کدخبر:
217245
تاریخ انتشار:
۱۸ مهر ۹۷
چاپ
چاپ
|
1 نظر
چاپ
دسته خبر
:

علیپور: دهن شورا را گل می مالم!! | انضباط مالی؛ مهمترین برنامه موسوی | استفاده از تکنولوژی نانو؛ برنامه مقدادی |نیک فهم: بازاری هستم و اهل حساب کتاب| انتخاب شهردار رشت به جلسه بعدی موکول شد

به گزارش خزرآنلابن، نائب رئیس شورای اسلامی شهر رشت پیش از ظهر امروز در صحن شورا و در دومین روز بررسی برنامه های کاندیداهای شورای شهر رشت اظهار کرد: اصحاب رسانه با حضور مستمر خود در چند روز اخیر کمک زیادی به برگزاری سریع‌تر امر انتخاب شهردار کردند.

رضا رسولی با اشاره به بررسی سه گزینه نهایی تصدی شهرداری رشت افزود: باید این امر با همراهی و همدلی تمامی اعضای شورا سریع‌تر طی شده و به سرانجام برسد.

راه‌اندازی کارت الکترونیک شهروندی ازجمله برنامه‌های نخستین کاندیدای شهرداری رشت

سینا مقدادی گزینه تصدی پست شهرداری رشت برای ارایه برنامه ها وارد صحن شد.

این عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان درمورد برنامه های خود گفت: در شهرداری رشت ۳ هزار پرسنل برای۸۰۰ هزار نفر رشتی خدمات می‌دهند. بالا بردن کیفیت آسفالت و استفاده از تکولوژی های جدیدی مثل نانو از جمله برنامه های من است.

وی از دیگر مسایل مهم سطح شهر رشت را افزایش سرانه تفریحی و فضای سبز عنوان کرد و افزود: احداث پارک و حمایت از بسته های تفریحی و گردشگری در برنامه من است.

مقدادی در مورد در دو روخانه گفت: با جذب بودجه برای لوله گذاری فاضلاب در حاشیه روخانه ها می‌توانیم از ورود فاضلاب در داخل رودخانه جلوگیری کنیم. همچنین ایجاد فضای مکس نیز ضرورت دارد.

وی با تاکید بر نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی اظهار کرد: پس از اصلاح حاشیه روخانه ها میتوان تردد ناوگان حمل و نقل را در انجا راه اندازی کرد و نیز برخی از سازمانها را باهم تفکیک و همچنین ادغام کرد.

نامزد شهرداری رشت افزود: ساخت مجتمع های گردشگری و ورود سرمایه‌گذار برای جذب گردشگر  از برنامه های بنده است.

مقدادی بر لزوم ایجاد انگیزه در کارمندان شهرداری خبر داد و افزود: پرسنل شهرداری از سه نسل تشکیل شده است و انتصابات باید بر اساس شایسته سالاری باشد.

وی افزود: از جمله مسایل مهم دیگر بازآفرینی فضاهای شهری است که در دولت دوازدهم این مهم مورد تاکید قرار گرفته و رفاه اجتماعی برای محلات کم برخوردار را شامل خواهد شد.

مقدادی بر لزوم حفاظت از تالاب عینک اشاره کرد و گفت: موضوع بسیار مهمی در رشت است که میتواند سبب جذب گردشگر شود که تاکنون مغفول مانده است.

سوالات اعضای شورا

محمدحسن عاقل منش خطاب به مقدادی گفت: برنامه شما در حوزه فرهنگی و اجتماعی ارائه نشده است. شما در حوزه گردشگری چه برنامه ای دارید؟

بهراد ذاکری دیگر عضو شورای شهر رشت با بیان اینکه مهندس مقدادی جهره خوش اخلاق نظام مهندسی هستند، گفت: در بحث زباله سوز مدل فعلی که به دنبال اجرای آن هستیم، دارای استاندارهای لازم نیست، می‌خواهم بپرسم چه برنامه ای دارید؟

شیرزاد دیگر عضو شورای شهر رشت گفت: در برنامه های ایشان نقطه قابل توجه بازافرینی شهر رشت است. سوال بنده از ایشان این است که در خصوص نیروهای انسانی و عزل و نصب ها است. برای انتخاب مدیران چه برنامه هایی دارید و چگونه در این خصوص با اعضای شورای چگونه برخورد می‌کنید؟

دهن شورا را گِل می مالم!

