کدخبر:
218655
تاریخ انتشار:
۲۰ دی ۹۷
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

گلایه رئیس‌کل دادگستری گیلان از افزایش شمار پرونده‌های قضایی و تأکید بر حل‌وفصل سریع آن

خزر: رئیس‌کل دادگستری استان گیلان با اشاره به افزایش شمار پرونده‌های قضایی از قضات خواست تا جهادی به بررسی پرونده‌ها پرداخته و سریعاً از شمار آن‌ها بکاهند.

به گزارش خزرآنلاین، احمد سیاوش پور صبح امروز همایش فصلی رؤسا و دادستان‌های واحد‌های قضایی استان گیلان در سالن همایش‌های دادگستری کل استان گیلان در رشت با اشاره به گستردگی فضای مجازی اظهار کرد: دستگاه قضایی باید تلاش کنند تا در گستردگی فضای مجازی سرگردان نشوند چون افرادی وجود داشتند که با قرار گرفتن در فضای مجازی در آن گم‌شده‌اند.

وی بر لزوم مراقبت در فضای مجازی تأکید کرد و افزود: حیای اجتماعی ضرورتی است که باید فضای مجازی وجود داشته باشد چون فضای مجازی محدودیت اجتماعی را از بین برده است.

رئیس‌کل دادگستری استان گیلان با تأکید بر اینکه همه باید خداوند را ناظر بر اعمال و رفتار خود بدانند گفت: از بین رفتن بافت‌های اجتماعی و کنترل آن یکی از مشکلاتی است که در جامعه وجود دارد و فضای مجازی آن را کاملاً از بین برده است.

وی با بیان اینکه علاوه بر خود باید بر زیرمجموعه‌ها نیز مراقبت کرد افزود: دادستان‌ها و‌ رؤسای دادگستری‌های واحد‌های قضایی باید همچون پدر بر زیردستان خود مراقبت و از آن‌ها در برابر مشکلات صیانت کنند‌.

سیاوش پور با اشاره به سپری شدن 40 سال از عمر پربرکت انقلاب اسلامی گفت: 40 سالگی انقلاب اسلامی آغاز دوره تکامل و بالغ شدن آن است که فراز و نشیب‌های فراوانی را در طی آن سپری کرده‌ایم.

 

وی با بیان اینکه در طول عمر 40 سالگی انقلاب شاهد مقاومت و ایستادگی بوده‌ایم بیان کرد: دشمن از هر راه و روشی برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی استفاده می‌کند اما با رهنمودهای آنتن، رهبری و خون شهدا انقلاب استمرار و با صلابت ادامه خواهد یافت.

رئیس‌کل دادگستری استان گیلان با بیان اینکه کشورهای دنیا آرزوی صلابت ایران اسلامی را دارند گفت: سختی‌های بسیار زیادی بر مردم تحمیل می‌شود که روزهای کنونی نیز روزهای سخت تحمیل مشکلات درونی و بیرونی بر ملت ایران است.

سیاوش پور با بیان اینکه شرایط سخت اقتصادی حکم می‌کند که مردم حوصله و شکیبایی نداشته باشند افزود: مسؤولان واحد‌های قضایی به زیردستان خود تأکید کنند که در برابر درشت‌گویی و‌ بلند کردن صدای مردم در برابر آن‌ها شکیبایی پیشه و صبر و حوصله خرج بدهند.

وی بر لزوم تسریع روند اداری بررسی پرونده‌های مردم تأکید کرد و گفت: صدور رأی برای بیش از ۲۰۰ پرونده در جامعه کنونی بسیار سخت است اما تحمل و رسیدگی به حجم انبوه پرونده‌های مردم کار ثواب و از اندوه مردم می‌کاهد.

رئیس‌کل دادگستری استان گیلان با تأکید بر اینکه امروزه فرصتی برای کل‌کل کردن دستگاه قضا با سایر دستگاه‌ها نیست افزود: باید با توجه به قانون و با تعامل با دستگاه‌ها و همگرایی همه‌جانبه باید مشکلات مردم کاهش پیدا کند.

سیاوش پور بر ضرورت نقش محوری قضات در جلسات شورای تأمین تأکید کرد و افزود: قضات باید قانون را در جلسات مطرح و‌ با گفتمان آرام و صریح مواضع دادگستری را تبیین کنند.

وی با اشاره به دستورالعمل شیوه‌نامه ساماندهی آب‌بندان‌ها و رودخانه‌های استان گفت: اولویت نخست بهره‌برداری از آب‌بندان‌ها و‌ رودخانه‌ها مقاوم‌سازی و سپس برداشت از آن‌ها است.

