کدخبر:
216378
تاریخ انتشار:
۱۱ شهریور ۹۷
چاپ
چاپ
|
12 نظر
چاپ
دسته خبر
:

حمایت تمام قد نماینده انزلی از احداث سدی که گفته می شود خشکی تالاب انزلی را در پی خواهد داشت! خسته بند: این سد می تواند آب مورد نیاز برای کشاورزان منطقه فومنات را در خود ذخیره کند!

به گزارش خزرآنلاین، پس از سفر یک روزه وزیر نیرو به رشت و عدم حضورش در روستای لاسک شفت به منظور کلنگ زنی احداث سد لاسک، نام این سد به تیتر اول رسانه های استانی راه پیدا کرد. سدی که قرار بود وزیر نیرو کلنگ احداثش را در روز حضورش در گیلان بر زمین بزند اما مخالفت برخی فعالان و کارشناسان محیط زیست مانع از آن شد. سدی که به اذعان دوستداران محیط زیست یکی از اصلی ترین شریان های آبیاری تالاب انزلی را خشک خواهد کرد و با احداث آن، تیر خلاص بر پیکره نیمه جان این تالاب وارد خواهد آمد.

این عدم حضور البته انصراف قهرگونه نماینده فومن را از ادامه همراهی با وزیر نیرو تا برگزاری جلسه شورای اداری استان به همراه داشت. افتخاری حتی در جلسه شورای اداری و پس از آن هم خط و نشان هایی برای مخالفان احداث این سد کشید و در اظهارنظری جالب، مخالفان احداث سد را افرادی دانست که در محل احداث این سد و اطراف آن ساکن نیستند! از این اظهار نظر نماینده فومن چنین بر می آید که گویا اثر هرگونه دست اندازی به محیط زیست تنها محدود به همان منطقه می شود و مثلا یک نفر در رشت یا انزلی نمی بایست نگران خشکی دریاچه ارومیه و یا مرگ حیوانات کم یاب بر اثر تصادف با خودروهای عبوری در جنگل گلستان باشد!

تقریبا همان زمان که نماینده فومن تمام تلاش خود را برای احداث سدی که به گفته فعالین زیست محیطی نتیجه ای جز خشکی تالاب را در پی نخواهد داشت، به کار بسته بود، نماینده انزلی در سکوتی قابل تامل به سر می برد! شاید همین سکوت بود که سبب شد رییس شورای شهر انزلی بار مخالفت با نماینده فومن را به دوش بکشد و در جشنواره لاله‌های تالابی در شهر انزلی با بیان اینکه ساخت این پروژه باید متوقف شود، بر این ادعا که پروژه سد لاسک در صورت اجرایی شدن ضمن به خطر انداختن حیات تالاب‌ بین‌المللی انزلی یکی از 11 شریان اصلی آن را قطع خواهد کرد، صحه بگذارد.  

بیشتر بخوانید: در سایه سکوت قابل تامل نماینده انزلی؛ وقتی رییس شورای انزلی به مخالفت با نماینده فومن بر می خیزد! 

 مخالفت با احداث این سد البته تنها محدود به رییس شورای شهر انزلی نیست. این را می‌توان از گفته‌های دکتر سعید نادری، استاد دانشگاه گیلان دریافت که بلافاصله پس از اعلام خبر حضور وزیر نیرو برای افتتاح در گفت‌وگو با برخی رسانه‌های استان می گوید: حدود دو سال است کمیته‌ای به نام کمیته‌ی ارزیابی استان در سازمان محیط زیست گیلان درباره سد لاسک و اثرات و ارزیابی و توسعه این سد فعالیت می‌کند. بار‌ها در جلسات مختلف و با ادله علمی و عینی به همراه داشتن زیان‌های بسیاری از جمله مخاطرات زیست محیطی برای تالاب انزلی بیان و اثبات شده است. حتی برنامه طرح ارزیابی و توسعه این سد نیز به هیچ وجه از نظر کارشناسی مورد قبول واقع نشده بود، اما مسئولین ذیربط با وساطت فرماندار شفت و فشار‌های جانبی دیگر، قصد پیشبرد این طرح را داشتند که باز هم مورد قبول کمیته ارزیابی واقع نشد.