علیپور دیگر عضو شورای شهر رست با اشاره به اینکه دهن شورا را گِل می مالم اظهار کرد: شورای دوم و سوم در حق کارگرها خیانت کردند.

علیپوربا بیان اینکه سیاسی بازی در انتخاب شهردار حرف اول را میزند افزود: کارگری که توان.خرید یک کیلو گوشت قرمز برای خوردن ندارد همواره تحت فشار بوده و اجازه حضور شهردار برای بازی های سیاسی برخی از افراد را نخواهم داد.

مقدادی در پاسخ به سوالات گفت: در حوزه گردشکری بسته های تشویقی در زمینه جذب سرمایه گذار از برنامه های بنده است و ایجاد اعتماد سازی از اولویت کارهای خود قرار خواهم داد.

وی افزود: در اهداف و برنامه های بنده ایجاد انگیزه در بین پرسنل مد نظر است و اطمینان خواهم داد که حرفهای من شعاری نخواهد بود و بیشتر عمل میکنم تا حرف بزنم.

مقدادی با بیان اینکه به کار جمعی اعتقاد دارم گفت: در عزل و نصب ها با هفکری و انسجامی که در شورا وجود داشته باشد استفاده خواهم کرد.

انضباط مالی ازجمله برنامه‌های دومین کاندیدای شهرداری رشت

مسعود موسوی دیگر کاندیدای تصدی بر شهرداری رشت، با بیان اینکه همه توان خود را برای شهر و شهروندان خواهم گذاشت، گفت: به همه اعضای شورا پیامک دادم که می‌خواهم در خدمت شهر و شهروندان باشم.

موسوی به اشاره برنامه های خود اظهار کرد: سر لیست برنامه شامل مالی، گردشگری، انرژی های پاک، مسکن و فعالیت محرک های توسعه و بازآرینی مدیریت شهری، حوزه منابع انسانی و دیپلماسی شهری است.

وی تصریح کرد: راه اندازی سامانه مدیریت اداری از جمله برنامه های بنده است. در شش ماه نخست امسال تاکنون بخش اندکی از بودجه محقق شده است و درحال حاضر پرداخت حقوق کارکنان شهرداری با سختی انجام می گیرد.

موسوی با اشاره به اینکه انضباط مالی در برنامه های شهرداری رشت بسیار حائز اهمیت است، افزود: لازمه ساختار ایجاد انضباط مالی شامل شفاف سازی، الکترونیکی شدن، سامانه اموال و غیره است و معتقدم هر گونه اطلاعاتی پیرامون مباحث مالی باید ثبت و ضبط شود.

عضو سازمان نظام مهندسی با اشاره به بخشودگی عوارض گفت: باید به سمت و سویی برویم که مردم با علاقه‌مندی عوارض پرداخت کنند. میتوان از روش هایی که شهرهای بزرگ و توسعه یافته در این زمینه داشته‌اند، استفاده کرد و نیاز به ابداع روش جدید نیست.

موسوی افزود: ایحاد کمیته تخصصی نیازسنجی اموال موصوع بسبار مهمی است که به آن نیاز داریم و باید به نوعی برنامه ریزی شود تا بیشترین عواید نصیب شهر و شهروندان شود

وی یادآور شد: باید از منطقه ازاد انزلی سهم داشته باشیم و از فرصتها استفاده کنیم.

موسوی خواستار مشارکت شهری در امور سرمایه گذاری شد و افزود: باید شهرداری به سراغ ساختمانهای نیمه کارها و رها شده برود.

نامزد شهرداری رشت اظهارکرد: برای جذب مسافر باید سازو کارهای جدیدی داشته باشیم زیرا در دنیای امروز گردشگری یک امر ضروری است.

موسوی مشکل امروز شهر رشت را رکود سرمایه دانست و گفت: سرمایه در شهر رشت باید چرخش داشته باشد. امروز ممکن است چیزهایی که بگویم تمام و کمال نباشد زیرا هنوز داخل شهرداری نشده و اشراف کامل ندارم.

وی گفت: همسو کردن شورا و شهرداری کار سختی نیست.

