کدخبر:
215920
تاریخ انتشار:
۲۳ مرداد ۹۷
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

در بندرانزلی؛ داستان عجیب قتل درخت جوانی که از داخل پوسیده بود! + تصویر

خزر: شهرداری انزلی به این بهانه که درخت پوسیده بود آن را قطع کرد، درحالیکه این درخت کاملا سرسبز و جوان بوده است و البته همین سرسبزی اش باعث شده که گویا مانع از دید تابلوی برخی از مغازه ها شود!

به گزارش خزرآنلاین، هر ساله روز درختکاری یا هفته منابع طبیعی که می شود آن‌قدر درباره عوارض نابودی محیط زیست و قطع درختان صحبت می شود که احتمالا هر حرفی، در حکم تکرار مکررات و خسته‌کننده خواهد بود. حالا دیگر کسی نیست که نداند " درختان ریه‌های شهر هستند " یا " محیط زیست به نسل آینده نیز تعلق دارد " یا... اما هنوز هم روند هجمه به موجودیت درختان و تخریب محیط زیست ادامه دارد.

چند روز قبل شهرداری انزلی به بهانه اینکه یکی از درختان وسط شهر پوسیده است و امکان دارد در شرایط جوی نامناسب ایجاد مشکل کند، آن را قطع کرده است. در حالیکه اگر به تصاویر نگاه کنید متوجه می شوید درخت مذکور سرسبز بوده و وقتی قطع شد تازگی و جوان بودن، از برگهای شاداب و سبز و تنه برنای آن مشخص بود.

در همین راستا یک منبع آگاه در شهرداری انزلی که نخواست نامش فاش شود در دفاع از این اقدام شهرداری به خبرنگار خزرآنلاین می گوید: یک درخت که به همین سادگی قطع نمی شود، برای این اقدام ابتدا چند بار از موقعیت درخت شکایت می شود، سپس شهردار ناحیه به مسئول فضای سبز نامه می نویسد تا در کمیسیون فضای سبز مطرح شود؛ این کمیسیون هر چند ماه یک بار با حضور یک عضو شورا، مسول فضای سبز و یک عضو ناظر از استانداری و شهردار تشکیل می شود و دستور مستند سازی و عکسبرداری صادر می شود و سپس تصمیم گیری می شود.

وی افزود: در هر جلسه این کمیسیون درخواستهای کثیری از قطع درختان وجود دارد که به دلیل علاقه فراوان شهردار و اعضای شورا به فضای سبز با آن مخالفت می شود اما در این مورد خاص به دلیل پوسیدگی تنه درخت و بستر کاشت نامناسب با قطع آن موافقت شد. چراکه ممکن بود در شرایط جوی نامناسب این درخت بیفتد و چالش بیشتری ایجاد کند و این شایعات که عضو شورای برای تایید قطع آن رشوه گرفته است اصلا قابل قبول نیست. حتی در این جلسه تعیین می گردد که درخت جایگزین کجا کاشته شود.

این منبع اگاه ادامه داد: بنابراین شهرداری به همین سادگی نمی تواند یک درخت را قطع کند، مازاد بر این، رویکرد شهرداری انزلی گسترش فضای سبز است. اما وقتی با سامانه 137 تماس می گیرند و شکایت از درختی می کنند که ممکن است در هوای طوفانی روی انسان یا ماشینی سقوط کند، شهرداری نیز علیرغم میل باطنی اش مجبور است اقدام به قطع درخت کند. چراکه نظیر این اتفاق بارها در شهرهای مختلف افتاد و شهرداری مجبور به پرداخت غرامت شد.

اما در این خصوص قانونی داریم به نام قانون «حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها» که می گوید: «به منظور حفظ و گسترش فضای سبز و جلوگیری از قطع بی‌رویه درختان، قطع هر نوع درخت و یا نابود کردن آن به هر طریق در معابر، میادین، بزرگراه‌ها، پارک‌ها، بوستان‌ها، باغات و نیز محل‌هایی که به تشخیص شورای اسلامی شهر، باغ شناخته شوند، در محدوده و حریم شهرها بدون اجازه شهرداری و رعایت ضوابط مربوط ممنوع است.»

حتی ماده 686 قانون مجازات اسلامی نیز در این مورد مقرر کرده است: «هر کس درختان موضوع ماده یک قانون گسترش فضای ‌سبز را عالما و عامدا و برخلاف قانون مذکور قطع یا موجبات از بین ‌رفتن آنها را فراهم آورد، علاوه بر جبران خسارت وارده، حسب مورد به حبس تعزیری از 6 ماه تا 3 سال یا جزای نقدی از 3 میلیون تا 18 میلیون ریال محکوم خواهد شد.»

با علم به همه این شرایط شهرداری انزلی به بهانه پوسیده بودن این درخت، اقدام به قطع ان کرده است درحالیکه شایعات می گویند این درخت بخاطر اینکه جلوی تابلوی یک فروشگاه را گرفته بود قطع شد و اثری از پوسیدگی در درخت مشاهده نمی شود!

اما منبع آگاه ما در واکنش به این موضوع می گوید: اقای "ز" انسانی است که به شدت علاقمند به فضای سبز است و شدیدا با قطع درخت مخالف می باشد، ولی حالا این یک مورد را چون واقعا خطرناک بود تشخیص دادند که قطع شود. ایشان اصلا اهل رشوه گرفتن نیست و عضو ناظر استانداری می تواند تمام اسناد و مدارک را بررسی نماید. در ثانی درخت جایگزین نیز کاشته می شود.

اما همه ما می دانیم که جابه‌جایی درختان معنا ندارد چرا که محل کاشت جدید رسانه ای نمی شود تا مردم بفهمند چه درختی جایگزین درخت قطع شده گشته است و اگر هم در محدوده ای نامشخص غرس شده باشد قطعا بخاطر نوپا بودن نهال و احتمالا بی توجهی پیش از آنکه درختی تنومند شود از بین می رود و در واقع بحث جایگزین کردن درختان به نوعی توجیه برای قطع آن است!
در بندرانزلی؛ داستان عجیب قتل درخت جوانی که از داخل پوسیده بود! + تصویر
#شهرداری انزلی #شورای شهر انزلی


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای اجتماعي
تازه های اجتماعي
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
215920 1