کدخبر:
218561
تاریخ انتشار:
۱۳ دی ۹۷
چاپ
چاپ
|
1 نظر
چاپ
دسته خبر
:

آیت الله خاتمی: یک موی پرانتقادترین مسئول کشور به تمام نظام سابق می‎ارزد / آیت الله یزدی: در 40 سال اخیر به اندازه 400 سال پیشرفت کرده‌ایم

به گزارش خزرآنلاین، آیت‎الله احمد خاتمی امروز 13 دی ماه در آیین اختتامیه یازدهمین اجلاسیه جامعه مدرسین و علمای بلاد در پژوهشگاه علامه طباطبایی قم اظهار کرد: وضعیت معیشت و زندگی مردم به شکلی نیست که بتوان نسبت به آن بدون موضع بود. در این زمینه می‌توانیم چند موضع (در مقابل ثبوت) داشته باشیم؛ نخست این‌که این را انکار کنیم که ناشیانه‎ترین نوع مواجهه است. برخورد دوم این‌که روی این حرف‎ها بنزین ریخته و آتش را داغ تر کنیم. موضع سوم، موضع منصفانه است که می‌گوید مشکلات را قبول داریم ولی باید دو نکته را در نظر بگیریم که اول دیدن داده‎ها و دوم، امید به آینده است؛ البته مسئولان نیز باید برای حل مشکلات مردم، جهادی عمل کنند.

وی بیان کرد: از جمله شیوه‎های امیدوار کردن مردم، ارایه آمارهای مقایسه‏‎ای است ولی مهمتر از همه این مسایل، عرصه های معنوی است که نختسین آن، حضور دین در صحنه است. نود درصد مردم و جوانان در نظر سنجی‌های اخیر، عشق خود را به دین ابراز کرده اند؛ اگر به متدینین این واقعیت گفته شود که چه کسانی بر این کشور حاکم بودند که بی دینی جزو هویت آن‌ها بود متوجه مسایل اصلی م‌ شوند.

وی یادآورشد: مادر شاه پهلوی در خاطرات شفاهی می گوید که رضاشاه اهل نماز و روزه نبود و کار به جایی رسید که به کلی منکر بهشت و جهنم شد و می‌گفت که من نمی‌فهمم که چرا مردم برای عرب‎ها عزاداری می‎کنند. انگلیس‎ها برای پست پادشاهی به دنبال کسی بودند که چند خصوصیت داشته باشد؛ اولین آن خشونت فراوان و دوم بی سوادی است؛ همچنین کسی که بسیار بی دین باشد؛ پسر او نیز لائیک محض بود؛ کسی که روزی به او شهبانو می‌گویند دو جلد خاطره نوشت دارد؛ در این کتاب، حداقل 10 بار تصریح دارد که بدبختی کشور از اسلام است و اگر دینی به درد مردم بخورد، زرتشتی و بهاییت است.

وی افزود: هویدا بهایی و بهایی زاده بود و وزارت کشاورزی نیز در اختیار یک بهایی بود، وزارت آموزش و پرورش نیز 13 سال در اختیار یک زن بهایی بود، خوشبختانه این دوران تمام شد و دین به صحنه آمد و قانون اساسی دینی با حضور 50 مجتهد به مدت 90 روز کلمه کلمه قانون اساسی را مباحثه کردند تا این قانون مطابق با اسلام باشد؛ تنها قانون اساسی تماما اسلامی، قانون اساسی جمهوری اسلامی است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: درست است که به برخی از مسئولان عالی رتبه کشور ایراداتی وجود دارد ولی حتی یک موی پرانتقادترین مسئول کشور به تمام نظام سابق می‎ارزد.

وی تصریح کرد: در یکی از کتب طاغوتیان بیان شده است، شاه می گفت که این مردم مثل گوسفند می مانند و قادر به انجام هیچ کاری نیستند، در خاطرات علم بیشترین توهین ها به مردم از سوی شاه بیان شده است، او اعتقاد داشت که مردم ایران حتی دست و صورت خود را نمی‌شستند و رضا شاه بود که مردم را به شستن دست و صورت خود عادت داد.

وی یادآورشد: نامزدان وکالت مجلس نیز از سوی شاه و اطرافیان او دست چین می شدند؛ اگر انتخابات نیز برگزار می شد، حضور مردم بسیار ناچیز بود؛ اسف‌بار است که امروز افراد در فضای باز در تهران می‌نشینند و با بی بی سی صحبت می کنند و می گویند که آزادی نیست؛ آزادی قبل و بعد از بیان وجود دارد و عده ای نیز نظام را بمباران تبلیغاتی می کنند ولی نظام آنها را تحمل می‎کند؛ البته هیچ نظامی براندازی را تحمل نمی‎‏کند.

امام جمعه موقت تهران گفت: بردگی کامل، از دیگر برگ‎های سیاه طاغوت است؛ شاه در کتاب پاسخ به تاریخ بیان می کند که ای کاش این همه نوکری آمریکا را نکرده بودم؛ رضاخان و محمد رضا را انگیسی ها بر سرکار آوردند و مشخص است؛ فردوست نیز بر این مساله کاملا تصریح دارد.

وی افزود: ایران ،امروز مستقل ترین کشور جهان است و راز این همه شیطنت در مقابل ایران، همان است که ایران اسلامی را به بردگی بگیرند؛ اگر این داده‏‎های معنوی را به مردم بگوییم از صمیم جان شاکر خداوند می شوند ولی مطمن باشند که این نظام، نظام اسلامی و الهی است و مشکلات نیز با عنایت الهی رفع خواهد شد.