رئیس‌کل دادگستری استان گیلان با بیان اینکه شمار پرونده‌های قضایی در استان افزایش‌یافته بر ضرورت کاهش تعداد ورودی پرونده‌ها به واحد‌های قضایی تصریح کرد: تا اوایل سال ۹۶ حدود ۳۰ هزار پرونده از موجودی پرونده‌ای استان کاهش پیدا کرده که باید تلاش شود تا با رسیدگی مبنی بر در نظر گرفتن کیفیت تعدادها کاهش یابد.

سیاوش پور با تأکید بر اینکه قضات باید تلاش بیشتری در بررسی پرونده‌ها انجام دهند گفت: قضات باید با روحیه جهادی و استفاده از وقت‌های اضافه پرونده‌های قضایی را حل‌وفصل و تعداد آن‌ها را کاهش دهند.

آیت‌الله رسول فلاحتی گفت: قاضی باید از همه علوم از جمله اقتصاد و سیاست اطلاعات داشته باشد تا حکمی را که در راستای رضای خدا باشد صادر کند.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با اشاره به حکمت 323 نهج‌البلاغه افزود: شیطان گمراه انسان را فریب می‌دهد و بدا به حال کسی که شیطان او را فریب داد و متضرر کرد؛ شیطان آرزوهای طولانی می‌دهد و آنگاه که بستر گناه را آماده کرد، وعده روز خوب می‌دهد و سپس انسان گرفتار می‌شود.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به حکمت 324 نهج البلاغه تصریح کرد: از قرار گرفتن در خلوت‌ها بپرهیزید چون کسی که محاکمه می‌کند شاهد است و هیچ ذره‌ای از اون مخفی نیست، البته قاضی نباید هم حاکم و هم شاهد باشد و این امر مختص خداوند باریتعالی است.

امام جمعه رشت با اشاره به نامه شماره 3 نهج البلاغه خطاب به قاضی تشریح اظهار داشت: عده‌ای فقط با اندوختن مال و زر و زیور در فکر تامین آینده فرزندان خود هستند اما در آخر باید برای عرضه اعمال و حساب توقف کنند زیرا پاداش و کیفر اصلی در آخرت است.

وی خاطرنشان کرد: انسان عاقلی که از بند علایق دنیوی رها شده باشد هنگام فرا رسیدن ندای الهی به حقانیت شهادت می‌دهد؛ حضرت علی(ع) چه در زمان خانه‌نشینی و چه در زمانی که رهبری امت اسلامی را برعهده داشت نمونه بارز انسانی بود که مثل پیامبر(ص) عمل می‌کرد.

امام جمعه رشت با اشاره به اهمیت خودکنترلی برای رسیدن به جایگاه معنوی اظهار داشت: هیچ انسانی در دوران معاصر به عظمت امام خمینی(ره) نائل نشده است و ایشان چنان در صراط مستقیم باقی ماندند که نمی‌توان مصداق و نمونه‌ای را مثل ایشان آورد.

آیت‌الله فلاحتی با تاکید بر توجه دائمی به خدای باریتعالی افزود: انسان باید همیشه از خداوند بخواهد که او را در مسیر رضایت الهی قرار دهد زیرا انسان همه ظرفیت‌های سقوط و هبوط را دارد و فقط وجود مبارک امام زمان(عج) می‌تواند این ظرفیت را نورانی کند.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با اشاره به اهمیت مطالعه و ارتقاء دانش تصریح کرد: باید با ارتقاء سطح دانش خود به انجام امور بشتابید و با مطالعه دائمی از کتاب برای کار خود یاری بگیرید و با دقت عمل، سره را از ناسره تشخیص داده و در کارهایتان سرعت عمل داشته باشید.

آیت‌الله فلاحتی با مهم بر شمردن قاطعیت در عمل و صدور حکم خاطرنشان کرد: از صدور حکم بر طبق هوای نفس خودداری کنید؛ استبداد با قاطعیت فرق دارد و مسئولان باید همانند پدر با مردم برخورد کرده و به آنها آرامش و اطمینان برای انجام کارهایشان بدهند.

امام جمعه رشت با بیان اینکه وضعیت ظالم به مظلوم در آخرت سخت‌تر از وضعیت مظلوم به ظالم در دنیا است اظهار داشت: متاثر از اقوال و توصیه‌های بیرونی نباشید و مظلومان را نجات دهید زیرا خداوند وعده داده که هرکس حق مظلوم را بگیرد او را در این مسیر یاری می‌کند.
گلایه رئیس‌کل دادگستری گیلان از افزایش شمار پرونده‌های قضایی و تأکید بر حل‌وفصل سریع آن
#رییس کل دادگستری #گردهمايي فصلي روساي دادگستري ها


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
218655 1