کدخبر:
216564
تاریخ انتشار:
۱۹ شهریور ۹۷
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

اندراحوالات شرکت شهرک های صنعتی گیلان؛

حمایت از تولید و تعامل با محیط زیست؛ شعارهایی که گویا محقق نمی شوند!

خزر: بی شک ساماندهی وضعیت زیست محیطی شهرک های صنعتی یکی از ابتدایی ترین وظایف شرکت شهرک های صنعتی است و این تشکل در قبال منابع درآمدی متعدد خود، می بایست حداقل ها را برای شرکت های صنعتی تامین کند. نگاهی به وضعیت اسفناک دو رودخانه اما به خوبی نشان می دهد که این شرکت در ایفای این وظیفه تا چه اندازه موفق بوده است! 

به گزارش خزرآنلاین، بیش از سی سال از تصویب اساسنامه شرکت شهرک های صنعتی می گذرد. اساسنامه ای که در آن اهدافی همچون «ایجاد امکانات زیربنائی و ارائه خدمات ضروری برای متقاضیان ایجاد واحدهای صنعتی» و «انجام عملیات و خدمات لازم در کلیه زمینه‌ها (‌فنی، مالی، اداری، خدماتی، آموزشی و بازرگانی) برای گسترش تأسیسات زیربنائی شهرک‌های صنعتی» آمده است. 

شرکت شهرک های صنعتی گیلان اما در طول این سال ها تا چه اندازه در تحقق این اهداف موفق بوده است؟ 

برای پاسخ به سوال بالا بد نیست اشاره ای به این موضوع کنیم که شهرک صنعتی رشت مهم‌ترین عامل آلودگی رودخانه‌های زرجوب و گوهررود است. این در حالی است که بنا به اظهارات چندی پیش سماکچی، رئیس هیئت مدیره کانون کارفرمایان گیلان هم‌اکنون در شهر صنعتی رشت به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه صنعتی استان گیلان حداقل حدود 50 درصد کارخانجات راکد و یا با کمترین ظرفیت خود مشغول فعالیت هستند. حالا اگر روزی برسد که این شهرک صنعتی با تمام ظرفیت خود فعالیت کند، چه بر سر زرجوب و گوهررود خواهد آمد؟! 

بی شک ساماندهی وضعیت زیست محیطی شهرک های صنعتی یکی از ابتدایی ترین وظایف شرکت شهرک های صنعتی است و این تشکل در قبال منابع درآمدی متعدد خود، می بایست حداقل ها را برای شرکت های صنعتی تامین کند. نگاهی به وضعیت اسفناک دو رودخانه اما به خوبی نشان می دهد که این شرکت در ایفای این وظیفه تا چه اندازه موفق بوده است! 

قضیه اما وقتی تاسف برانگیزتر می شود که به یاد بیاوریم رئیس وقت اداره نظارت و پایش اداره کل محیط زیست گیلان گفته بود تنها هفت شهرک از 17 شهرک صنعتی فعال گیلان دارای سیستم تصفیه فاضلاب هستند! به عبارت دیگر رودخانه های دیگری هم همچون زرجوب و گوهررود هستند که البته در گمنامی به سر می برند! به این آمار، عدم راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب شهر صنعتی سفیدرود را هم بیفزایید که کلنگ احداثش سال 95 بر زمین خورد! 

قابل تامل آن که برخی کارشناسان مسائل شهری معتقدند نزدیکی شهرک سفیدرود به شهر رشت، مشکلات توسعه شهری را در آینده در پی دارد چراکه این شهرک صنعتی در صورت تکمیل، 25 هزار نیروی شاغل را در خود جای خواهد داد که ایاب و ذهاب این حجم نیروی انسانی و پسماند کارخانه های فعال باتوجه به فاصله اندک این شهرک صنعتی به شهر رشت می تواند ضایعه زیست محیطی ناهنجاری را در پی داشته باشد.

البته انفعال شرکت شهرک های صنعتی تنها به این مورد ختم نمی شود چرا که اگر کمی به عقب بر گردیم می بینیم استاندار سابق گیلان نیز در نخستین نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید عملکرد شرکت شهرکهای صنعتی استان و شهر صنعتی رشت را بسیار کند دانسته و گفته بود: انتظارم از شهر صنعتی بیش از اینهاست و باید علاوه بر صرف وقت بیشتر در بخش سرمایه‌گذاری قوی تر عمل کنند.

چند ماه بعد هم دکتر نجفی که عصبانیتش از عملکرد شهرک صنعتی فروکش نکرده بود، در شورای برنامه ریزی استان با اشاره به آمادگی یک سرمایه‌گذار برای احداث کارخانه خودروسازی در گیلان، خاطرنشان کرد: مدت پنج ماه است سرمایه‌گذار مذکور احداث کارخانه خودروسازی با سرمایه خود را اعلام کرده اما یک کارشناس در شرکت شهرک‌های صنعتی طرح مذکور را نگه‌داشته و اگر این مشکل برطرف نشود مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گیلان باید پاسخ‌گو باشد.

از این اظهارات استاندار سابق گیلان چنین بر می آید که شرکت شهرک های صنعتی گیلان گاهاً به جای کمک به مقوله جذب سرمایه گذار و تولید، در راستای تحقق سرمایه گذاری در استان وقفه ایجاد می کند!
حمایت از تولید و تعامل با محیط زیست؛ شعارهایی که گویا محقق نمی شوند!
#شرکت شهرک های صنعتی گیلان #احمد علی شهیدی


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای اجتماعي
تازه های اجتماعي
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
216564 1