کدخبر:
218651
تاریخ انتشار:
۲۰ دی ۹۷
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

تمام انزلی مخالف احداث سد لاسک؛ خسته بند اما موافق! / نگرانی خسته بند برای کشاورزان منطقه فومنات؟! / تالاب انزلی چشم به راه کمک نماینده صومعه سرا!

به گزارش خزرآنلاین، لغو عملیات احداث سد لاسک شفت از معدود مواردی بوده که زور سازمان های مردم نهاد و فعالان زیست محیطی بر مسئولان دولتی و نماینده ها چربیده است! سدی که گفته می شد در صورت احداث شاهرگ تالاب انزلی را قطع می کند و درست در زمانی که تالاب به آب بیشتری نیاز دارد این طرح جلوی ورود آب را می گیرد.

بیشتر بخوانید: سد لاسک؛ پُر رنگ ترین حاشیه سفر یک روزه وزیر نیرو به رشت!

اگرچه کلنگ احداث این سد در آخرین سفر وزیر نیرو به رشت بر زمین خورده نشد اما قهر نماینده فومن، فرصت طلب خواندن مخالفان احداث این سد را از سوی وی در پی داشت. خط و نشان هایی که نماینده فومن برای مخالفان کشید اما تمام ماجرا نبود. افتخاری بهره برداری از سد تکمیل شده باغبانان را هم مجاب به کلنگ زنی سد لاسک کرده بود!!

در مقابل و در سایه سکوت نماینده انزلی، رییس شورای شهر انزلی به جمع مخالفان احداث این سد پیوست و با بیان این که این سد حیات تالاب را به خطر خواهد انداخت، حفظ تالاب انزلی را خط قرمز مردم انزلی خوانده بود.

بیشتر بخوانید:  در سایه سکوت قابل تامل نماینده انزلی؛ وقتی رییس شورای انزلی به مخالفت با نماینده فومن بر می خیزد! 

در چنین وضعیتی، سرانجام نماینده انزلی لب به سخن گشود و در کمال ناباوری، به حمایت از احداث سد پرداخت و مدعی شد این سد می تواند آب مورد نیاز برای کشاورزان منطقه فومنات را در خود ذخیره کرده و مازاد آن به سمت تالاب انزلی هدایت کند!!

حتی بعد از این اظهارات ناباورانه نماینده انزلی، باز هم مسئولین دیگری به مخالفت با ساخت این سد پرداختند. یاسر کریم‌بخش رئیس کمیسیون عمران شورای شهر انزلی در جلسه بررسی آثار احداث سد لاسک بر تالاب انزلی با بیان اینکه چقدر تلخ است که بگوییم انزلی تالاب ندارد‌، گفت: چرا از خشک شدن هامون و ارومیه درس نمی‌گیریم؟

امام جمعه انزلی هم پیش تر در خطبه های نماز جمعه به مخالفت با احداث سد لاسک پرداخته و گفته بود: برخی افراد علی رغم صحبت‌هایشان هیچ حمایتی از تالاب انزلی نمی‌کنند. وی با انتقاد از تلاش‌های برخی افراد برای ساخت سد لاسک، اضافه کرده بود: برخی افراد در مسیر احداث سد لاسک به دنبال منافع شخصی هستند و با باید به این نکته اشاره کرد که با تخریب محیط زیست نمی‌توان به توسعه دست پیدا کرد.

با این حال، با چرخش نماینده انزلی به سمت مواضع نماینده فومن، توازن بین مخالفان و موافقان به هم ریخته بود و به نظر می رسید کلنگ احداث سد لاسک که حالا در کنار حرف و حدیث هایش در خصوص مخاطرات زیست محیطی، درگیر ابهاماتی در خصوص انتخاب پیمانکار هم شده بود، به زودی بر زمین خواهد خورد و مرگ تدریجی تالاب انزلی را رقم خواهد زد.

با این حال اظهارات اخیر نماینده صومعه سرا بارقه امید را دل دوستداران محیط زیست و سازمان های مردم نهاد زیست محیطی زنده نگه داشت چرا که دلخوش با اشاره به شرایط وخیم تالاب انزلی گفته بود: اگر امروز به داد تالاب انزلی نرسیم باید منتظر نابودی آن باشیم.

نماینده مردم صومعه سرا با بیان اینکه در دو سال گذشته بیش از شش بار در مجلس به بحران بزرگی که تالاب انزلی را تهدید می‌کند اشاره مستقیم داشته‌ام، گفت: تالاب بین‌المللی انزلی از مزیت‌های ویژه گیلان و احیاء کننده استان است بنابراین برای نجات آن از این شرایط باید تمام امکانات کشور بسیج شوند.

به نظر می رسد با این موضع گیری دلخوش به عنوان یکی از نمایندگان فعال استان، می توان به آینده تالاب انزلی امیدوار بود.

گفتنی است تالاب انزلی در پایین ترین سطح نسبت به محیط اطرافش قرار گرفته و آب 14 رودخانه را به سمت خود می کشد و خروجی اش به دریا می رود که یکی از رودخانه های اصلی که آب تالاب را تهیه می کند پسیخان است که از همان رودخانه محل احداث سد لاسک سرچشمه می گیرد. در چنین شرایطی در نتیجه ی تبخیر بیشتر و بارندگی کمترعمق تالاب نیز کمتر می شود و این باعث کاهش میزان اکسیژن محلول در آب و مرگ و میر وسیع آبزیان می شود. از سوی دیگر آب وارده به زمین های کشاورزی به کود و سموم شیمیایی آغشته و پس از فصل کشت هرز آبهای سطحی دوباره این سموم را شسته و وارد تالاب می شود و فشار دیگری به تالاب وارد می کند.

نکته مهم دیگر این که زمین بایری در پایین دست سد وجود ندارد که به واسطه سد به زیر کشت برود چرا که هدف از احداث سد در بسیاری از نقاط، زیر کشت بردن زمین های بایر است که این شرایط در گیلان وجود ندارد.
تمام انزلی مخالف احداث سد لاسک؛ خسته بند اما موافق! / نگرانی خسته بند برای کشاورزان منطقه فومنات؟! / تالاب انزلی چشم به راه کمک نماینده صومعه سرا!
#تالاب انزلی #خشکی تالاب


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
218651 1