کدخبر:
217713
تاریخ انتشار:
۱۳ آبان ۹۷
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

گزاش تصویری؛

بازديد مديرعامل آب منطقه‌اي گيلان از سد ملاهادي و پل مرزي آستارا

خزر: کاظم لطفي مدير عامل شرکت آب منطقه اي گيلان در سفر يک روزه به بندر مرزي آستارا از سد ملاهادي بزرگترين سد کوتاه کشور و پل مرزي شهرستان بازديد کرد و همچنين در هتل بين المللي اسپيناس شهرستان آستارا نشست خبري برگزار کرد.

 مدير عامل آب منطقه اي گيلان در جمع اصحاب رسانه در شهرستان آستارا اظهار داشت : در شرايطي قرار داريم که با تغيير اقليم در کره زمين مواجه ايم و مساله آب در خاورميانه در قرن اخير بي سابقه بوده است. 

لطفي با اشاره به ?? هزار کيلومتر مربع مساحت حوضه سپيد رود بزرگ گفت: اين حوضه چهار برابر مساحت استان گيلان بوده و در ?? سال گذشته از سالانه ? ميليارد متر مکعب ذخيره به يک ميليارد و ??? ميليون مترمکعب آب رسيده که با اين شرايط در آينده نزديک تهديدات کم آبي به استان گيلان خواهد رسيد.

وي با بيان برنامه هاي تامين آب توسط  شرکت آب منطقه اي گيلان گفت : برنامه ريزي براي بهره گيري از آب ?? رودخانه جاري داخل استان انجام شده و بايد سدهايي احداث کنيم که حوضه آب آن در داخل استان باشد که بتوانيم  منابع آب را در داخل استان مديريت کنيم .

لطفي اضافه کرد: از سال ?? تا کنون نهضت سد سازي در استان گيلان داير کرديم و ?? سد در حال احداث داريم و ادامه داد در شهرستان آستارا با احداث کوتاهترين سد کشور به روش RCC  با پيشرفت فيزيکي 20 درصدي که در هفته دولت سال 98 مورد بهره برداري قرار خواهد گرفت، آب ?? روستاي اين شهرستان تامين خواهدشد.

وي با اشاره به مشکلات تامين مصالح و تامين منابع مالي سد ملاهادي آستارا گفت: با توجه به پيگيري ها و تصميمات اتخاذ شده در بازديد امروز  انشاالله اين موارد مرتفع خواهد شد و ادامه داد: يکي از دغدغه هايي اساسي  مردم اين شهرستان عدم آب شرب روستايي با کيفيت وتهديد  خشکسالي اراضي آنها است که با احداث اين سد و همجنين در بخش تامين آب شرب شهر آستارا نيز با استفاده از آب رودخانه چلوند و ايجاد سدي روي اين رودخانه ، در ?? سال آينده آستارا با مشکل آب مواجه نخواهد شد و افزود : اگر اين تامين آب را امروز جدي نگيريم شهرستان آستارا با مشکل روبرو خواهد شد.

مدير عامل شرکت آب منطقه اي گيلان يادآور شد اگر در فصل زراعي امسال به کمک  کشاورزاني که خارج از حوضه سد سفيدرود قرار داشتند نمي رسيديم قطعا در فصل زراعي کشاورزان متحمل ضرر مي شدند.

مهندس لطفي با اشاره به پيشرفت فيزيکي ?? درصدي  سد شفارود در شهرستان رضوانشهر گفت اين سد  در پايان سال ?? به آبگيري مي رسد  و ادامه داد در شهرستان ماسال سد لاستيکي خالکايي در دست احداث داريم و  همچنين در شهرستان فومن سد لاستيکي باغبانان به اتمام رسيده است.

وي اضافه کرد در شهرستان  صومعه سرا نيز سدي با ?? درصد پيشرفت  فيزيکي در حال اجرا داريم و ادامه داد بزرگترين سازه غرب گيلان که سد لاسک است و با اعتباري بالغ بر??? ميليارد تومان در آينده اي نزديک عمليات اجرايي آن آغاز  که در طول چهار سال به بهره برداري خواهد رسيد.

وي با بيان پيشرفت فيزيکي  ?? درصدي سد فخر آباد در شهرستان رشت اظهار داشت  که اين سد در اوايل سال ?? به بهره برداري مي رسد و ادامه داد سد پهلوان بست در لنگرود با ?? درصد پيشرفت فيزيکي بر روي رودخانه شلمانرود در آينده نزديک به بهره برداري خواهد رسيد.

وي سد پلرود را  يکي از سدهاي بزرگ استان دانست و افزود اين سد  با ?? درصد پيشرفت فيزيکي  در سال آينده آبگيري خواهد شد .

مديرعامل شرکت آب منطقه اي گيلان با اشاره به رونق اشتغال در بحث سد سازي گفت: اکنون بيش از  ? هزار نفر در ?? کارگاه مرتبط با سد سازي گيلان مشغول به کار هستند و با توجه به برنامه ششم توسعه در استان گيلان ?? سد در مدار بهره برداري قرار خواهد گرفت که با اين تعداد سد،  ? هزار و ??? ميليارد مکعب آب را مديريت مي‌کنيم که در اين صورت  استان گيلان يکي از استانهاي ثروتمند و  پايدار در تامين آب خواهد بود.

لطفي گفت: اگر بافت جمعيتي گيلان تغيير کند و اين بافت به صورت ناموزون حرکت کند براي تامين آب به مشکل روبرو خواهد شدو  ادامه داد : استان گيلان، محيط زيست شکننده اي دارد که مهاجرت به اين استان مشکلاتي را در پي خواهد داشت.

وي در ادامه با اشاره به تهديدهاي آب شهرستان آستارا گفت: يکي از بزرگترين تهديد هاي آستارا ورود سيلاب رودخانه آستاراچاي به شهر مي باشد و نياز به ?? کيلومتر ديواره‌سازي بود که نزديک ? کيلومتر آن انجام شده و براي ? کيلومتر باقيمانده ?? ميليارد تومان اعتبار نياز است که از طريق اعتبارات متمرکز کشوري تامين اعتبار شده و با اجراي پروتکل مرزي تا پايان سال ?? اين ديواره سازي به اتمام خواهد رسيد.

لطفي تاکيد کرد: ?? هکتار از آب بندان هاي آستارا در جهت تامين آب کشاورزي ساماندهي خواهد شد و خاطر نشان کرد :در بحث تامين آب براي کل جمعيت آستارا از سد چلوند استفاده خواهد شد که اين سد در دست مطالعه قرار دارد که انشاالله تمامي مردم شهرستان از اين آب بهره مند خواهند شد.
بازديد مديرعامل آب منطقه‌اي گيلان از سد ملاهادي و پل مرزي آستارا
#کاظم لطفی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان #مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدترین خبرها
تازه ترین خبرها
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
217713 1