کدخبر:
215084
تاریخ انتشار:
۲۴ تیر ۹۷
چاپ
چاپ
|
1 نظر
چاپ
دسته خبر
:

سرپرست دفتر نظارت شورای نگهبان در گیلان:

عدم شفافیت قانونی کافی بر عملکرد نامزدهای انتخاباتی/ مدیرکل تا فرماندار تخلف انتخاباتی داشتند

خزر: در برخی مواقع تبلیغات و فعالیت‌های نامزدها برای برخی احزاب سیاسی پیش از زمان‌ تبلیغات موردتوجه قرار نمی‌گیرد که این امر یکی از نقص‌های قانون بوده و باید شفاف‌سازی شود.

به گزارش خزرآنلاین، احمد قنبریان پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در دفتر هیئت نظارت استان گیلان با اشاره به دو نکته انحراف در زمان مشروطیت اظهار کرد: حضرت امام (ره) در هشدارهای مکرر فرمودند که مراقب باشید به انحراف مشروطه دچار نشوید.

وی با اشاره به‌دقت و ظرافت خبرگان در گنجاندن نهاد شورای نگهبان گفت: این‌یکی از نعمات انقلاب اسلامی بود و ظرافتی که خبرگان‌ قانون اساسی در حکومت اسلامی گنجاندند.

سرپرست دفتر نظارت شورای نگهبان در گیلان نظارت بر انتخابات را یکی از وظایف ۱۳ گانه شورای نگهبان عنوان کرد و افزود: داشتن سازوکاری قوی، لازمه نظارت مؤثر بر انتخابات است و پس از مجلس ششم، رهبر انقلاب این سازوکار را برای نظارتی مؤثر مطالبه کرده و سپس دفاتر نظارتی به‌عنوان بازوی نظارتی شورای نگهبان بر انتخابات در استان‌ها تأسیس می‌شود.

قنبریان با اشاره به گذشت ۱۸ سال از عمر دفاتر نظارتی شورای نگهبان تصریح کرد: بخشی از فعالیت این دفاتر نظارتی مابین انتخابات، رصد فضای سیاسی، نامزدها و کاندیداها است که به‌واسطه این رصد در شهرها، روستاها، فضاهای سیاسی و مجازی، مواضع و رفتارهای نامزدهای انتخاباتی رصد می‌شود.

وی با بیان اینکه بانک اطلاعاتی دفاتر نظارت شورای نگهبان درباره کاندیداها کامل است گفت: در نظم بررسی صلاحیت به‌واسطه ویژگی و اجزایی که دارند احتمال خطا به‌مراتب کاهش پیدا می‌کند.

سرپرست دفتر نظارت شورای نگهبان در گیلان با اشاره به اینکه منابع چهارگانه برای شورای نگهبان تصمیم‌گیری نکرده بلکه نقش مستشاری دارند افزود: تصمیم‌گیرنده در بررسی صلاحیت‌ها هیئت‌های اجرایی و نظارت هستند که هیئت‌های نظارت اولی بوده و اعتراضات را نیز بررسی می‌کنند‌.

قنبریان ارتباط با شبکه نظارتی را از دیگر کارکردهای دفاتر نظارت دانست و گفت: نتیجه این نظارت و آموزش به اثربخشی آن‌ها در دوران انتخابات مشخص می‌شود.

وی با اشاره به تعامل ادارات با دفاتر نظارتی شورای نگهبان بیان کرد: بخشی از شبکه‌های نظارتی کارکنان ادارات و سازمان‌ها هستند که تعامل سازنده با ما دارند و حفاظت سپاه نیز چند سالی است در این امر همکاری می‌کند.