وی با بیان اینکه بدون تعامل شورا و شهرداری اتفاقات خوبی در شهر رشت نخواهد افتاد، گفت: متاسفانه در سنوات گذشته مشکلاتی در این زمینه بوده است. شهر رست با توسعه یافتگی باعث رشد استان و کشور خواهد شد.

موسوی با بیان اینکه استان گیلان و رشت داری ظرفیت های بالایی است، گفت: باید ابتدا زیرساخت‌ها را در اولویت کار قرار بدهیم. اگر زیرسازی درست نداشته باشیم نمی‌توانیم شهر رشت را به قطب گردشگری تبدیل کنیم.

وی افزود: ورود و خروج مسافران سناریو داشته باشیم.

موسوی در بخش دیگری از اظهارات خود بر لزوم ساماندهی عوارض تاکید کرد و گفت: بخشی از بودجه که متناسب با دریافت عوارض است باید ساماندهی مناسبی داشته باشد.

عدالت اجتماعی و توسعه یافتگی دو مقوله به هم مرتبط هستند

این عضو سازمان نظام مهندسی یادآور شد: باید برای زمین‎ها و ساختمان های نسقی کارهای مناسبی صورت گیرد و مدیریت های مناسبی داشته باشیم. عوارضی که امروز دریافت می‌کنیم متناسب با فرهنگ مردم نیست و اعتقاد دارم خدمات به ضورت مساوی در کل شهر ارائه شود.

وی با اشاره به استفاده از انرژی های پاک گفت: اگر ثابت کنیم که در این حوزه برنامه داریم می توانیم حتی در سطوح جهانی نیز تسهیلات دریافت کنیم.

موسوی تصریح کرد: برای داشتن شهری مناسب باید به مشاغل، منظر، املاک، شهرسازی، ترافیک، حمل و نقل، خدمات شهری، زیرساخت‌ها و پسماند را اولویت کار قرار دهیم.

نامزد شهرداری رشت با اشاره به ظرفیت گردشگری و میراث فرهنگی این شهر گفت: رشت در این حوزه بکر است و می‌توانیم محرک های اقتصادی خوبی را ایجاد کنیم تا شهر به برند گردشگری تبدیل شود.

موسوی  ایجاد خانه و کاشانه را از دیگر اقدامات برای کسب درآمد پایدار دانست و گفت: متاسفانه در حوزه ساماندهی مشاعل گردشکری تاکنون تصمیمی اتخاذ نشده است و با مدیریت واحد می‌توانیم بسیاری از واحدها را فعال کنیم.

وی یادآور شد: عدالت اجتماعی و توسعه یافتگی دو مقوله به هم مرتبط هستند زیرا بدون عدالت اجتناعی نمی‌توانیم در مسیر توسعه یافتگی گام برداریم.

وی در خصوص موضوع حمل و نقل و ترافیک نیز اظهار کرد: باید طرح ها در این حوزه به روز باشد و قبل از تراموا نیز چهار رینگ داخل شهر رشت را بازگشایی کنیم.

موسوی در مورد خدمات شهری اظهار کرد: در این حوزه کارهای زیادی روی زمین مانده است. فرهنگ سازی در بخش تفکیک زباله، همکاری و تعامل با سایر ارگان ها، ساماندهی مشاغل مزاحم، ساماندهی مبلمان شهری و ارائه بسته های حمل و نقل مناسب از برنامه های بنده است.

وی افزود: توانمندسازی سیستم مدیریت بحران، جانمایی مکان‌های امن و اضطراری، احداث ایستگاه های پمپاژ، اجرای طرح جامع کاهش خطرپذیری، انجام مانورهای مناسب از جمله برنامه های بنده برای کنترل بحران است.

موسوی یادآور شد: هیچ فرصتی را تاکنون به خودمان ندادیم که به یک فرد را بر چه اساسی پست می‌دهیم؟ اعتمادسازی در درون سازمان هم مهم است.

نامزد شهرداری رشت گفت: در شهر رشت هزار هکتار بافت فرسوده رها شده داریم. متاسفانه توسعه شهری بر روی دوش مردم بوده است و باید در این زمینه شهرداری بهتر ورود کند. تولید پول و ثروت توسط ابزار مدیریتی صورت می‌گیرد و یکی از برنامه های من استفاده از ابزار مدیریتی است.