این استاد دانشگاه گیلان در ادامه می افزاید: جای شبهه است که چگونه این طرح از سوی سازمان محیط زیست گیلان و بدون تأیید کمیته ارزیابی استان در سازمان محیط زیست به تأیید رسیده! حتی شبهه‌ای برای برخی از اعضای کمیته در تشکیل جلسات سازمان محیط زیست بدون دعوت از نمایندگان سمن ها، نمایندگان ان. جی. او ها، مدرسین دانشگاهی و متخصصان محیط زیستی به وجود آمده که ماحصل آن، تأیید این طرح بوده است.

نادری با اشاره به مخاطرات ساخت این سد می گوید: احداث این سد مخاطرات زیست محیطی، نابود شدن اکوسیستم‌ها و گونه‌های حیات وحش تا حقابه تالاب انزلی و ... را به همراه دارد. در این شرایط چه کسی جوابگوی این زیان‌ها خواهد بود؟ و باید پرسید که محسنات این طرح چیست و چه کسانی از این طرح سود می‌برند؟

پایگاه خبری تحلیلی تابناک هم در گزارشی جامع به خطرات احداث این سد اشاره می کند و می نویسد: پیگیری‌ها از منابع محلی نشان می‌دهد درصورت ساخت سد لاسک که ارتفاع تقریبی آن بیش از ۶۰ متر و عرض آن نیز چیزی حدود ۷۵۰ متر خواهد بود، حداقل سه روستای شهرستان شفت از جمله روستای لاسک و نیز بخش عمده‌ای از جنگل‌های منطقه به زیر آب خواهند رفت و از سویی نیز با توجه به حجم بالای سد در ذخیره آب، منابع قابل توجهی از حقابه‌های تالاب انزلی از این اکوسیستم حساس و در حال افول دریغ خواهد شد.

جدا از خسارت به سه روستا و بخش قابل توجهی از مساحت جنگل‌های شهرستان شفت، نگرانی اصلی آن است که در صورت اجرایی شدن سد لاسک ـ با توجه به اینکه تالاب انزلی در شرایط بدی قرار دارد و عمقش از بالای ۱۰ متر به یک متر رسیده و آب چندانی در تالاب باقی نمانده است ـ حجم چشمگیری از حقابه‌های تالاب در سال‌های آینده به کشاورزی اختصاص یابد و از شرایط تالاب انزلی بدتر از شرایط کنونی شود.

این در حالی است که می‌دانیم کاهش آورد آبی تالاب انزلی قطعاً تبخیر بیشتر آب را به دنبال خواهد داشت که نتیجه آن، کاهش بیشتر عمق تالاب انزلی خواهد بود؛ عاملی که موجب می‌شود تالاب جدا از قرار گرفتن در معرض خشک شدن، با مرگ و میر وسیع آبزیانش مواجه باشد. اینجاست که باید از مسئولان پرسید برای رسیدن به کدام مزایا و منافع حاضر شده‌اند اقداماتی را پیگیری کنند که نتیجه آن خسارات سنگین بر پیکر محیط زیست استان زیبای گیلان خواهد بود؟

در چنین شرایطی و در حالی که به نظر می رسد مخالفت های فعالان زیست محیطی بر اصرارهای فراوان نماینده فومن چربیده و وزیر نیرو از حضور بر سر محل احداث این پروژه سر باز زده است، ناگهان نماینده انزلی سکوت خود را شکسته و در کمال تعجب به حمایت از ساخت این سد می پردازد!

خسته بند، در اظهاراتی عجیب سد لاسک را یک سد حمایتی برای تالاب انزلی می خواند و با بیان اینکه این سد می تواند آب مورد نیاز برای کشاورزان منطقه فومنات را در خود ذخیره کرده و مازاد آن به سمت تالاب انزلی هدایت شود، می افزاید: عده ای بی اطلاع، از احساسات پاک مردم حاشیه نشین تالاب و دوستداران محیط زیست استفاده کرده و اقدام به نشر مطالب کذب و احساسی در فضای مجازی کرده اند، مبنی براینکه احداث این سد حق آبه تالاب انزلی را کم کرده و باعث نابودی تالاب می شود!

وی همچنین خطاب رسانه هایی که به زعم او با نشر مطالب خلاف واقع و صحبت های پوپولیستی با احساسات پاک مردم و دوستداران محیط زیست بازی کنند، گفت: اقدام به این گونه تحریک های خلاف واقع و نشر اکاذیب حق اقامه دعوی در مراجع قضایی برای هر یک از مسئولین را محفوظ می دارد.

از این اظهارات نماینده انزلی ناچارا باید این طور نتیجه گیری کرد که از نظر او، هم رییس شورای شهر انزلی و هم دکتر سعید نادری استاد دانشگاه گیلان، افرادی بی اطلاع هستند که قصد دارند از احساسات پاک مردم حاشیه نشین تالاب و دوستداران محیط زیست استفاده کنند!

