی رسانه‌ها انتشار می‌یابد. شایعه‌ای که به‌هیچ‌عنوان صحت نداشته و شاید هدف منتشرکنندگان آن تنها یک چیز باشد: ادامه روند فعلی و عدم‌تغییر در ترکیب هیئت‌رئیسه و به‌ خصوص جایگاه ریاست شورا.

با فرض صحت این ادعا، باید پرسید رابطه تغییر شهردار رشت با ترکیب هیئت‌رئیسه آتی شورای پنجم چه خواهد بود و اساساً چرا تداوم ریاست علوی بر شورای شهر رشت از ایستگاه تغییر شهردار می‌گذرد؟

بنا به اذعان برخی از صاحب‌نظران در مقوله مدیریت شهری، علوی نتوانسته اکثریت شورا برای حفظ کرسی ریاست با خود همراه کند و حضور وی در میان اقلیت مخالفان شهردار به‌ هیچ‌ عنوان باب میلش نخواهد بود چرا که این اقلیت نمی تواند راه را برای تصدی علوی جوان و خوش آتیه بر کرسی ریاست شورا برای دومین سال متوالی هموار سازد.

در این میان شنیده های غیرموثق از احتمال حضور علوی در انتخابات مجلس بر اهمیت حفظ کرسی ریاست شورا در نزد او می افزاید. شنیده هایی که اگر صحت داشته باشد، دو سال ریاست بر شورای شهر رشت علیرغم حضور تمام نامداران و باتجربگان، از علوی در عین جوانی، چهره ای باتجربه در معرض نمایش می گذارد.

با این حال به نظر می رسد غلوی برای ادامه حضور بر مسند ریاست شورا دو راه در پیش دارد. نخستین راه اینست که علوی خود را از جمع مخالفان نصرتی جدا کرده و به جرگه موافقان بپیوندد. اتفاقی بعید که حتی اگر هم به وقوع بپیوندد، با توجه به حضور ریش‌سفیدانی همچون عاقل منش و جذب و مدعیانی همچون رمضانپوردر گروه موافقان شهردار، نمی توان شانس زیادی را برای علوی در حفظ کرسی ریاست شورا قائل بود.

راه حل بعدی اما متفاوت است. در این خصوص باید گفت از آنجایی‌ که جناح‌بندی اقلیت و اکثریت حول محور شهردار شکل‌ گرفته و علوی در اقلیت قرار دارد و جدا شدن او از جبهه مخالفان و پیوستن به جبهه موافقان هم در فرصت اندک باقی‌مانده تا انتخاب رئیس بعدی شورا، نه‌ تنها غیرممکن بوده بلکه بر شانس او برای ادامه ریاستش بر شورای شهر رشت نمی‌افزاید، پس تنها راه‌حل باقی‌مانده این است که اساساً فردی که جناح‌بندی اقلیت و اکثریت حول او شکل‌گرفته از میان برداشته شود. این بدان معناست که با رفتن نصرتی عملاً جناح‌بندی‌های موجود از بین رفته و در فضای متأثر از انتخاب شهردار جایگزین نصرتی، علوی می‌تواند با زیرکی خاصِ خود این بار در گروه اکثریت قرارگرفته و مجدداً به‌عنوان رئیس شورای شهر رشت انتخاب شود.

اما استیضاح نصرتی برای علوی جوان که این روزها در جبهه اقلیت قرارگرفته است، کاری به‌ مراتب دشوار است. اگرچه خداحافظی شکریه از شورای شهر رشت و حضور بهراد ذاکری اصلاح‌طلب در این پارلمان محلی با توجه به اختلافات دیدگاه ذاکری و رمضان پور به نفع علوی تمام شد اما مصاحبه‌های اخیر شیرزاد به‌عنوان یکی از مخالفان سابق شهردار رشت و  ملایم شدن لحن او در انتقاد از نصرتی، نشان می‌دهد که به‌احتمال فراوان شیرزاد همچون گذشته خواهان برکناری نصرتی نیست. این را می‌توان به‌راحتی از گفت‌وگوهای اخیر تنها بانوی عضو شورای شهر رشت و انتقادات او از مجموعه شورا به‌ جای شهردار در مواردی همچون تحمیل مشاوران به شهردار رشت دریافت.

با این تفاسیر باید گفت اگرچه ذاکری (نه از باب انتقاد به عملکرد شهردار رشت بلکه به علت حضور رمضانپور در جبهه موافقان) به جمع مخالفان نصرتی افزوده‌شده است اما از سوی دیگر مخالفت‌های شیرزاد همچون گذشته، سفت‌وسخت نیست و درنتیجه علوی جوان نه‌تنها در انتخابات ریاست شورای شهر رشت بلکه در استیضاح شهردار رشت هم موفق نخواهد بود.

حالا شاید بهتر بتوان به این موضوع پی برد که چرا رسانه‌هایی که سابقه حمایت از رئیس شورای شهر رشت در کارنامه شان دیده می شود، اصرار بر انتشار شایعه انتقال نصرتی از شهرداری به وزارت کشور دارند. به نظر می رسد استراتژی رسانه‌ای آن ها تنها در یک جمله خلاصه می‌شود: "حالا که نمی‌توانیم نصرتی را استیضاح کنیم پس باید کاری کنیم که خودش برود! "

شاید حالا بتوان دریافت که اظهارات تند علیپور نسبت به شهردار رشت که بارها از خط قرمزهای انتقاد هم عبور کرده است، از کجا آب می‌خورد. به نظر می‌رسد علاقه فراوان علیپور به احقاق حقوق کارگران، فرصت  خوبی را در اختیار برخی قرار داده تا از او هم به‌عنوان ابزاری برای فشار بر شهردار رشت استفاده کنند!
پشت پرده انتشار شایعه رفتن نصرتی از شهرداری رشت چیست؟
#شورای شهر رشت #شهرداری رشت


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
215056 1