کدخبر:
218121
تاریخ انتشار:
۱۲ آذر ۹۷
چاپ
چاپ
|
1 نظر
چاپ
دسته خبر
:

گفتگویی بی پرده با آقای شهردار - قسمت اول

از ردصلاحیت در شهرداری گرگان تا داستان دستگیری و واکنش به اتهام اختلاس در پروژه آب نما!

صبح دیروز میهمانمان بود. مردی که نامش گره خاصی با حواشی خورده است! جاذبه و دافعه قوی دارد. دوستانش به شدت دوستش دارند و دشمنانش هم البته شمشیر را با او از رو بسته اند. اخبارش همیشه برای مردم جالب است و اصطلاحاً هیچ وقت از مُد نمی افتد. شاهد این ادعا همین خبر است که به زودی به جمع مطالب پربازدیدمان صعود خواهد کرد. به خصوص وقتی هم که می گوید امروز می خواهم بی پرده سخن بگویم، مطمئن تر هم میشوم! تاکیدش بر اینکه صدایش ضبط شود هم برایم جالب است.

خزرآنلاین: جناب ثابت قدم؛ خوش آمدید! حالا که قرار شد بی پرده سخن بگوییم، به عنوان اولین، حتما خبر دارید که آقای عبدالهی به عنوان شهردار منتخب شورا انتخاب شده اند و به زودی حکمشان را از وزارت کشور دریافت خواهند کرد. ایشان در زمان تصدی شما بر شهرداری رشت، به عنوان مدیر منطقه 5 منصوب شد و تقریبا همان مدیریت، راه را برای ورودش به مجموعه شورا هموار ساخت و حالا هم که به عنوان شهردار منتخب شورا، قرار است پا جای پا شما بگذارد. نظر شما در خصوص ایشان چیست؟

ثابت قدم: اولین دوره حضور بنده در شهرداری رشت مابین سال های 91 و 92 بود و فکر می کنم در سال 91 بود که ایشان از طریق آزمون و با سهمیه فرزندان شهدا وارد شهرداری شدند. چند ماهی را به عنوان کارشناس در حوزه ی خدمات شهر بودند. بعد از خروج بنده از مجموعه شهرداری و آمدن آقای خلیلی، آقای عبدالهی به عنوان مدیر عامل سازمان زیباسازی منصوب شدند. همین انتصاب باعث شد تا امکان ارزیابی عملکرد ایشان در مسئولیت دیگری همچون مدیریت فراهم شود.

البته ذکر این نکته هم ضروری است که وقتی برای دومین بار به عنوان شهردار رشت انتخاب شدم، سازمان زیباسازی با حواشی مختلفی از جمله قراردادهای حوزه ی تبلیغات روبرو بود و مسایلی همچون نصب المان های شهری در زمره وظایف این سازمان دسته بندی می شد. با این حال باید صادقانه بگویم که کارکرد آقای عبدالهی در چند ماهی که در این حوزه مشغول به خدمت بودند، خوب و مثبت بود. بعدها هم با توجه به اینکه سازمان های جدید در شهرداری بر طبق چارت جدید وزارت کشور در حال ادغام و شکل گیری بود و ما هم در مناطق پنجگانه شهرداری هم تغییراتی داشتیم، ایشان به شهرداری منطقه ی پنج رفتند. عملکرد ایشان به لحاظ اجرا در آن سطح به واسطه ی اینکه مصرانه پیگیر یک سری مباحث بودند، عملکرد مقبولی بود و بنده فکر میکنم که ایشان در همان دوره توانست پاسخگوی مسایل و موضوعات روز باشد. از بهمن 95 دیگر موضع مدیریتی نداشتند تا اینکه وارد انتخابات شورا ها شدند. البته این را هم بگویم که انتخاب ایشان به عنوان شهردار منطقه تصمیم خودم بود و مثلا نماینده خاصی با من در این خصوص صحبت نکرد.


خزرآنلاین: آقای ثابت قدم؛ برآیند اظهارات شما در خصوص آقای عبدالهی نشان می دهد از عملکرد ایشان در سازمان زیباسازی و شهرداری منطقه رضایت دارید با این حال شاید ایشان شما را به عنوان رقیب خود می پندارند! به خصوص اینکه وقتی نامتان به عنوان یکی از رقبای ایشان در پروسه انتخاب شهردار رشت مطرح شد، رسانه های وابسته به آقای عبدالهی در تخریب شما از یکدیگر پیشی می گرفتند. به نظر شما دستور تخریب از کجا صادر شده بود؟!