گفتنی است خسته بند چندی پیش از سوی برخی رسانه های کشوری به عنوان یکی از 18 نماینده که در دو سالگی مجلس حتی یک نطق هم نداشته اند، معرفی شد. (اینجا را بخوانید)
حمایت تمام قد نماینده انزلی از احداث سدی که گفته می شود خشکی تالاب انزلی را در پی خواهد داشت! خسته بند: این سد می تواند آب مورد نیاز برای کشاورزان منطقه فومنات را در خود ذخیره کند!
#حسن خسته بند #سد لاسک


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
بی نام
این نماینده اصلا مطالعه نداره . خواهشا شورای محترم نگهبان کل نمایندگان ادوار گیلان چه اصلاح طلب چه اصول گرا را تایید صلاحیت نکنه بگذارید آدمهای تحصیل کرده و مستقل و با اعتقاد بخدا و سالم وارد مجلس شوند تا دیگه شاهد تصمیم گیری های سطحی نباشیم .دلیل موافقت ایشان در اصل تقابل با برخی افراد مخالف طرح به اصطلاح اصلاح طلب می باشند. که هرچه می کشیم از همین دو گروه هست.
دوشنبه، 12 شهريور 13978:20:58
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

تیزبین۵
هارپ یک نوع از امواج الکترومغناطیسی با شدت بسیار قوی و فرکانس کم تا زیاد است. صرف نظر از جزئیات فنی آن ،این گونه امواج از دهه ۴۰ میلادی برای ارتباطات زیردریایی ها بکار برده می شدند. از دیگر کاربردهای آن جابجایی ابرهاست. در دهه ۹۰ میلادی ویلیام کوهن وزیر دفاع آمریکا استفاده از امواج الکترومغناطیسی برای ایجاد تغییرات مصنوعی آب و هوایی را تایید کرد. در سال ۱۳۸۹ آقای یزدی معاون وقت سازمان محیط زیست دستیابی ایران به فناوری هارپ را اعلام کرد که از کاربردهای آن جابجایی ابرهاست. درسال ۹۶ به گزارش خبرگزاری ایسنا محققان پارک علم و فناوری دانشگاه تهران وجود تاسیسات احتمالی هارپ در ترکیه و آذربایجان از دلایل خشکسالی در ایران عنوان کردند .......
سه شنبه، 13 شهريور 13973:51:48
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

بی نام
نشریه خزر انلاین این 8 کامنت دنباله دار را که فرستاده شد لطفا پیگیری کنید و به اطلاع مسئولین برسانید با توجه به اهمیت موضوع خشکسالی ارزش بررسی دارد. چرا هیچ پاسخ یا نظری به موضوع به این مهمی داده نمی شود
يکشنبه، 18 شهريور 139712:15:56
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

شفتی
جناب خزر انلاین به جای اینکه که خطی برخورد کنید کمی هم به فکر مردمان و کشاورزان ان منطقه باشید . نمیدانم دلیل این همه وقت گذاشتن شما برای تخریب افتخاری چیست
دوشنبه، 12 شهريور 139712:34:37
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

حسن
مزیتی که این سد خواهد داشت و شما عمدا به آن اشاره نکرده اید جلوگیری از ورود رسوبات خصوصا در پی سیلاب های فصلی به تالاب است . یکی از مسائل اصلی تالاب در حال حاضر پر شدن بواسطه رسوبات است .
دوشنبه، 12 شهريور 139717:40:37
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

تیزبین۱
بحث در مورد ساختن یا عدم ساخت این سد یک بحث حاشیه ای و بیهوده است. مشکل اصلی کاهش شدید بارندگی و خشکسالی شدید و غیر طبیعی در گیلان و سواحل خزر است. حال چه این سد ساخته شود و چه ساخته نشود با ادامه کاهش بارندگی به شکل کنونی ، در مدت کوتاهی رود لاسک نیز مانند بقیه رودهای این منطقه خشک خواهد شد و آنگاه وجود یا عدم وجود اینگونه سدها تاثیری نخواهد داشت
سه شنبه، 13 شهريور 13973:16:6
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

