کدخبر:
216578
تاریخ انتشار:
۲۰ شهریور ۹۷
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

خسته بند و چالشی به نام "طرح شفاف سازی آرای نمایندگان"

خزر: خسته بند در پاسخ به این سوال که چرا نامش در لیست نمایندگانی که پای طرح شفاف سازی آرای نمایندگان را امضا کرده اند، نیست، گفت که کسی برگه ای برای امضا نزد او نبرده است. خوشبختانه برای حضور نماینده انزلی در لیست نمایندگانی که نطقی در مجلس نداشته اند، نیازی به این نبوده که برگه ای برای امضا نزد او ببرند! 

به گزارش خزرآنلاین، اواسط مردادماه، طرحی درباره شفافیت آرای نمایندگان مجلس توسط حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی با امضای ۲۹ نفر از نمایندگان، تقدیم هیئت رئیسه شد. براساس این طرح، در جریان بررسی لوایح و طرح ها، رای گیری مخفی به رای‌گیری علنی تغییر می یافت. البته قرار بود برخی موارد همچنان استثنا باشند و رای گیری درباره آنها بصورت مخفی اخذ گردد.

در کنار این طرح مجلس، دو طرح دیگر هم در آذر ۹۶ و تیر۹۷ توسط آقایان فتحی، نماینده مردم تهران و ذوالنوری نماینده‌ قم و با امضای گروهی دیگر از نمایندگان مجلس به هیئت رئیسه مجلس ارسال شده بود. البته طرح ذوالنوری علاوه بر شفافیت آرا به سایر شاخص‌های شفافیت مجلس از جمله سفرهای نمایندگان، حضور و غیاب، مرخصی و ... هم پرداخته بود. بیش از ۲۰۷ نفر از نمایندگان مجلس با روش های مختلف از طرح شفافیت آرا حمایت کرده‌اند.

نهایتا طرح های ارائه شده توسط حاجی دلیگانی و فتحی با یکدیگر تلفیق شد و طرحی با عنوان «الحاق دو تبصره به ماده ۱۱۹ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس» که با عنوان «شفافیت آراء نمایندگان در مجلس» در فضای رسانه ای شناخته می‌شود، در جلسه علنی چهارشنبه گذشته مجلس اعلام وصول گردید. با این وجود، یک فوریت این طرح رای نیاورد و قرار شد بصورت عادی در کمیسیون بررسی آیین نامه داخلی مجلس مطرح گردد و بعد از آن مجددا در صحن مطرح شود. البته با توجه به انبوه طرح‌های اولویت دار در کمیسیون بررسی آیین نامه داخلی مجلس، بعید است که نوبت به بررسی این طرح در مجلس دهم برسد.

رای مثبت 59 نماینده مجلس به یک فوریت طرح شفافیت آراء نمایندگان علی رغم اعلام حمایت ۲۰۷ نفر از نمایندگان از این طرح، بار دیگر نشان داد حرف و عمل گروهی از نمایندگان یکسان نیست. در واقع، همین اتفاق هم لزوم شفاف شدن آراء نمایندگان مجلس برای مردم را بیش از بیش نشان می دهد. البته برخی از نمایندگان در این جلسه اعلام کردند که با کلیت طرح موافق هستند اما این طرح نواقصی هم دارد و به همین دلیل مخالف تصویب یک فوریت آن هستند.

در صورت شفاف شدن آراء نمایندگان، دیگر برخی از آنها نمی‌توانند مقابل مردم و رسانه‌ها یک موضع بگیرند و در هنگام رای دادن، خلاف آن موضع عمل کنند. بنابراین تصویب طرح شفافیت آراء زمینه پاسخگویی نمایندگان در قبال رفتار و تصمیماتشان را فراهم می آورد. علاوه بر این، منبعی غیرقابل خدشه برای ارزیابی ایشان خواهد بود و بدین ترتیب تحقق نظارت عمومی و بهبود کیفیت طرح ها را به دنبال خواهد داشت.

در گیلان هم واکنش نمایندگان در برابر این طرح متفاوت بود. مثلا جبار کوچکی نژاد، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی جزو 20 نفر اولی بود که پای این طرح را امضا کرد. در مقابل اما می توان به حسن خسته بند، نماینده انزلی اشاره کرد که در پاسخ به این سوال که چرا طرح شفافیت آرا را امضا نکرده است، مدعی شد که برگه را برای امضا نزد او نیاوردند!!

این طرح اما سرنوشت عجیبی داشت. چرا که یک فوریت آن در مجلس در حالی رای نیاورد که ۲۰۷ نماینده مجلس از آن حمایت کرده بودند. یعنی بسیاری از حامیان ظاهری طرح، به آن رای ندادند!

حالا اما خبرگزاری فارس اسامی 73 نماینده را منتشر کرده که برای شفافیت رای‌شان اعلام آمادگی کردند. جالب آن که در این بین باز هم نامی از خسته بند به چشم نمی خورد! البته ممکن است این بار هم کسی نامه ای را برای امضا نزد نماینده انزلی نبرده باشد!

گفتنی است چندی پیش برخی رسانه ها نام 18 نماینده را منتشر کردند که در 2 سال گذشته هیچ نقطی در مجلس نداشتند. از گیلان تنها نام حسن خسته بند، نماینده انزلی در این لیست خودنمایی می کرد! خوشبختانه برای حضور خسته بند در این لیست نیازی نبود تا برگه ای برای امضا نزد وی ببرند!
خسته بند و چالشی به نام "طرح شفاف سازی آرای نمایندگان"
#حسن خسته بند #نماینده انزلی


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
216578 1