سوالات شیرزاد از موسوی:

کار در شهرداری بسیار سخت است. شصت وششمین شهردار رشت را می‌خواهیم انتخاب کنیم. برخی مواقع حوزه های مختلف شهرداری دچار بحران میشود در این زمینه چقدر شورا را در نظر می‌گیرید؟

تجربه های گذشته تعدادی از شهرداران علاقه‌مند بودند که مدیرانی از خارج بدنه شهرداری منصوب کنند شما چه برنامه ای در این زمینه دارید؟

در مورد مسکن فقرا و اصلاح ساختار مالی چه برنامه ای دارید؟ برای دست فروشان چه کارهایی می‌خواهید انجام دهید؟

رمضانپور نرگسی: موسوی بهترین و جامع ترین برنامه را ارائه کرد

رمضانپور دیکر عضو شورا خطاب به موسوی گفت: به جرات می‌توانم بگویم در بین 5 نفر بهترین و جامع ترین برنامه را ارایه کردید. در حال حاضر شهرداری رشت دارای مشکلاتی است که از جمله آن نداشتن برنامه پنج ساله و عدم تعامل با مقامات است. عدم سرمایه گذاری، عدم اولویت بندی در پروژه‌های عمرانی سبب بی اعتماد عمومی شده است.

رمضانپور در ادامه گفت: به هر دلیلی در این مقطع زمانی اگر سکان شهرداری را برعهده نگیرید حاضرید که با دوستان دیگر همکاری کنید؟

تاکنون شعارهای زیادی داده شده

حجت جذب دیگر عضو شورا با بیان اینکه تاکنون شعارهای زیادی داده شده و عملی دیده نشده است، گفت: رفع مشکلات عینک، احیای رودخانه ها و بدهی شهرداری از جمله برنامه هایی بود که شهرداران قبلی  نیز به صورت تئوری مطالبی ارائه کرده بودند اما عملا نتیجه ای نگرفتیم.

عشق به رشت را در وجود شما دیدم

حاجی پور نیز اظهار کرد: همه ما رشت را دوست داریم و مانند فرزند ما است. این عشق را در وجود شما هم دیدم. اگر شما انتخاب نشدید آیا در کنار دوستی که شهردار می‌شود قرار خواهید گرفت؟

انتقاد شدید علیپور از دورویی اعضای شورای شهر رشت

علیپور اظهار کرد: مردم این شهر از شوراهای گذشته اسیب دیدند. بنده تا امروز هزینه های زیادی در فضای مجازی بابت اظهاراتم پرداخت کردم اما با خدا معامله کرده ام.

وی با بیان اینکه در دوران نصرتی اعضای شورا نیز مدام در حال تعریف از او بودند گفت: تمامی اعضای شورا در دوران نصرت در مقابل او  بکجور رفتار می‌کردند و در پشت سر جور دیگر عمل می‌کردند.

علیپور به وضعیت نابسامان کارگران شهرداری اشاره کرد و گفت: نفرین و ناله خانواده های این کارگران همواره بدرقه افرادی است که به آنها اجحاف کردند.

سیاسی نیستم / در مقابل خواسته های نامعقول ایستادگی می‌کنم

موسوی در پاسخ به سوالات اعضای شورا گفت: کنشگران شهری در تمامی دنیا همواره فراوان بوده و کسانی که در حوزه شهری ذینفع هستند مطالباتی دارند و این مطالبات باید مدیریت شود. در مقابل خواسته های نامعقول ایستادگی می‌کنم و در تمامی مباحث با مشورت اعضای شورا کار را انجام می‌دهم.

عضو سازمان نظام مهندسی گفت: بنده فرد سیاسی نیستم و اعلام می‌کنم از سیاست چیزی نمی‌دانم.

موسوی در مورد استفاده از مدیران داخلی یا ورود مدیران خارج از بدنه گفت: این امر منوط به این است که ایا فرد متخصص در آن حوزه در بدنه شهرداری وجود دارد و یا خیر!  برای افراد شاخصی در نظر می‌گیریم و با اعضای شورا برای انتصاب افراد مشورت می‌کنم.

