کدخبر:
216590
تاریخ انتشار:
۲۱ شهریور ۹۷
چاپ
چاپ
|
1 نظر
چاپ
دسته خبر
:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان: عدم سودآوری کشاورزی مهم‌ترین دلیل فروش زمین‌های زراعی در گیلان است

خزر: رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان ‌گفت: مشکلات اقتصادی عدم سودآوری لازم مهم‌ترین علت فروش و واگذاری زمین‌های کشاورزی در گیلان است.

به گزارش خزرآنلاین،‌ علیرضا شعبان‌نژاد صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت:‌ مشکلات اقتصادی و عدم سودآوری لازم موجب شده برخی از کشاورزان گیلانی از حرفه و سنت آب و اجدادی خود دست کشیده و جهت فروش زمین‌ها و اراضی کشاورزی اقدام کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان عنوان کرد: استان گیلان یک میلیون و 400 هزار هکتار مساحت دارد که از این مقدار حدود 430 هزار هکتار آن به صورت زمین‌های زراعی و باغی،‌ 245 هزار هکتار آن به‌صورت مرتع و 565 هزار هکتار آن نیز پوشش جنگلی است.

شعبان‌نژاد با بیان اینکه 87 درصد زمین‌های گیلان ممنوعیت تغییر کاربری دارند افزود:‌ در این اراضی هرگونه تغییر کاربری زمین،‌ بدون مجوزهای قانونی غیرمجاز محسوب می‌شود بنابراین سازمان‌های متولی بر اساس وظایف محول شده خود با چنین اقداماتی برخورد می‌کنند.

وی جنگل‌ها و مراتع گیلان را منابع ملی و عمومی دانست و ابراز داشت:‌ طبق قانون کسی حق دخالت،‌ تصرف و تغییر کاربری را در این بخش از اراضی ندارد بلکه تنها می‌تواند در چهارچوب‌های تعیین شده و قانونی نسبت به اجاره آن‌ها جهت کشت محصولات اقدام کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از تشدید برخورد با تغیبر کاربری غیرمجاز‌ اراضی سخن گفت و بیان داشت:‌ طبق این اصول نه تنها از تغییر کاربری‌های غیرمجاز به شدت جلوگیری به عمل می‌آید بلکه اجازه تغییر کاربری مجاز نیز به صورت کاملاً ضابطه‌مند اجرا می‌شود.

شعبان‌نژاد تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی در گیلان را تا قبل از سال 92 را حدود 60 هکتار اعلام کرد و افزود:‌ با اقدامات و تمهیدات انجام شده با همکاری و کمک سایر دستگاه‌ها و سازمان‌های اجرایی و قضایی گیلان،‌ این مقدار هم‌اکنون به 10 هکتار کاهش پیدا کرده است.

وی آمار تغییر کاربری مجاز را نیز در این سال‌ها مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد:‌ در سال‌های گذشته به طور میانگین سالانه در حدود 60 هکتار از اراضی کشاورزی گیلان دچار تغییر کاربری مجاز می‌شدند اما این رقم در حال حاضر به حدود 38 هکتار در سال رسیده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان موقعیت جغرافیایی و آب   هوایی این استان را مهم‌ترین علت بروز تغییرکاربری‌ها دانست و عنوان کرد:‌ با توجه به فراهم بودن زیرساخت‌هایی نظیر آب،‌ برق،‌ گاز در سراسر استان گیلان،‌ خود به خود زمینه مساعد برای تغییر کاربری‌ها فراهم شده است.

شعبان‌نژاد بیشترین نقاط گیلان که در معرض و تهدید تغییر کاربری‌ قرار دارند را مورد اشاره قرار داد و گفت:‌ به دلیل سر ریز شدن جمعیتی‌ در مازندران و ورود مسافران، بیشترین تخلفات در زمینه تغییر کاربری‌های غیرمجاز در مناطق و شهرستان‌های شرقی گیلان رخ می‌دهد.

وی با تأکید بر اینکه زمین‌های خریداری شده توسط ساکنان سایر استان‌ها در گیلان هیچ حقی را برای آنان جهت تغییر کاربری ایجاد نمی‌کند ابراز داشت:‌ هرگونه تغییر کاربری اراضی غیرمجاز توسط این افراد در ملک‌های خریداری شده برابر قوانین مندرج تخلف محسوب می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان اعطای مشوق‌های تشویقی برای کشاورزان را بسیار مؤثر اعلام کرد و افزود:‌ در صورت حمایت‌های لازم از کشاورزان، علاوه بر دلگرم شدن آن‌ها به بحث تولید انواع محصولات زراعی ‌فروش زمین‌ها و اراضی از سوی آنان نیز کمتر اتفاق می‌افتد.

وی خرده مالکی را یکی از دلایل تشدید کننده بحث تغییر کاربری‌های مجاز و غیرمجاز اعلام کرد و بیان داشت:‌ اگر با پیاده‌سازی روش‌هایی معضل مالکیت خرد در استان گیلان رفع شود به میزان قابل توجهی نیز فروش زمین‌ها توسط کشاورزان کاهش پیدا می‌کند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان: عدم سودآوری کشاورزی مهم‌ترین دلیل فروش زمین‌های زراعی در گیلان است
#علیرضا شعبان‌نژاد #رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
بی نام
اقای شعبان نزاد .یاسن تو گواه نمیدهد یا از غافله عقب هستید .جنابعالی بعنوان رئیس جهادکشاورزی استان که حتما سابقه خدمت دراوایل انقلاب درجهاد رادارید باید واقف باشید که کشاورزان دران مقطع. ازنهادهای کشاورزی ازقبیل سم وکود وتیلر وتراکتورو... با نرخ دولتی بهره مند بوده اند وزمینهای شان را نیز دراختیارشان بود وبا فروش محصولات امرا معاش میکردند ولی اینک علیرغم اینکه 60درصد زمینهای شان بهزراعی صورت گرفته است نسبت به فروش ان اقدام میکنند علت هم بی تدبیری مدیران مثل جنابعالی است که هنوز نفهمیدی باوجود مکانیزه شدن زمین وماشین الات روز هنوز کشاورزان کمرشان خم شده است . اقای رئیس خودرا به ان راه نزن . مسئله ای که کشاورزان باان دسته پنجه نرم میکنند نهاده های کشاورزی بی کیفیت از قبیل سموم کشاورزی وکود و...وباقیمت بالاست وبی تدبیری مدیران است وامسال نیز از عدم اگاهی استاندار وبدلیل کم ابی سواستفاده نموده ومتقاعد کردن ان8 روز با تاخیر ابرسانی به زمینهای کشاورزی سبب کرم خوردگی ساقه برنج وکاهش محصول ان شده است ایا میدانی ضرر زیان کشاورزان درامسال با تصمیم غلط امثال شما به کشاورزان چقدراست وکشاورزن برای جبران ان وبا افزایش نرخ ارزاق که خود نیز دستی درکار داریدچگونه بایستی زندگی نماید. هیچکس حاضر نیست سرمایه خودرا که با ان معیشت میگذراند به اتش بزندواین اتفاق از تصمیمات بیخرد مسئولان است
پنجشنبه، 29 شهريور 139710:20:52
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای اجتماعي
تازه های اجتماعي
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
216590 1