ثابت قدم: قضاوتی راجع به این موضوع ندارم! موضوع شهرداری برای بنده در پایان سال 96 و با انتخاب شورای پنجم که شهردار جدید را هم انتخاب کردند، منتفی شده است. حالا اینکه برخی ذهنیت بازگشت بنده را دارند و این بازگشت را خطری بالقوه برای خودشان احساس می کنند، خودشان باید پاسخگو باشند! در هر حال بنده تصمیمی برای بازگشت ندارم. البته منکر نمی شوم که در همین دوره اخیر انتخاب شهردار رشت، صحبت هایی با من شد اما قبلا هم گفتم که با کمال میل تجربه نصف و نیمه ای که دارم را به خاصر تعصب و علاقه ای که به این شهر و جغرافیا دارم، در اختیار قرار دهم.

خزرآنلاین: اخیرا در شورا اظهاراتی در خصوص آب نمای شهری مطرح شده که جان مایه اش بروز اختلاس در روند ساخت این پروژه بوده است! جریان این آب نمای میلیاردی چیست؟

ثابت قدم: وقتی که بنده شهرداری رشت را ترک کردم، این آب نما کار میکرد و خرابی هم در کار نبود. پانزده، بیست روز بعد هم گویا به بهانه توسعه و اجرای فاز دوم، این آب نما را بستند که هنوز هم بازگشایی نشده است. حالا اینکه چه الزام دارد که عملیات عمرانی توسعه آن وسط فصل تابستان انجام شود، سوالی است که برای بنده هم پیش آمده است! تعطیلی این آبنما آن هم در شهری که مردم فضای عمومی شهری زیادی ندارند، بسیار عجیب است! بی تردید مردم می فهمند که تعطیل کردن آب نمایی که در حال کار بوده، عجیب و شک برانگیز است. هدف ما هم از اجرای این طرح شادابی مردم بود. حالا گویا برخی با شادابی مردم مخالف بودند و یا شاید با شادابی موافق بودند اما با فردی که آن شادابی را پایه گذاری کرده است، مخالف بودند، خدا میداند در هر حال در این میان مردم متضرر شده اند.

خزرآنلاین: جناب ثابت قدم؛ هر از چند گاهی اخباری از دستگیری شما در فضای مجازی منتشر می شود. البته اتهام ها متفاوت است! جریان این دستگیری ها چیست و تا چه اندازه صحت دارد؟ به خصوص اینکه خودتان هم اخیرا نامه ای خطاب به رییس شورا نوشته اید و در آن بر برخی مشکلات حقوقی پیش آمده اشاره کرده اید.

ثابت قدم: داستان پردازی در خصوص دستگیری شهرداران تنها شامل حال بنده نمی شود. در همین شهرداری تهران هم شما میبینیم که آقای قالیباف را دستگیر میکنند! دو هفته بعد دوباره آزاد می شود! یک سال متواری است! این گفتمان در خصوص بدهکاری شهرداری هم رایج است و به نظر انگیزه شایعه پردازان، تامین یک هدف سیاسی را دنبال می کند. مثلا ما میگوییم که رشت 700 میلیارد بدهی دارد. خُب! یک لیست بدهید و شفاف به مردم بگویید که چه کسانی از شهرداری طلب دارند و بدهکاران شهرداری چه کسانی هستند. این اصلا کار سختی نیست! اگر این ها شفاف شود، مردم میبینند که چه کسانی پشت بدهکاران شهرداری هستند که ما نمی توانیم طلب مان را بگیریم و چه کسانی هم توانستند از شهرداری پول بگیرند.