تیزبین ۲
دلیل اصلی خشکسالی در گیلان و سواحل خزر بی تردید آن چیزی است که اخیرا بنام ابردزدی مطرح و سپس تکذیب شد، ومانند بسیاری چیزهایی که اخیرا مطرح و بعدا تکذیب میشود نباید در صحت آن شک کنیم. در چند سال اخیر و بخصوص از سال ۹۳ بارندگی در گیلان و سواحل خزر بسیار کاهش یافته و در مقابل بارندگی در نقاط مجاور مثل آذربایجان و اردبیل ونواحی شمالغرب و گلستان کاملا عادی و حتی اندکی بیش از حد است!! چه عقل سلیمی میتواند باور کند اینها طبیعی باشند
سه شنبه، 13 شهريور 13973:25:8
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

تیزبین۳
همه ما گیلانی ها میدانیم زمان طبیعی وزش باد گرم در گیلان دو سه روزی در پاییز است ، ولی هم اکنون میبینیم بادگرم حتی در بهار و زمستان هم برای مدت های طولانی میوزد و موجب آتش سوزی در جنگلها میشود، این کجایش طبیعی است؟! ما میبینیم که در بهار و زمستان دمای برخی نقاط در سواحل خزر به ۳۷ و ۳۸ درجه نیز میرسد و این مناطق را به گرمترین نقاط کشور تبدیل میکند !!! آیا اینها طبیعی هستند؟! ......
سه شنبه، 13 شهريور 13973:33:47
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

تیزبین۴
اما چه چیزی باعث این خشکسالیها در سواحل خزر میشود. بطور علمی و عملی جابجایی مصنوعی ابرها و توده های هوا با استفاده از میدانهای الکترومغناطیسی و الکتریکی و در مقیاس کمتر با استفاده از لیزر و شاید با امواج صوتی امکان پذیر است . مطالب منتشر شده در این مور در رسانه ها کم است ولی با جستجوی دقیق می توان آنها را یافت...
سه شنبه، 13 شهريور 13973:38:55
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

تیزبین۶
اما دلیل این انتقالهای مصنوعی ابرها و توده های هوا از سواحل خزر چه چیزی میتواند باشد؟ این کار میتواند به دلیل انتقال ابرها از سواحل خزربه شهر تهران برای ایجاد باران مصنوعی در آن به منظور کاهش آلودگی هوای آن ، انتقال ابرها و توده های هوا به نواحی اطراف دریاچه ارومیه برای افزایش بارش در آنجا واحیای دریاچه ارومیه و یا انتقال به دامنه های جنوبی البرز برای افزایش بارندگی در آنجا باشدو........
سه شنبه، 13 شهريور 13974:0:22
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

تیزبین ۶
انتقال مصنوعی ابرها و توده های هوا از سواحل خزردر واقع دنباله طرح های عجیب و غریب و غیر منطقی و من در آوردی است که از دهها سال قبل از سوی برخی باصطلاح متخصصین که عمدتا اهل نواحی خشک و کم آب کشور هستند مطرح شده است . طرحها و ایده هایی مثل شکافتن کوه البرز !!!!!!!!!! و یا گذاشتن مشعلهایی بسیار بزرگ روی این کوه !!!!!!!! تا ابرها و رطوبت هوا بدین طریق از سواحل خزر به مناطق مرکزی کشور وارد شوند!!!!!! ودر آنجا هم بارندگی ایجاد شود!!!! تا آنجا هم سرسبز شود!!! در فضای مجازی هم اخیرا فیلم مستندی مشاهده می شود که در آن با لحنی حق بجانب صحبت از پمپاژ آب از دریاهای جنوب و شمال ایران به کویرهای مرکزی ایران می شود تا این کویرها کلا زیر آب بروند!!!! اینگونه ایده های غیر منطقی تاکنون در هیچ جای دنیا از سوی هیچ فرد عاقلی مطرح نشده است ولی ظاهرا در اینجا طرفداران زیادی دارد........
سه شنبه، 13 شهريور 13974:19:37
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

تیزبین ۷
درنهایت در اینجا نقش مسئولین و نمایندگان این استان پرنگ میشود. چون صورتیکه ایجاد اینگونه تغییرات مصنوعی آب و هوایی اثبات شود با توجه به عواقب آن و خشکسالی های وحشتناک بوجود آمده از لحاظ قانونی کاملا قابل پیگیری است. خزرانلاین با توجه به اهمیت این موضوع لطفا کلیه کامنتها را منتشر کنید تا در درک مفهوم کلی مورد نظر خللی وارد نشود. چناچه کارشناسانی در این مورد نظراتی دارند کاملا آمادگی مباحثه فنی را در این زمینه وجود دارد
سه شنبه، 13 شهريور 13974:31:27
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
216378 1