وی در مورد بازارهای فرهنگی و هتری گفت: این بازارها هزبنه زیادی ندارد و با برنامه ریزی درست می‌توان کار را پیش برد.

از نظر من دستفروشی، شغل است / رکود یک فرصت است / آبنما درست جانمایی نشده

وی در بر لزوم اصلاح گردش مالی تاکید کرد و افزود: باید انضباط مالی را بیشتر پیگیری کنیم و دستفروشی نیز از تنظر بنده شغل محسوب می‌شود و باید ساماندهی شوند.

موسوی گفت: پرداخت حقوق کارکنان از مواردی است که با تولید ثروت امکان پذیر خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه یکی از ابزار های تولید ثروت ایحاد زمین است، گفت: در حال حاضر در هر نقطه شهر میتوانیم بر اساس ضوابط و استانداردها نقاط شهری جدید اضافه کنیم.

موسوی با بیان اینکه با آب نمای بوستان ملت مخالف نیست، اظهار کرد: اما متاسفانه درست جانمایی نشده و در جایی ایجاد میشد که زمین هنگفتی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه رکود یک فرصت است، گفت: بسباری از اموری که در دوران رکود می‌توانیم اجرا کنیم در دوران رونق اقتصادی امکان اجرای آن نیست.

بهزاد نیک فهم با اشاره به اینکه نسبت به مشکلات شهر رشت آگاهی دارم، افزود: ارتقای سطح کیفیت رشتوندان مهم ترین هدفی است که می توانم در یک جمله مطرح کنم.

وی با بیان اینکه اثرات کارهایی که در شهر انجام می دهیم، پاک شدنی نیست، گفت:  اکنون وارث اقدامات شوراهای گذشته هستیم. شهروند محوری، شهر هوشمند و خلاق در تمام ابعاد برای چشم انداز ۱۴۰۰ را ضروری می‌دانم.

نامزد تصدی گری شهرداری رشت اظهار کرد: امروز وجود محله غنی و فقیر یک خطر برای شهر رشت است. طرح های تفصیلی متاسفانه در جلساتی که مورد بررسی قرار می‌گیرد بسیار کم اهمیت دانسته می‌شود. بازارها و مناطق های مسکونی و آپارتمان های نوساز ما امروز ایمن نیست.

پیمانکار پروژه پیاده راه علم الهدی و سبزه میدان رشت گفت: آرزو دارم که شهر خودم را پیاده محور ببینیم اما نه با شعارهای قبلی ! و پیاده محوری را یک کار فرهنگی می‌دانم.

وی در ادامه با اشاره به سیاست های فرهنگی اجتماعی خود گفت: مقوله ای به عنوان صنعت سرگرمی در کنار بهره‌مندی از ظرفیتهای فرهنگی تاریخی و مذهبی که مترادف با توسعه گردشکری است مورد توجه است.

نیک فهم با بیان اینکه برندسازی به خوبی در شهر تعریف نشده است، گفت: باید به پتاسیل های شهری خود آگاهی داشته باشیم و نیاز به فضا های شهری داریم که سرزنده باشد.

وی از برنامه خود برای برندسازی محله محور خبر داد و افزود: متاسفانه تولیدات کشاورزی ما به صورت خام خارج میشود و همین سبب خواهد شد که رونق اقتصادی خوبی نداشته باشیم.

به تنهایی زورمان به رودخانه‌های رشت نمی‌رسد

وی افزود: بازارهای فرهنگی از شاخصه‌های استان ما است و از این بازارها برای توسعه شهری می‌توانیم استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه در حوزه فضای سبز اقدام مناسبی صورت نگرفته گفت: برای هویت بخشبدن به شهرمان نیاز به برنامه داریم و باید یک سند جامع داشته باشیم.

نیک فهم افزود: باید از بودجه های ملی بیشتر استفاده کنیم. همین امروز ۲۴۰ میلیارد تومان شهر ساری برای رودخانه های خود از دولت پول گرفته است.: در برنامه توسعه ششم کشور مواردی مطرح شده که میتوان بودجه دریافت کرد.

وی در مورد احیای رودخانه‌های شهر رشت اظهار کرد: زور ما به رودخانه‌ها به تنهایی نمی‌رسد و باید از منابع ملی استفاده کنیم.