درخواست بنده اینست که مشخص شود میزان بدهی صد و ده میلیاردی سال 77 و78 (که مورد تایید مشاوران مالیاتی هم هست) را به چه میزان رسانده ایم! چه مکانیسمی هم برای پرداخت همان از طرف فروش اوراق در نظر گرفتیم. اما چه بر سر اوراق آمد؟ اوراق به وسیله ای برای پرداخت حقوق تبدیل شد و بعد این حقوق مبدل به پرداخت پاداش شد و میبینیم همین پاداش باعث شد که مثلا معاون شهردار تعلیق بشود! اولین بدهی شهرداری، بدهی عمومی است. آیا شما بدهی عمومی خودت را داده ای که منِ ثابت قدم درگیر آن نشوم. حالا منِ ثابت قدم هیچ که مردم درگیر آن نشوند. بدهی بیمه را پرداخت کرده ای تا آن شهروندی که در محاکم بر علیه شهرداری حکم می گیرد بتواند خسارت خود را مثلا در تصادفات از بیمه دریافت کند؟ مگر 2000 الی 2500 نفر به صورت مستقیم و 4000 الی4500 نفر به صورت غیرمستقیم کارمند و خدمه شهرداری و زحمت کشان کارگری نیستند تا به هشتصدهزار نفر شهروند خدمت رسانی کنند. شما یک نهاد عمومی درست میکنید تا خدمت دهنده باشد حالا اگر قرار است این نهاد نه تنها خدمتی دهد بلکه ضرر هم برساند، پس چرا باید وجود داشته باشد؟ چرا برای ارائه خدمات خودمان به دنبال گفتار درمانی هستیم؟ پاسخ آقایان برای این گفتار درمانی چیست؟ البته روی سخن بنده اصلا با شورای شهر رشت نیست بلکه منظورم نهاد قانون گذار در سطح ملی است. تبعات ناکارامدی در حوزه ملی به حوزه ی شهری تسری پیدا می کند. اگر مدیریت شهری یکپارچه وجود داشت، امروز مردم کارآمدی آن را در همین دوران تحریم ها بهتر و بیشتر لمس می کردند.

خزرآنلاین: جناب ثابت قدم؛ شما شهردار منتخب گرگان شدید اما گویا صلاحیت تان احراز نشد. تمایل دارید کمی در این خصوص توضیح دهید؟

ثابت قدم: ببینید بنده در دوران تصدی ام بر شهرداری رشت رکورددار استیضاح بودم. اگر تعداد سوالات و استیضاح های شهرداران را در 12 سال گذشته جمع بزنید باز هم به اندازه به اندازه سوالات و استیضاح های دوران حضور بنده در شهرداری رشت نمی شود. دلیل این استیضاح های پی در پی اما چه بود؟ فارغ از موضوع تکثر اعضاء و نقطه نظرات متفاوت، مداخله دولت و استانداری در مدیریت شهری یکی از دلایلی بود که شورانشینان همراه دولت را به سمت استیضاح بنده سوق می داد. واضح تر اینکه باید این سوال را طرح کنم که چرا معاون سیاسی وقت استانداری در انتخابات سال 96 باید به مجموعه شهرداری حکم کند که می بایست به حمایت از رییس جمهور بپردازید؟! حرف بنده اینست که این موضوع یک عقبه و ریشه ای داشته است و متاسفانه عموم مردم در جریان آن نیستند و ما هم نباید برخی مسایل پشت پرده جریانات سیاسی این چنینی را برای مردم بازگو کنیم چرا ممکن است اعتماد مردم نسبت به دولت و حتی کل جریان حاکمیت کم شود. در هر حال بر سر کار شهرداری موانعی ایجاد می کردند و بعد هم بر آن مانع قفلی می زدند و می گفتند اگر کلید قفل را می خواهی، بیا این چند کار را برای ما انجام بده. هرچنئ ما بدون اینکه کلیدی به کسی بدهیم قفل ها را باز کردیم و با زحمت همکاران بسیاری از موانع و مشکلات حل شد. البته برخی از این مشکلات بسیار قدیمی بوده و ریشه در دهه ی شصت داشتند.

شاخص ترین موضوعی هم که به عنوان ایراد بعد از جریان انتخاب بنده در گرگان مطرح شده بود این بود که شما چرا موضوع مربوط به تعلیق یکی از پرسنل شهرداری را که تعلیق شده بود، پیگیری نکردید. استعلام بنده هم همزمان شد با بررسی این پرونده در کمیسیون مربوطه اش در حوزه ی اداری وزارت و در نتیجه حراست البته به اشتباه آمد و با استناد به این موضوع گفت ما نمی توانیم پاسخ استعلام رو بدهیم چرا که باید ابتدا پاسخ نهایی آن موضوع مشخص شود. به همین دلیل پروسه احراز صلاحیت برای شهرداری گرگان طولانی شد و تصدی ام بر شهرداری این شهر به خواست خودم منتفی شد البته اعضای شورای شهر گرگان بسیار به بنده لطف داشتند.
از ردصلاحیت در شهرداری گرگان تا داستان دستگیری و واکنش به اتهام اختلاس در پروژه آب نما!
#ثابت قدم #شهرداری رشت


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
بی نام
جای تاسف اختلاس کردن !تا کی اختلاس دزدی حق کشی باند بازی رند کاری... آثار کاراتون هم میبینیم آخرش هم خواهیم دید این کارها زرنگی نیست بی غیرتا
دوشنبه، 12 آذر 139722:47:34
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
218121 1