*مدیرکل تا فرماندار تخلف انتخاباتی داشتند

سرپرست دفتر نظارت شورای نگهبان در گیلان با اشاره به دخالت و تخلف انتخابات ریاست جمهوری گذشته تصریح کرد: در طرح دعوا و شکایت علیه متخلفان ۲۸ مورد تخلف انتخاباتی از سوی ۶ فرماندار، بخشدار و چندین مدیرکل و مسئولین اجرایی به مراجع قضایی معرفی شدند و بخشی از شکایات ازلحاظ قانون قضا هنوز در تهران در حال بررسی است.

قنبریان با اشاره به محکومیت برخی متخلفان استانی در انتخابات ریاست جمهوری گفت: دادستانی نیز به‌عنوان مدعی‌العموم وارد این پروسه شکایت شد و ۶ نفر از فرمانداران، سه بخش‌دار یک مدیرکل و یک معاون فرماندار نیز محکوم و مابقی نیز تبرئه شدند.

وی با اشاره به استعلام مراجع چهارگانه برای تأیید صلاحیت نامزدها گفت: قطعاً اطلاعات پنهان مراجع چهارگانه نقش مؤثری در تعیین صلاحیت کاندیداها دارند و افرادی که احتمال عدم احراز صلاحیت خود را بیشتر می‌دانند بیشتر سروصدا کرده و خود را پشت احزاب سیاسی پنهان می‌کنند.

سرپرست دفتر نظارت شورای نگهبان در گیلان با تأکید بر اینکه دیدگاه‌های سیاسی موجب عدم احراز صلاحیت هیچ فردی نمی‌شود بیان کرد: مواردی در استان گیلان داشتیم که آیت‌الله جنتی نظر به رد آن‌ها داشت اما شورای نگهبان نظر به تأیید داشت و به دلیل نظر اکثریت و جمعی اتخاذ شد.

قنبریان با اشاره به احراز صلاحیت افرادی که درگذشته رد صلاحیت شدند گفت: در پاره‌ای از موارد به دلیل نداشتن مدارک تحصیلی مناسب در دوره بعد جبران شده باشد یا شورای نگهبان بر اساس برخی مستنداتی که فاقد وجاهت بوده‌اند به‌اشتباه در دوره‌های پیش رد صلاحیت کرده باشد.

وی با تأکید بر اینکه نظر دهنده اصلی و نهایی شورای نگهبان است گفت: هیئت نظارت استان پس از کسب نظر شورای نگهبان رأی می‌دهد و این دو با یکدیگر هماهنگ هستند.

*عدم شفافیت قانونی بر عملکرد نامزدهای انتخاباتی

سرپرست دفتر نظارت شورای نگهبان در گیلان با اشاره به رصد مواضع و رفتار نمایندگان از سوی دفاتر نظارتی افزود: انتظار داریم استانداری در انتخابات آینده از افراد خاطی استفاده نکند و امیدواریم این انتظار به نتیجه برسد.

قنبریان با اذعان به نقص قوانین انتخاباتی بیان کرد: متأسفانه با تخلفات نمایندگان به‌درستی برخورد نمی‌شود و در زمان تبلیغات انتخاباتی نیز بر عملکرد نامزدها نظارت درستی صورت نمی‌گیرد و برخی کاندیداها میلیاردها برای تبلیغات هزینه می‌کنند و ما به دلیل محدودیت قانونی نمی‌توانیم به این مسائل ورود کنیم.
عدم شفافیت قانونی کافی بر عملکرد نامزدهای انتخاباتی/ مدیرکل تا فرماندار تخلف انتخاباتی داشتند
#احمد قنبریان #سرپرست دفتر نظارت شورای نگهبان


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
بی نام
باسلام . اگر فرمانداران یا بخشداران ویا دهیاران نقض قانون کرده اند . دردوره احمدی نژاد علاوه بربخشداران . فرمانداران افرادی دیگر وارگانهای دیگر درانتخاب ایشان نقش آفرینی کردند. آیا آن تخلف نبود . بررسی کنید
دوشنبه، 25 تير 13979:40:4
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
215084 1