کدخبر:
218022
تاریخ انتشار:
۵ آذر ۹۷
چاپ
چاپ
|
1 نظر
چاپ
دسته خبر
:

عبدالهی در پیچ و خم احراز صلاحیت!

خزر: اگرچه عدم صدور حکم شهردار تهران تا این لحظه را می توان تا حد زیادی مرتبط با تعاملات گروه های سیاسی مختلف و بعضا زورآزمایی آنان با یکدیگر دانست اما برای شهرداری رشت قضیه متفاوت است! 

به گزارش خزرآنلاین، دیروز بود که سخنگوی وزارت کشور در واکنش به عدم صدور ابلاغ احکام برخی شهرداران گفت: وزارت اطلاعات در پاسخ به استعلام به عمل آمده برای شهرداران پیشنهادی تهران، مشهد، یزد، کرمانشاه و رشت تاکنون اعلام نظر رسمی نداشته است.

سامانی با اعلام این مطلب گفته بود: مطابق قانون وظایف مشخصی برای شوراهای اسلامی شهر، وزارت کشور و سایر نهادهای مسوول تعیین شده است، که هر کدام می بایست در زمان خود به درستی اجرا شود. قطعاً بررسی گزینه‌ها و انتخاب فردی که بتواند سیاستهای شورای شهر در اداره امور شهری را اجرایی سازد، با شورای شهر است لکن قانون گذار برای اطمینان از رعایت چارچوب‌های قانونی در تصمیمات شوراها، مراجعی مثل وزارت کشور، وزارت اطلاعات و هیأتهای تطبیق مصوبات شوراها را مسوول دانسته و وظایفی را برای آنها تعیین کرده است.

وی افزود: آیین نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار مصوب 1377 هیأت وزیران - همانگونه که از نام آن بر می آید - مستند قانونى براى بیان شرایطی است که پس از احراز آن، فرد پیشنهادی، تصدی سمت شهرداری را برعهده خواهد گرفت. در این راستا؛ احراز هر یک از این ویژگی ها بر اساس نظریه دستگاه مسوول محقق می شود؛ به عنوان نمونه برخورداری از مدرک تحصیلی دانشگاهى با گرایشهای مشخص شده در زمره شرایط تعیین شده‌ای است که مرجع صالح برای تائید آن صرفاً وزارت علوم است. در خصوص صلاحیتهای عمومی فرد نیز مطابق قانون صرفاً وزارت اطلاعات می‌بایست اعلام نظر نماید که تاکنون وزارت اطلاعات در پاسخ به استعلام به عمل آمده برای شهرداران پیشنهادی تهران، مشهد، یزد، کرمانشاه و رشت اعلام نظر رسمی نداشته است که از الزامات صدور حکم است.

اگرچه عدم صدور حکم شهردار تهران تا این لحظه را می توان تا حد زیادی مرتبط با تعاملات گروه های سیاسی مختلف و بعضا زورآزمایی آنان با یکدیگر دانست اما برای شهرداری رشت قضیه متفاوت است! 

انتخاب حامدعبدالهی به عنوان شهردار رشت را می توان به جرات پرحاشیه ترین انتخاب شهردار در طول تاریخ رشت دانست. از یک سو کار به انتشار اسنادی کشیده شده بود که بی توجه به صحت و سقم شان تنها در فضای مجازی منتشر می شد و از سوی دیگر شش عضو شورا پایشان را در یک کفش کرده بودند که به هیچ عنوان حاضر به انتخاب فردی به غیر از عبدالهی به عنوان شهردار رشت نیستند. 

حالا که عبدالهی به عنوان شهردار رشت انتخاب شده است، تاخیر در صدور حکم تصدی اش بر شهرداری، ناچاراً این سوال را به ذهن متبادر می کند که آیا شهردار منتخب در پیچ و خم اخذ صلاحیتهای عمومی خود گرفتار شده است؟ سوالی که پاسخش حتی اگر هم مثبت باشد، باز هم برای عبدالهی پایان راه نخواهد بود! چرا که وی حامی قدرتمندی همچون جعفرزاده دارد که می تواند با رایزنی های گسترده خود، حکم شهرداری عبدالهی را برایش به ارمغان بیارود. 

با این حال، در پرونده ویژه تصدی عبدالهی بر شهرداری رشت، ابهام دیگری هم به چشم می خورد! بر اساس شنیده ها، گفته می شود شهردار منتخب هنوز مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد خود را به شورانشینان ارائه نداده است و این دقیقا همان موضوعی است سخنگوی وزارت کشور از آن به عنوان نمونه ای از شرایط تعیین شده برای احراز صلاحیت نام می برد. 

با همه این تفاسیر، بعید است که عبدالهی در ارائه مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد با مشکل خاصی روبرو باشد چرا که هم شهردار منتخب رشت بنا به برخی ادعاها از مدت ها قبل رویای شهرداری را در سر می پرورانده و لذا پیش بینی همه چیز را کرده و هم اخذ مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد با وجود دانشگاه هایی که در سال های اخیر قارچ گونه رشد کرده اند، اصلا به سختی گذشته نیست. نکته مهم دیگر اینکه عبدالهی حامی قدرتمندی چون جعفرزاده دارد که در اکثر مواقع به دفاع از سیاست های دولت تدبیر و امید پرداخته و لذا بعید است وزیر کشور مقاومت چندانی در برابر خواسته جعفرزاده مبنی بر صدور حکم تصدی عبدالهی بر شهردار رشت از خود نشان دهد. حتی اگر نظر دستگاه های نظارتی مخالف آن باشد!
عبدالهی در پیچ و خم احراز صلاحیت!
#حامد عبدالهی #شهرداری رشت


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
امیر
دقیقا مثل قول بنی اسرائیل شدی خزر اینم میاد بعدش می خوای چی بگی خدا داند
دوشنبه، 5 آذر 139723:29:47
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
218022 1