کدخبر:
216530
تاریخ انتشار:
۱۸ شهریور ۹۷
چاپ
چاپ
|
3 نظر
چاپ
دسته خبر
:

تب خرید زمین در گیلان! آیا خرید زمین در رشت توسط عراقی ها صحت دارد؟

خزر: اگرچه در روزهای اخیر حضور شیعیان عراق در مشهد حواشی فراوانی را برانگیخته و رسانه های معاند، با آب و تاب فراوان این حضور را دستاویزی برای تفرقه افکنی قرار دادند اما رشد چشمگیر حضور عراقی ها در مشهد و حالا در رشت موضوعی نیست که بتوان آن را کتمان کرد.

به گزارش خزرآنلاین، کاربری شمال درحال تغییر است؛ زمانی بحث، بحث ویلا و آخر هفته و تفریح بود حالا اما شمال دارد به پناهگاهی تبدیل می‌شود برای مردمی که از خشکسالی به ستوه آمده‌اند و دست‌شان هم به دهان‌شان می‌رسد؛ قمی‌ها، کاشانی‌ها، اصفهانی‌ها، خوزستانی‌ها و... به این لیست می‌شود استان‌های دیگری را هم اضافه کرد. اما ظاهراً سرلیست متعلق به اصفهانی‌هاست.

با این حال، این روزها گفته می شود خریداران جدیدی هم برای زمین ها پیدا شده است! عراقی ها!

اگرچه در روزهای اخیر حضور شیعیان عراق در مشهد حواشی فراوانی را برانگیخته و رسانه های معاند، با آب و تاب فراوان این حضور را دستاویزی برای تفرقه افکنی قرار دادند اما رشد چشمگیر حضور عراقی ها در مشهد و حالا در رشت موضوعی نیست که بتوان آن را کتمان کرد. با این حال به نظر می رسد شایعه خرید زمین توسط عراقی ها در رشت حربه ای است که برخی دلالان برای افزایش قیمت ها و به دست آوردن اندکی سود بیشتر به آن چنگ می اندازند!

در این میان، این نکته هم قابل توجه است که در خصوص اموال غیر منقول (انواع زمین، املاک مسکونی و تجاری و امثالهم) قانون محدودیت هایی را برای اتباع خارجی وضع و تعریف کرده است. دلیل این محدودیت تملک اموال غیرمنقول حفظ استقلال و تمامیت ارضی ایران است و بر طبق آن کلیه اتباع خارجی از تملک اراضی زراعی محروم شده اند و تنها امکان تملک املاک مسکونی برای اتباع خارجی وجود دارد و آن هم تابع شرایط و ضوابط خاصی از جمله اجازه رسمی دولت ایران است. این قانون به سال 1328 بر می گردد و بعد از چند بار اصلاح در آیین نامه های اجرایی آن نهایت در سال 1374 آیین نامه جدیدی برای آن وضع شد.

ماده 1 آیین‌نامه چگونگی تملک اموال غیر منقول توسط اتباع خارجی غیر مقیم در جمهوری اسلامی ایران صریحا بیان می کند که اتباع خارجی که بدون داشتن پروانه اقامت دایمی به منظور سیاحت و استفاده ییلاقی مسافرتهای منظم فصلی در سنوات متعدد و متوالی به ایران‌می‌نمایند هر گاه بخواهند در ایران محلی را برای سکونت شخصی خریداری نمایند باید تقاضای خود را در اظهارنامه‌ای در بر دارنده مشخصاتی که در ادامه آمده و مدارک و‌اسناد مربوط از طریق یکی از نمایندگی‌های سیاسی و کنسولی جمهوری اسلامی ایران در خارج  از کشور و یا استانداری محل وقوع ملک به همراه مدارک و‌ اسناد مربوط به وزارت امور خارجه تقدیم دارند.

در این قانون و آیین نامه اجرایی شرایطی برای تملک اموال توسط اتباع خارجی ذکر شده است که می توان به پذیرش یا رد آن توسط وزارت خارجه و همچنین محل ملک که نباید در مناطقی که تملک املاک برای اتباع خارجی ممنوع شده است باشد، اشاره کرد.

مدارک مورد نیازی که تبعه خارجی برای تملک و در اختیار گرفتن املاک باید به وزارت خارجه یا فرمانداری تسلیم کند شامل تصویر سند مالکیت، نشانی محل وقوع ملک و تصویر اوراق گذرنامه متقاضی می شود که این اسناد و مدارک توسط وزارت خارجه بررسی شده و پس از کسب نظر از مراجع مربوطه از جمله وزارت کشور و وزارت اطلاعات موضوع درخواست تملک توسط تبعه خارجی به منظور تصمیم گیری نهایی به هیئت وزیران ارائه خواهد شد.

در مجموع با توجه به شرایط خاص و پیچیده تملک اموال توسط اتباع خارجی که در نهایت نیازمند تصمیم هیئت دولت/وزراء است می توان گفت که در اختیار داشتن یا مالکیت املاک یا اموال غیر منقول توسط اتباع خارجی تقریبا غیرممکن و یا بسیار دشوار است.
تب خرید زمین در گیلان! آیا خرید زمین در رشت توسط عراقی ها صحت دارد؟
#عراقی ها در رشت #خرید زمین در گیلان


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
بی نام
بله شروع شد ابتدا مطرح می شود بعد مسلسل وار تکذیب و تایید می شود ولی واقعیت همان تایید است مثل بسیاری از وقایعی که ابتدا تایید و سپس تکذیب میشود
يکشنبه، 18 شهريور 139721:24:28
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

بی نام
بله شروع شد ابتدا مطرح می شود بعد مسلسل وار تکذیب و تایید می شود ولی واقعیت همان تایید است مثل بسیاری از وقایعی که ابتدا تایید و سپس تکذیب میشود
يکشنبه، 18 شهريور 139721:25:18
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

بی نام
در حال حاضر احتمالا قیمت یک هکتار زمین در کویر بی آب و علف لوت اصفهان ، از قیمت یک هکتار زمین در گیلان سر سبز بیشتر ااست؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!این یک فاجعه است. این کارها کشاورزی و منابع طبیعی را نابود میکند. نیازهای مادی ضروری کشاورزان باعث میشود تازمینهای سرسبز و پربهای خود را که ارزشی هزاران و هزاران و هزاران برابر بیش از طلا دارد به ثمن بخس بفروشند . مسئولان این استان چرا اقدامی جدی نمیکنند. چرا نیازهای مالی کشاورزان به روش های مناسب برطرف نمی شود تا از وقوع چنین فجایعی جلوگیری شود
يکشنبه، 18 شهريور 139721:51:4
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
216530 1