نیک فهم تصریح کرد: باید طرح توسعه و جامع به سمت جنوب شهر برود و برای رفع حاشیه نشینی پروژه های پیشتاز داشته باشیم.

بافت تاریخی – فرهنگی شهر رشت احیا شود

وی بر لزوم احیای محور تاریخی – فرهنگی شهر رشت تاکید کرد و با بیان اینکه ثابت قدم در این حوزه اشتباهاتی مرتکب شده است، اظهار کرد: خیابانهای رشت در دوران پهلوی آسفالت شد و دوران قاجار نیز همه سنگ فرش بودند. متاسفانه کارشناسان تا آجر در شهر رشت می‌بنند، می‌گویند برای دوران قاجار است. کجا این فضیه درست است؟

نیک فهم با بیان اینکه درباره پیاده راه فرهنگی تفاهم نامه ای با میراث فرهنگی بسته شود گفت: می‌توانیم به مغازه هایی که در آنجا هستند، تسهیلات گردشکری بپردازیم و سبب توسعه اقتصادی آنها شویم.

وی گفت: متاسفانه مشخص نیست که چقدر شهرداری بدهی دارد و باید سیستم شفاف سازی مالی اجرا شود. باید حقوق و دستمزد و بیمه را در یک فایل جداگانه بگذاریم و بتوانیم به صورت ویژه اقدام کنیم.

ذاکری: این شائبه وجود دارد که می‌خواهید شهردار شوید تا طلب میلیاردی خود را شهرداری را وصول کنید

بهراد ذاکری عضو شورای شهر رشت گفت: اعلام شده است که شما چند میلیارد از شهردار طلبکار هستید و این شائبه به وجود آمده که ورود شما به عنوان شهردار برای دریافت طلب خودتان است! همجنین اولویت شما برای رکود بازار در پیاده راه فرهنگی چیست؟

آیا توان مقابله با فساد درون سازمانی را دارید؟

علوی که در جلسه امروز هنگام ارائه برنامه های دو کاندیدای قبلی غیبت داشت در سوالی از نیک فهم پرسید: آنچه که در برنامه شما برای ما جذاب بود این بود که شما از بیرون به سازمان نگاه کردید و به مسائل خوبی را اشاره کردید. امروز سهرداری با بدهی هنگفتی دست و پنجه نرم می‌کند برنامه شما در این باره چیست؟ آیا توان مقابله با فساد درون سازمانی را دارید؟ با فشار اعضای شورا و یا لابی های قدرت خارج از شورا چه برخوردی می‌کنید؟

بازاری هستم و اهل حساب و کتاب / شهرداری رشت بی پول نیست

نیک فهم در پاسخ به سوالات گفت: آدمهای کاسب، آدمهای بد نیستند. بنده ۲۴ پرسنل قانونی در حوزه کاری خودم دارم. به عنوان کسی که در بازار هستم حساب و کتابم خاص است. شهرداری رشت بی پول نیست. متاسفانه ۴۰درصد در خرج کرد دور ریز داریم. می‌توانیم این رقم را با برنامه ریزی درست ذخیره کنیم.

نامزد شهرداری رشت اظهار کرد: در انتظابات به دگرگونی انقلابی اعتقادی ندارم اما در حوزه برخورد فساد باید از همه ابزارهای حکومتی استفاده کرد. اگر اراده شورا را در مبارزه با فساد ببینم بنده بلد هستم که به موقع نه بگویم.

علوی ختم جلسه را اعلام کرد و گفت:  انتخاب شهردار به جلسه عادی دوشنبه هفته بعد موکول شد.
علیپور: دهن شورا را گل می مالم!! | انضباط مالی؛ مهمترین برنامه موسوی | استفاده از تکنولوژی نانو؛ برنامه مقدادی |نیک فهم: بازاری هستم و اهل حساب کتاب| انتخاب شهردار رشت به جلسه بعدی موکول شد
#شورای شهر رشت #شهرداری رشت


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
امیر
قبلا هم بودند افرادی که برنامه های خیلی زیبایی ارائه نمودند و بعضا شهردار هم شدن ولی فاصله حرف و عمل بسیاره
چهارشنبه، 18 مهر 139714:17:45
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
217245 1