وی بیان کرد: شکر نعمت نسبت به روحانیت و اعلام دارای چند مرتبه است؛ اولین شکرانه، ماندن در صحنه است؛ برخی‎ها به شدت در تلاش هستند که در یک حوزه بی طرف نسبت به اصل انقلاب و نظام اسلامی بخزند؛ البته این افراد کم تعداد هستند زیرا اکثریت مردم و علما و طلاب در 9 دی و سالگرد آن‌ها خود را ثابت کرده‎اند.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: گروه بی طرف به اصل نظام باید بدانند که کار آن‌ها ناسپاسی است و چوب آن را هم خواهند خورد؛ همراهی صمیمانه با ولایت از مسایل مهم دیگر در شکرانه انقلاب است؛ به حمدالله اکثریت حوزه با ولایت بوده، هستند و خواهند بود؛این محبت نیز متقابل است.

وی یادآورشد: سومین شکرانه، مساله بصیرت‎افزایی است؛ امروز بیش از گذشته، نیازمند بصیرت افزایی هستیم؛ دشمن در پی براندازی است و این واقعیت را نیز باید به مردم به شکل شفاف بیان کنیم.دشمن پس ار روی کار آمدن دیوانه جدید در آمریکا، تلاش در عرصه براندازی را به شکل شفاف بیان می کند؛ روحانیت است که باید ابزار این صیانت را بیان کند و از آن استفاده کند.

وی افزود: چهارمین شکرانه شکر که وظیفه روحانیت است، وظیفه دعوت مردم به حضور در صحنه است؛ با این چهار کار، می توانیم بخشی از شکر نعمت انقلاب را ادا کنیم.

در این جلسه همچنین رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با ذکر این مطلب که «حوزه و نظام از هم جدا نیستند» گفت: برخی به دنبال بازگرداندن حوزه به دوران پیش از انقلاب هستند.

آیت‎الله محمد یزدی امروز در مراسم اختتامیه یازدهمین اجلاسیه جامعه مدرسین حوزه و علمای بلاد در پژوهشگاه علامه طباطبایی در قم اظهار کرد: یک گرایش درست و عمیق و ریشه‎ای و انقلابی در حوزه وجود دارد ولی باید بپذیریم برخی نیز بیان می‎کنند که نباید کاری به امور سیاسی و اجتماعی داشته باشیم. اگر امروز به این وضعیت رسیدگی نشود و این روند اصلاح نشود قطعا فردا، دیر خواهد بود و در آینده نه چندان دور، نگرانی بیشتری خواهیم داشت.

وی بیان کرد: امید داریم که مسئولان عالیرتبه اثرگذار در حوزه‎های علمیه توجه بیشتری به این مساله داشته باشند؛ به خصوص در مراکزی که برخی به اسم استقلال حوزه چنین روشی را در پیش گرفته‌اند و شاگردپروری نیز می‎کنند. در برخی مدارس از نزدیک برنامه و درسنامه‌های آن‌ها را مشاهده و ریشه انقلابی‌گری حوزه را در آن‌ها مشاهده کردیم و خوشبختانه تولیدات خوبی نیز در این زمینه دارند. در مقابل هم مدرسه‌ای را نیز مشاهده کردیم که چندان توجهی به این مسایل ندارد و همان روش قدیمی را در پیش گرفته است.

وی تصریح کرد: برخی شاید به دنبال راهی هستند که حوزه‌های ما در پیش از انقلاب اسلامی در پیش گرفته بودند؛ البته شاید برخی نخواهند این مساله را بپذیرند ولی هستند افرادی هرچند معدود که به دنبال چنین مساله‌ای هستند. همه ما نسبت به دنیای امروز و آینده مسلمین و نیازهای جامعه و توقعاتی که از جامعه روحانیت دارند مسئول هستیم؛ دنیای امروز، منتظر رشد و پیشرفت و تحول و تغییر و آگاهی و پاسخگویی بیشتر ما نسبت به نیازمندی های دنیای امروز است.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: حوزه ها باید انقلابی باشند و با نظام مرتبط باشند؛ حوزه و نظام از هم جدا نیستند. تفکر دوم ریشه در جدایی دین از سیاست دارد و به این معنی است که سیاست از دیانت جدا است؛ همین مطلبی که دشمن، در پیش از انقلاب در افکار و اذهان عامه مردم و برخی از روحانیون نفوذ داده بود.

وی خاطرنشان کرد: در این ۴۰ سال به اندازه ۴۰۰ سال به این کشور خدمت شده است و به اندازه ۴۰۰ سال رشد و پیشرفت کرده‌ایم؛ تکنیک ها و ابزارها و وسایل و جمعیت و نوع زندگی با گذشته کاملا متفاوت شده است ولی سعی شده است که اصول مسلم اسلام و انقلاب را نگاه داشت.
آیت الله خاتمی: یک موی پرانتقادترین مسئول کشور به تمام نظام سابق می‎ارزد / آیت الله یزدی: در 40 سال اخیر به اندازه 400 سال پیشرفت کرده‌ایم
#آیت الله خاتمی #یزدی


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
11111
آقای خاتمی شما که مرد خدا هستید وخدا وکیلی به این سوال پاسخ دهید آیا مردم آن زمان بیشتر مسلمان بودند یا مردم این دوره ؟آیا تاکنون به این موضوع توجه نموده اید یا نه ؟آیا از نظر اقتصادی برای مردم این زمان بد میگذرد یا برای مردم آن زمان بد میگذشت ؟ آیا روحانیون آن زمان زندگی بهتری داشتند یاروحانیون این دوره ؟ آیا تاکنون دین ویا عوامل اقتصادی این دو دوره را با هم مقایسه نموده اید؟ چرا برای مردم این زمان خیلی خیلی و..........بد میگذرد
يکشنبه، 16 دي 13978:45:28
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
218561 1