کدخبر:
218643
تاریخ انتشار:
۱۹ دی ۹۷
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

سرنوشت یک شهر در گرو وعده معاون وزیر!/آیا معاون وزیر می تواند برخلاف آیین نامه ابلاغ شده، رفتار کند؟!

خزر: نه وزیر کشور و نه هر مقام دولتی دیگر مانند معاون وزیر حق ندارد برخلاف آیین نامه جدید اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار رفتار نماید و در صورت استنکاف از اجرای قانون، این حق برای اشخاص وجود دارد تا با عنایت به اصل یکصد و هشتاد و سوم قانون اساسی با مراجعه به دیوان عدالت اداری تقاضای ابطال تصمیم و حکم وزیر را نماید.

به گزارش خزرآنلاین، چند روزی بیشتر از ابلاغ آیین نامه جدید اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار نمی گذرد و بر اساس آن شهردار رشت می بایست حداقل 9 سال سابقه مدیریت میانی با ضوابط مقرر در مصوبه ۵۷۰۹۵ شورای عالی اداری را داشته باشد.

اما مدیریت میانی چیست؟

تعریف مدیریت میانی با ضوابط مقرر در مصوبه ۵۷۰۹۵ شورای عالی اداری آمده است. بر طبق این مصوبه مدیران به ۵ دسته مدیران حرفه ای، ارشد، میانی، پایه و عملیاتی تقسیم می شوند.

در این مصوبه، مدیران میانی به مدیرانی اطلاق می شود که وظیفه هماهنگی، ایجاد ارتباط بین سطوح عالی (مقامات) و یا مدیران ارشد را در واحدهای ستادی به عهده دارند. مانند مدیران کل و معاونین آن ها، معاونین سازمان ها، موسسات دولتی و مراکز مستقل و سمت های مدیریتی همسطح آن ها.

به عبارت دیگر می توان مدیرانی همچون مدیرکل راه و شهرسازی استان و معاونین او، مدیرکل آموزش و پرورش و معاونینش و ... را در حد مدیران میانی محسوب کرد. 

آیا جذب مدیرمیانی محسوب می شود؟!

دایره حقوقی شهرداری رشت در دسته بندی کاندیداهای داوطلب تصدی بر شهرداری، جذب را جز داوطلبان غیرمشمول به حساب آورد و از این طریق بر این ادعا که جذب سابقه ۹ ساله مدیریت میانی را ندارد، مهر تایید زد. با این حال جذب بر خلاف سایر داوطلبان غیرمشمول فرصت ارائه برنامه های خود را یافت و صدالبته از سوی خودش و ۵ عضو دیگر شورا به عنوان شهردار رشت هم انتخاب گردید. انتخابی که همراهان جذب در شورا مدعی شدند که پیش از این با وزارت کشور رایزنی ها و مشورت های لازم را صورت داده و پس از اطمینان از بلامانع بودن صدور حکم حجت جذب، دست به انتخاب او زده اند. این در حالی است که جذب پیش از انتخاب به عنوان شهردار منتخب شورا، سابقه فعالیت در شرکت دخانیات را داشته و به 

پای معاون وزیر در میان است؟!

در این بین، شنیده ها حکایت از آن دارد که تعدادی از اعضای شورای شهر رشت با همراهی حجت جذب به وزارت کشور رفته اند تا بتوانند شخصا این موضوع را پیگیری کنند. گویا این افراد موفق به دیدار با معاون وزیر شده اند و معاون وزیر هم به آن ها قول داده که در صورت انتخاب جذب به عنوان شهردار رشت، صدور حکم او با مشکلی مواجه نخواهد شد. اما با فرص صحت این شنیده باید گفت آیین نامه ابلاغی هیات دولت درباره انتخاب شهردار لازم الاجرا است و بعید است هیات دولت دست به ابلاغ آیین نامه ای بزند و معاون وزیر کشور از اجرای آن سر باز زند!

اگر وزارت کشور حکم جذب را صادر کند، آیا می توان به آن اعتراض کرد؟

بله! به نظر می رسد یکی از نقاط عطف آیین نامه جدید، حذف تبصره 10 ماده 1 آیین نامه سابق که به وزیر کشور اختیار داده بود در موارد استثناء در صورت عدم وجود شرایط لازم با تشخیص خود حکم شهردار منتخب شورا را صادر نماید ،می باشد. اما در آیین نامه جدید، دولت این حق را از وزیر کشور سلب نموده و فقط وفق تبصره 3 ماده 3 برای افراد دارای مدرک لیسانس بدون سابقه اجرایی صرفاً برای شهرداری های شهرهای زیر ده هزار نفر جمعیت این اختیار را قائل گردیده است. جالب اینکه این آیین نامه به پیشنهاد وزارت کشور تصویب شده که خود نشانگر اصرار وزیر کشور بر اجرای دقیق این آیین نامه است. در واقع به نظر می رسد وزیر عامدا و عالما این اختیار را از خود سلب نموده تا راهکار فشارهای احتمالی را مسدود نماید.

حال سوال اینجاست با توجه به اینکه دستورالعمل موضوع تبصره 5 آئین نامه موصوف هنوز ابلاغ نگردیده، آیا این مصوبه لازم الاجرا هست یا خیر؟ پاسخ این سوال را نیز هیات وزیران در جلسه مورخ 1366/04/24 به صراحت داده است و در واقع زمان لازم الاجرا شدن مصوبات موضوع اصل 138 قانون اساسی را از تاریخ ابلاغ به وزارتخانه یا سازمان دولتی که مصوبه به عنوان آن صادر شده، می داند ولو آن که در روزنامه رسمی منتشر نشده یا نگردد.

پس در این صورت وزیر کشور یا هر مقام دولتی مانند معاون وزیر کشور حق ندارد برخلاف آیین نامه مزبور رفتار نماید و در صورت استنکاف از اجرای قانون این حق برای اشخاص وجود دارد تا با عنایت به اصل یکصد و هشتاد و سوم قانون اساسی با مراجعه به دیوان عدالت اداری تقاضای ابطال تصمیم و حکم وزیر را نماید.
سرنوشت یک شهر در گرو وعده معاون وزیر!/آیا معاون وزیر می تواند برخلاف آیین نامه ابلاغ شده، رفتار کند؟!
#شهرداری رشت #حجت جذب


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
218643 1